U poslijepodnevnom dijelu skupštinskog zasijedanja, nakon odgovora predsjednika Dušana Raičevića na postavljenja pitanja u prvom krugu, sekretar Sekretarijata za imovinu, investicije i zastupanje Vido Dabanovic dao je svoj komentar na neka od postavljenih pitanja. Naglasio je da je spor između “HD Laković” i DOO Komunalne djelatnosti dio sudskog spora i da se nada povoljnom ishodu po naš grad. Takođe je istakao da je tim prostorom raspolagala u ono vrijeme ‘Rumijatrans’, a ne Opština”.
“Što se samog nadvožnjaka tiče i njegove izgradnje, svi moraju biti svjesni da se radi o kompleksnom projektu, da je potrebna prava signalizacija, a sve u cilju povećanja kvaliteta investicije na dobro svih”, zaključio je Dabanović, odgovarajući na pitanje odbornika Milana Neškovića (Demokrate). U diskusiji su učestvovali Momčilo Leković (Demokrate) , Miloš Šušter (URA) i Savo Pavlović (Nezavisni odbornik), koji su imali par konstruktivnih prijedloga za sekretara.
Mr Irina Dabović, sekretarka Sekretarijata za kulturu, sport i mlade, odgovorila je na pitanja Dragana Vojvodića (SDP) vezano za spomen obilježje Šćepanu Malom, naglašavajući da je to prijedlog MZ Crmnica. Sekretarijat je uputio dopis predlagaču u avgustu 2019. godine da ga dopuni podacima za prijedlog teksta spomen-obilježja, kao i saglasnost vlasnika, odnosno korisnika, ako se spomen obilježje podiže na zemljištu koje je njegovo vlasništvo, ali da odgovor nikada nije stigao.
Uslijedio je drugi krug rasprave oko objedinjenih tačaka, gdje je takođe, bilo konstruktivih prijedloga, prije svega od Božidara Jankovića (DPS) za MZ Stari Bar i Momčila Lekovića (Demokrate), koji je naglasio da je u jednom djelu Budžeta vidljiva štednja, ali ne i ušteda… Omer Vukić (SDP) dotakao se pitanja legalizacije za Mrkojeviće, a Miloš Šušter (URA) je pohvalio Budžet Opštine Bar. Branka Nikezić (DPS) je naglasila da su Momčilu Lekoviću “potrebne ružičaste naočare”, jer očigledno ne vidi šta radi državna vlast za proteklih pola godine, “a nama spočitavaju sve bez dokaza i papira”.
Predsjednik Opštine Bar Dušan Raičević konstatatovao je “i pored toga što su prisutna politička mimoilaženja, posmatramo naš grad Bar na pravi način”, te da je “prisutna zajednička želja da se zalažemo i da doprinesemo daljem unaprjeđenju našeg grada”.
Istakao je da je na djelu pokazana želja da “vodimo ravnomjerno razvoj svih dvanaest mjesnih zajednica”, ali da je nekim mjesnim zajednicima potreba mnogo veća od drugih.
Predsjednik Opštine je poručio odborniku Demokrata Lekoviću da nije saglasan da je Sutomore “zlatna koka Bara”, i to samo zbog činjenice da je u MZ Spič u prethodne tri godine uloženo sigurno deset miliona eura. “Velika većina se ne vidi i to ste u pravu, zato što je to infrastruktura koja je izgrađena pod zemljom. Čim se ta insfrastruktura izgradi i postavi završni sloj asfalta, kao da se ništa nije uradilo, i to je činjenica. Zaista smatram da projekat koji je započet, a tiče se šetališta jeste djelimično završen, ta funkcionalna cjelina sa samim trgom mora da postoji. Da li je projekat mogao da obuhvati i izgradnju podzemne garaže – siguran sam da jeste, ali moram vas podsjetiti da govorimo o lokalitetu koji je udaljen od mora 20 m i da bi takva nekakva investicija podrazumijevala značajno veća finansijska ulaganja, ali da problematika parkinga definitivno treba se na jedan sveobuhvatan način analizira i ponude određena rješenja, ne samo u Sutomoru nego i u mnogim drugim turističkim mjestima”, kazao je Raičević.
Predsjednik Opštine Bar poručio je danas na sjednici Skupštine Opštine da je poražavajući nivo ulaganja Vlade Crne Gore kroz kapitalni budžet u Opštinu Bar, koji iznosi samo 21 euro po glavi stanovnika.
“Ni ova Vlada, ni prethodne vlade, nijesu na pravi način prepoznale, niti nagradile, ono što je potreba ovog grada, a to je da bude definitivno razvojni centar crnogorskog primorja. Ne može niko da me ubijedi, ni predstavnici ove, ni prethodne Vlade, da je izdvajanje iz kapitalnog budžeta od 21 euro per capita godišnje dovoljno. To nije dovoljno, ako znamo koliko privreda Bara, koliko svi mi doprinosimo u dijelu punjenja tog kapitalnog budžeta”, kazao je Raičević.
On je rekao da je dvadeset i jedan euro prva sljedeća cifra u odnosu na onu koja je definisana za susjednu opštinu, Opštinu Ulcinj, a to je nula. “Neki drugi gradovi su na nivou 80-90 eura, neki čak 500-600 eura per kapita. Ovo su poražavajuće činjenice, ja ovo ne mogu da prihvatim. Ne mogu da prihvatim, prije svega, kao stanovnik ovog grada, a posebno ne mogu da prihvatim kao neko ko je na ovoj odgovornoj poziciji”, bio je jasan predsjednik Opštine Bar.
“Tražićemo sve modele, kucaćemo na sva vrata, bez obzira ko sjedi u tim kabinetima, ko sjedi u tim kancelarijama, interes grada je na prvom mjestu i bez obzira koje funkcije pokrivaju i kojim političkim partijama pripadaju, vjerujte mi, kada je interes grada u pitanju, za mene nema dilema. Svakako da ćemo pokucati na vrata Ministarstva finansija, sa ciljem da riješimo ovu problematiku. Mi i ove godine uspjevamo da ono što su obaveze definisane Budžetom izmirujemo, tako da smo do 30. juna polovinu obaveza za ovu godinu izmirili i smatram da to treba da bude prepoznato od strane Ministarstva finansija.
Svako treba da da doprinos. Ovaj grad ima mnogo umnih ljudi koji mogu da daju svoj doprinos i ja svima njima otvaram vrata, sa ciljem da ponudimo najbolja i najadekvatnija rješenja za probleme sa kojima želimo da se uhvatimo u koštac, bez obzira koliko oni bili značajni i bez obzira na koliko građana se oni odnose”, zaključio je predsjednik Opštine, poručivši da je populistička priča koju godinama slušamo od opozicije o utrošku za promotivna sredstva, o utrošku za gorivo, jer “svi mi moramo da vodimo računa o onome što je zajednički interes, ono što je razvojna komponenta našeg grada i onome što nam je zajednički zadatak, a to je da u svakom trenutku damo doprinos razvoju i poboljšanju kvaliteta uslova života našeg grada, od mikro do makroproblema”.
Na dnevnom redu današnjeg zasijedanja SO Bar je i Prijedlog odluke o učešću lokalnog stanovništva u vršenju javnih poslova. Skupština opštine Bar je 2005. godine u skladu sa tada važećim Zakonom o lokalnoj samoupravi donijela još uvijek važeću Odluku o učešću lokalnog stanovništva u vršenju javnih poslova, a ova Odluka danas je predložena radi usaglašavanja sa novim Zakonom o lokalnoj samoupravi i novim Statutom Opštine Bar.
Svetlana Gažević, sekretarka Sekretarijata za lokalnu samoupravu, istakla je da u osnovi nema neke velike razlike u odredbama ove dvije odluke, osim što u predloženoj odluci ne postoje više odredbe o oblicima učešća gradjana u vršenju javnih poslova (inicijativa, građanska inicijativa, zbor građana, referendum, peticija, predlog i žalba), jer je ta oblast detaljno uređena Statutom opštine. Takođe, novina je da je detaljnije propisan postupak prethodnog konsultovanja građana o pitanjima koja treba urediti odgovarajućim opštim aktom. U tom smislu propisana je obaveza donošenja Media-plana koji sadrži načine i postupke učešća lokalnog stanovništva u vršenju javnih poslova, oblike učešća, subjekte, rokove i strukturu izvještaja. Saglasno ovom predlogu, prethodno konsultovanje se sprovodi radi ispitivanja stavova građana o pitanjima koja treba da se urede nekim aktom. Prethodno konsultovanje se sprovodi anketiranjem građana, upitnikom ili upućivanjem javnog poziva za dostavljanje pisanih predloga, te se sačinjava izvještaj, zatim izrada Nacrta akta, koji se stavlja građanima na razmatranje, na javnoj raspravi. Kao i do sada, javna rasprava traje minimum 15 dana. Prijedlog Odluke o učešću lokalnog stanovništva u vršenju javnih poslova usvojen je sa 23 glasa “za”, 1 “protiv”, 2 “uzdržana”.
Mr Sanja Simović Mitrović, sekretarka Sekretarijata za privredu istakla je da je Ministarstvo rada i socijalnog staranja Crne Gore, u saradnji sa ključnim partnerima, pokrenulo inicijativu kako bi se razvio lokalni pristup za rješavanje pitanja nezaposlenosti, sa naglaskom na pružanje podrške lokalnim zajednicama da pronađu sopstvena rješenja za izazove na lokalnim tržištima rada. Istakla je da se na taj način aktivna politika zapošljavanja može bolje prilagoditi potrebama lokalnih tržišta rada i time povećati djelotvornost ukupne politike zapošljavanja u Crnoj Gori.
U raspravi su učestvovali predsjednik Opštine Dušan Raičević, koji je naglasio da će Opština Bar i u narednom periodu posebnu pažnju posvetiti zapošjavanju, zatim Amir Arabelović (Biram Crnu Goru) i Slavica Adžić (nezavisna odbornica). Prijedlog strategije zapošljavanja u Opštini Bar 2021-2025, usvojen je sa 17 glasova “za” i 3 “uzdržan”.
Sanja Simović Mitrović predstavila je i Program za podršku razvoja zanatstva, te istakla da “ima za cilj da doprinese očuvanju i razvoju zanata koji se pretežno obavljaju ručnim radom i koji zahtijevaju posebne zanatske vještine i umjeća, oslanjajući se na tradicionalnu kulturu, koju karakterišu prepoznatljivi proizvodi kvalitetne usluge”. Istakla je da Program podrazumjeva dodjelu bespovratnih sredstava preduzetnicima i privrednim društvima koja obavljaju zanatsku djelatnost proizvodnjom, prometom i pružanjem usluga na tržištu i na osnovu individualnih narudžbi, radi sticanja dobiti.
U diskusiji je učestvovao Aleksandar Markolović, koji je dao par interesantnih ideja kako obnoviti neke od starih zanata. Program za podršku razvoja zanatstva usvojen je sa 17 glasova “za”, tri “protiv” i dva “uzdržana”.
Posljednje dvije tačke dnevnog reda prije odborničkih pitanja su objedinjene. Radi se Izvještaju Komisije za raspodjelu sredstava za podršku ženskom preduzetništvu o podržanim biznis planovima, iznosu dodijeljenih sredstava, realizovanim projektima i njihovim efektima za 2019. godinu, te o Izvještaju Komisije za raspodjelu sredstava za podršku preduzetništvu o podržanim biznis planovima, iznosu dodijeljenih sredstava, realizovanim projektima i njihovim efektima za 2019. godinu. Oba izvještaja je obrazložila potpredsjednica Opštine Bar mr Tanja Spičanović.
“Želimo da što bolje kreiramo atmosferu za potražnjom radne snage. Upravo zato je SEUS pravi primjer kako se stvaraju kadrovi, kako žena ženi moze biti podrška. Donijela je odluka da javni konkurs traje 30 dana za sredstva koja su iznosila 35,000 eura. Stiglo je 25 planova, Komisija je napravila rang listu, sve je je transparentno odrađeno. Obavili smo razgovore oko registracije. Bilo je mnogo različitih ideja koje će zaživjeti i dati šansu našim preduzetnicama. Predsjednik je zaključio ugovore, komisija vrši kontrolu sredstava. Opštinska sredstva su namjenski potrošena. Ovo je važna mjera rodne ravnopravnosti. Očekujemo da će kroz ovaj program biti još više hrabrih žena koje će podrzati našu ideju.
Preduzetništvo je podržano sa 100,000 eura, a naredna sredstva biće još veća – 150,000 eura. Organizovali smo obuke, mentore, obučavali ljude, pružali stručne usluge i na taj način poboljšali podršku preduzetništvu. Dali smo i i direktnu podršku preko Komisije, nakon javnog poziiva. Stiglo je 39 prijava… Sva sredstva su namjenski utrošena i mi smo zadovoljni”, rekla je Spičanović.
Prvi izvještaj Komisije je usvojen sa 19 glasova “za”, bez “protiv”, sa tri “uzdržana”, a drugi sa 20 glasova “za” i tri “uzdržana”. Usvajanjem ove tačke završena je 24. Sjednica SO Bar.