„Uprkos mnogim izazovima Regionalni vodovod je spreman za turističku sezonu 2021. godine” – izjavio je izvršni direktor ovog preduzeća Goran Jevrić.
„Operativna spremnost ovog složenog tehničko-tehnološkog sistema koji se prostire na teritoriji Podgorice i šest primorskih opština, u dužini od 130 km, sa 400 manjih i većih objekata, je na potrebnom nivou, zahvaljujući vrijednom kolektivu i prije svega stručnim kadrovima tehničkog sektora. Time je ispunjen najvažniji infrastrukturni preduslov za uspješnu turističku sezonu, od koje svi očekujemo da bude jedno od rješenja za aktuelne ekonomske izazove, ”istakao je on.
Jevrić je kazao da je završeno 99% radova na izgradnji infrastrukture Regionalnog vodovoda za priključenje Herceg Novog, a konačan završetak je uslovljen rješenjem imovinsko-pravnog odnosa na parceli u dužini od svega 35 m.
Iako su još 2017.godine ispunjeni svi zakonski uslovi, Uprava za nekretnine – PJ Tivat nije sprovela sopstveno pravosnažno rješenje. Ministarstvo finansija i socijalnog staranja je, nakon obraćanja Regionalnog vodovoda, preduzelo hitne mjere ka rješavanju ovog „čudnog” administrativnog izazova. Regionalni vodovod je je kao investitor sproveo sve zakonom predviđene radnje što je potvrđeno i zapisnikom inspekcijskog organa koji je kontrolisao prijavu gradnje cjevovoda. Ovo je isključivi razlog zbog kog je Regionalni vodovod pokrenuo niz drugih pravnih radnji, poput tužbe predate 22.02.2021.godine pred Upravnim sudom CG.
„Regionalni vodovod je kroz partnerstvo sa EBRD, realizovao istraživanje koje je uradio „Energoprojekt hidroinženjering“, zahvaljujući činjenici da je EBRD kao strateški partner još 2017.godine podržao Regionalni vodovod da se iz odobrenog granta, vrijednosti milion eura, sa 160.000 eura finansira stručno istraživanje zaštite izvorišta Bolje Sestre, jer je pad izdašnosti izvorišta i tada bio prioritet”, istakao je Jevrić. On je podsjetio da je analiza ekspertskog tima Energoprojekta, koja je dostavljena Ministarstvu ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, potvrdila ono na šta je Regionalni vodovod uporno ukazivao u više od 150 zvaničnih dopisa nadležnim instirucijama u vezi nelegalne eksploatacije pijeska, kako bi one, shodno svojim jasnim zakonskim ovlašćenjima, konkretno reagovale u cilju zaštite izvorišta Bolje Sestre.
„Klimatske promjene, a posebno antropogeni uticaji sve više utiču na vodne resurse u cijelom svijetu, pa to mora biti prioritet interesovanja svakog odgovornog društva. Stoga je Regionalni vodovod u januaru 2019.godine u saradnji sa Ministarstvom održivog razvoja i turizma organizovao stručnu raspravu na temu zaštite izvorišta Bolje Sestre”, podsjeća Jevrić iI dodaje da su tada i zvanično inicirali “da i u Crnoj Gori univerzalno pravo na vodu postane ustavna kategorija, što su već učinile mnoge razvijene zemlje”.