Predstava Pola pola oduševila publiku u Baru

U organizaciji Rotary kluba Bar i Kulturnog centra Bar, sinoć je u sali Dvorca kralja Nikole izvedena pozorišna predstava „Pola pola“ – kooprodukcija Gradskog pozorišta Podgorica i Fakulteta dramskih umjetnosti sa Cetinja.

Ovo je inače diplomska predstava studenata završne godine glume, u klasi vanrednog profesora mr Branka Ilića, koji potpisuje i režiju. Nakon podgoričke i tivatske, mladi glumci pobrali su sinoć i simpatije barske publike.

“Sala je bila puna uz pomoć naših poznanika i drugara iz Rotary kluba Bar. Oni su pokrenuli jednu lijepu akciju, mi smo se odazvali i došli da igramo. Sada, kada je moguće organizovati događaje za pristojan broj ljudi u publici, jako je važno nastaviti kulturna dešavanja”, kazao je mr Branko Ilić za Radio Bar i Bar info.

On objašnjava da nam je “tračak nade” svima potreban. Pogotovo mladima. A ova predstava ga nudi i ukazuje da on postoji u svačijem životu. Samo ga treba prihvatiti.

“Komad snažno budi mladalačku ličnost kao osnov za izdvajanje iz gomile, mase koja guši, opterećuje i otupljuje. Podstiče i na hrabrost za svoje postupke za prihvatanje sebe, za razlikovanje od drugih, od roditelja. U ovoj predstavi iver može dalje od klade, kruška može dalje od kruške, djeca mogu drugačije i bolje od roditelja. Ovo je vakcina za stvaranje imuniteta protiv utapanja u gomilu, injekcija nade, špric hrabrosti i serum ljubavi”, naglašava Ilić.

Rad sa studentima pričinjava mu veliko zadovoljstvo, jer se oni kako kaže “uvijek zadatku predaju istinski, iskreno, bez zadrške, sa puno želje za učenjem, saznavanjem, te čista srca i dobre duše”.

“S obzirom na to kako ova predstava ‘prolazi’ kod publike, kako mladi glumci uživaju u tome i kakav su razvoj doživjeli tokom rada, smatram da smo odgovorili zadatku i oni i ja”, zaključuje Ilić.

A da zadatak nije bio lak, potvrdio je za Radio Bar i Bar info talentovani Lazar Đurđević, student III godine FDU sa Cetinja koji tumači jednu od glavnih uloga.

“Ova predstava je emotivni rolerkoster, imamo raznih scena od nekih ludačkih, tužnih, do smiješnih zanimljivih, tubulentnih… Često se obrađuju teme o nekim spoljnim faktorima koji mogu da unište djetinstvo, poput nasilja u školi i slično, a zaboravlja se na nasilje u porodici. To je tema o kojoj se, čini mi se, slabo govori. Doduše, na konto mnogih tema se u Crnoj Gori slabo govori, ali mi smo odabrali temu razvoda za ovaj put. Bilo je zahtjevno to postaviti kako glumački tako i rediteljski, ali mislim da smo odgovorili zadatku i više od toga”, kazao je Đurđević.

Glavnu žensku ulogu u predstavi odlično je odigrala Mirjana Spajić.

“Poruka ove predstave je da kakve god probleme u životu imamo, na kraju ćemo da ih prevaziđemo i da otvorimo vrata svoga srca ili uma, za neke lijepe stvari. Sve što je loše bilo u životu na kraju može da bude nešto dobro, jer iza svakog problema stoji neko rješenje” kazala je Spajić.

Raduju je lijepe reakcije publike.

“Publika je imala samo riječi hvale. To nam je dodatni vjetar u leđa. Želimo da ova predstava živi. Mnogo nam znači što su nas dočekali sa velikom podrškom”, kazala je Mirjana Spajić, nova nada crnogorske glumačke scene.

Predsjednica UO Kulturnog centra Bar i članica Rotari kluba mr Dina Desančić, srećna je što, kako kaže “napokon jednu od najljepših sala za umjetnost u Crnoj Gori vidi popunjenu u onom broju u kojem nam to epidemiološke mjere dozvoljavaju”.

“Rotari klub Bar večeras, i pored činjenice da je sva naša energija u ovom trenutku usmjerena na realizaciju izuzetno važnog Global Grant projekta „ Udahni život“, na kojem već duži vremenski period vrlo posvećeno radi ozbiljan tim ljudi, na čelu sa našim sadašnjim predsjednikom Goranom Đurovićem i sekretarom kluba Anitom Radulović, pokrenuo jednu lijepo ideju pod nazivom „ Rotari njeguje kulturu”, kazala je mr Dina Desančić, predsjednica UO “Kulturnog centra Bar” i članica Rotary kluba.

Kada je Global Grant projekat u pitanju, ističe da su izuzetno ponosni jer se radi o vrlo osjetljivoj temi, čini se nedovoljno zastupljenoj u javnosti, a to je doprinos zdravlju majki i beba.

“Rotari klub Bar se, pored doprinosa zajednici u oblasti zdravstva, u oblasti školstva- nemojmo zaboraviti projekat „10 godina za 10 škola”, večeras odlučio da služi umjetnosti i kulturi. Gledali smo sjajnu diplomsku predstavu studenata završne godine u klasi vanrednog profesora i našeg dragog Baranina, mr Branka Ilića. Mi smo večeras zapravo svjedočili jednom od najvažnijih trenutaka u životu ovih mladih glumaca, jer znamo sa kojom važnošću svi čuvamo sjećanje na diplomski ispit”, kazala je mr Desančić.

Ona je istakla i da je izuzetno zahvalna direktoru Kulturnog centra Erolu Marunoviću, jer je prepoznao važnost uvezivanja svih struktura i institucija u misiji njegovanja kulture.

“Ostaje mi da nam svima poželim, poslije duge i teške godine pune gubitaka koja je za nama, jedno lijepo toplo ljeto bogato raznovrsnim, kvalitetnim kulturnim sadržajima. To ne treba da bude misija samo profesionalnih umjetnika Bara, to treba da bude misija i institucija kulture u ovom gradu, a najviše njihovog osnivača Opštine Bar, bez čijeg prepoznavanja važnosti kulture, naših težnji da je njegujemo i imanje sluha za neophodnost ozbiljnijeg pristupa kulturi, sve će ostati na nivou želja. Iskreno se nadam da ćemo svi, posvećeno i profesionalno pristupiti oblasti kulture onako kako jedan grad poput Baara zaslužuje i na način na koji to radi večeras Rotari klub Bar”, zaključila je mr Desančić.

Share.

Comments are closed.