Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj primjer je dobre prakse za sve opštine u Crnoj Gori, reprezent rada organizacije civilnog društva, aktivni sudionik u društvu i partner lokalnoj zajednici, jedna od rijetkih NVO koja je i u izazovnim uslovima koje je donio kovid održala kontinuitet rada – ocijenjeno je danas, na petom zasijedanju Skupštine organizacije, kojoj su prisustvovali i potpredsjednica Opštine Tanja Spičanović, izvršni direktor Saveza slijepih CG Goran Macanović, samostalna savjetnica za boračko-invalidska pitanja Ana Lekić i Čedo Lazić, predsjednik Organizacije slijepih Podgorice.
Sjednicu je vodio predsjednik Organizacije Slijepih za Bar i Ulcinj, Veselin Joketić, koji je okupljene podsjetio na brojne aktivnosti koje je ova organizacija realizovala tokom protekle godine.
On je istakao da se rad ove organizacije nesmetano odvijao i tokom epidemije, da su realizovane sve planirane aktivnosti, te da su obilježeni važni datumi. “Društveni klub, u kome je zaposlena jedna naša članica, a koji ima internet, kablovsku televiziju, društvene igre i zvučni pikado, radio je normalno. I bioskop je redovno radio, jednom mjesečno su prikazivani adaptirani filmovi. Normalno je radila i štamparija, u kojoj rade naša dva člana. Jednom mjesečno se pripremao i zvučni časopis ‘Bar pravo na riječ’ i on je dostupan na sajtu Organizacije. Sajt, FB profil i instagram se redovno ažuriraju i svi mogu da se informišu o radu Organizacije preko njih”, istakao je on.
“U avgustu smo osnovali sportsko-rekreativno društvo ‘OSI Bar’, jer smo željeli da sportske aktivnosti u narednom periodu budu što više zastupljene među našim članovima. Ovo sportsko društvo, čija je predsjednica Marija Božović, otvoreno je za sve osobe sa invaliditetom iz Bara”, dodao je Joketić.
Marija Božović istakla je da je prošla godina bila izazovna, ali da je rad organizacije tekao nesmetano, a posebno je pohvalila saradnju sa lokalnom upravom, Savezom slijepih, kao i drugim NVO.
Mitar Đukanović je istakao da ga posebno raduje što je osnovano sportsko-rekreativno društvo za osobe sa invaliditetom “Bar” i izrazio nadu da će pored postojećih, u Baru biti još paraolimpijaca. On se dana da će i druge institucije, poput Građanskog biroa, u narednom periodu omogućiti pristupačnost OSI. Osim potrebe za taktilnim stazama,istakao je postojanje brojnih fizičkih barijera, poput vozila parkiranih na trotoarima, što OSI otežava kretanje.
Sanja Šljivančanin je svjesna da se taktilne staze ne mogu odjednom uraditi, međutim, ističe da je moguće urediti prilaz intitucijama. Istakla je i da “nešto treba uraditi i sa dionicom prema željezničkoj stanici, jer je teška i za osobe bez invaliditeta”.
Joketić je najavio da će se ovim povodom obratiti Komunalnoj policiji, a u saradnji sa drugim NVO najavio je da će uskoro biti urađeno mapiranje i procjena koliko bi mogle da koštaju i kojom dinamikom treba raditi taktilne staze. Takođe, dodao je da treba raditi i na rješavanju problema pasa lutalica.
Potpredsjednica Opštine Tanja Spičanović istakla je da rado prisustvuje svim događajima koje ova NVO organizuje.
“Jedna opšta društvena kriza, inicirana pandemijom, koja je ostavila posljedice na kompletan društveni i ekonomski sistem, nije se odrazila ni na zdravlje članova, ni na funkcionisanje ove organizacije. Sve aktivnosti realizovane su u kontinuitetu. Ova organizacija predstavlja reprezent kako jedna organizacija civilnog društva koja se bavi zaštitom, promocijom i afirmisanjem prava OSI, bude jedan aktivni sudionik i jedan važan partner lokalnoj samoupravi. Drago mi je što su danas pvdje pomenuti i određeni problemi, koje mi svi dobro percipiramo na nivou lokalne zajednice i sa kojima se bavimo i u interesu opšte populacije i svih ranjivih grupa, koje ti problemi posebno ističu”, kazala je Spičanović.
Ona je najavila da će se problemima koji su danas pomenuti i dodatno pozabaviti – prije svega komunalnim redom i oslobađanjem trotoara koji su namijenjeni za kretanje pješaka.
Izvršni direktor Saveza slijepih, Goran Macanović je pozdravio dobru saradnju Organizacije slijepih i lokalne uprave i najavio da će se za dva dana u Opštini Bar održati okrugli sto na temu diskriminacije osoba sa oštećenim vidom. “Članovi svih opštinskih organizacija obraćaju se pravnom savjetovalištu Saveza slijepih, radi ostvarivanja prava na tuđu njegu i invalidninu. Jedna osoba iz Podgorice dobila je presudu kojom joj je priznato pravo na ličnu invalidninu. Ako postane pravosnažna, ova presuda je dobar osnov i primjer sudske prakse da to pravo ostvari još korisnika”, smatra Macanović.
Predsjednik Organizacije slijepih Podgorice, Čedo Lazić, kazao je da, kada se spoje srdačna atmosfera i timski rad, rezultat ne može izostati, što je vidljivo iz izvještaja i programa Organizacije slijepih. On je, takođe pohvalio odnos lokalne uprave i tretman nevladinih organizacija za osobe sa invaliditetom, kao i rad lokalnog javnog emitera Radio Bara, koji na odgovarajući način prati pitanja ove populacije.
Na današnjoj Skupštini jednoglasno su, nakon zapisnika sa prethodne sjednice, usvojeni izvještaji za prošlu i planovi za tekuću godinu. Kako je naglasio Joketić, tokom prošle godine održane su dvije sjednice Skupštine i po jedna Upravnog i Nadzornog odbora.