Strategija razvoja turizma u opštini Bar 2022. – 2026. godine, trebalo bi da ponudi okvir za organizovani i planski razvoj strateške privredne grane, u gradu koji za to ima odlične preduslove. Predstoji bolje iskorišćavanje potencijala, razvoj infrastrukture, prvenstveno hotelskih smještajnih kapaciteta, jačanje konkurentnosti, osvajanje novih tržišta, kao i efikasnija primjena zakona i planske dokumentacije, koji su kvalitetni i usklađeni sa evropskom regulativom, ocjena je stručnog tima iz Zagreba koji radi na Strategiji, i čiji su članovi danas u Opštini Bar prezentirali dosadašnje rezultate na izradi ovog važnog dokumenta.
Osnovni ciljevi izrade Strategije razvoja turizma u Baru su definisanje vizije, stvaranje pretpostavki za tržišno pozicioniranje i povećanje konkurentnosti, istakao je dr Ivo Kunst, vođa projekta.
“Za sprovođenje Strategije važan je konsenzus javnog i privatnog sektora, jer svi moraju biti zadovoljni. Dakle, moramo imati kvalitetniji život lokalne populacije i dugoročno obezbijediti korišćenje resursa uz poštovanje načela održivosti. Opština Bar ima veoma dobru osnovu za razvoj turizma – lokalnu gastronomiju, atraktivne biciklističke i planinarske staze, ruralne sredine, Crmnicu i Krajinu, veoma interesantne manifestacije, ali, čini mi se, nedovoljno iskorištene u smislu turističke potražnje. Treba poraditi na osvajanju novih tržišta, izgradnji hotela u samom centru grada od 4 ili 5 zvjezdica, u pojasu od Princessa naprijed”, kazao je između ostalog, dr Kunst, koji je prezentirao rezultate I i II dijela Strategije- Situaciona i tržišna analiza turističkog proizvoda i Strateški okvir razvoja turizma Bara.
Prof dr Silvana Đurašević, dekanka Fakulteta za turizam Univerziteta Mediteran i predsjednica Komisije za praćenje rada na izradi Strategije, kazala je da su izuzetno zadovoljni dosadašnjim rezultatima.
“Kolege iz Instituta su pošle pravim putem, jer prate tendencije na svjetskom tržištu, koje su se, ne samo u periodu pandemije koronavirusa, već, uopšte, u poslednjoj deceniji, prilično promijenile. Takođe, vode računa da se obezbijedi održivi razvoj”, kazala je dr Đurašević.
Ona ističe da je srećna okolnost što Strategiju radi referentna ustanova kakva je Institut za turizam iz Zagreba.
Veoma je važno da ovakav dokument bude kvalitetan, ali i da ne ostane “mrtvo slovo na papiru”, smatra direktor Instituta, Damir Krešić.
“Zato svi koji kreiraju turistički proizvod moraju da implementiraju u praksi sve projekte zacrtane u Strategiji. Koristi od razvoja ove grane neće imati samo turistički radnici i privreda, već kompletna lokalna zajednica”, istakao je Krešić i pozvao sve zainteresovane da šalju sugestije i predloge, jer je proces izrade Strategije još u toku.
“Želimo da pokažemo da imamo viziju, dugoročne ciljeve i jasno se odredimo kakav Bar želimo za 5 godina”, kazao je predsjednik Opštine Dušan Raičević, koji je podsjetio da je Bar u poslednjoj deceniji uspio da izgradi imidž turistički poželjne destinacije sa raznovrsnom ponudom. Prvobitno se razvijao kao trgovački, lučki centar, sa jednom od najznačajnijih luka na jadranskoj obali. Dugo godina je primarno bio orjentisan na takvu vrstu ekonomskog razvoja, a turizam je bio sekundarna djelatnost. Međutim, shvatili smo da uz sve prirodne ljepote,dvije čarobne obale, raznolike plaže, seoski turizam, Nacionalni park, ova privredna grana može i mora da se razvija kao prioritetna. Zato smo gradili nove magistrale i lokalne puteve, stvarali uslove za investicije, turističke komplekse i ulagali u priobalno područje, čiji je najljepši primjer novoizgrađeno Šetalište u Sutomoru”, kazao je Raičević, koji je naglasio da su upravo zbog prepoznavanja značaja turizma za sveukupni ekonomski razvoj grada i poboljšanje standarda građana, pristupili izradi važnog strateškog dokumenta, koji će, kako je kazao, doprinjeti da Bar zaokruži moderan imidž kao savremena i poželjna turistička destinacija u Evropi i svijetu.
Za predstavnike turističke privrede izrada Strategije je od izuzetne važnosti.
“Žao nam je što ovakav dokument nije izrađen prije, jer u našoj prirodi je da sve probleme, najvidljivije tokom ljeta, zaboravimo čim se završi sezona, a sjetimo ih se kada dođe novo ljeto, i shvatimo da nismo ništa uradili na njihovom rješavanju”, kazao je za Radio Bar i Bar info, Vernes Zagora, menadžer u hotelu “Stara čaršija”, u Starom Baru.
On skreće pažnju na sve komparativne prednosti Bara kao turističke destinacije, posebno Starog grada, ali i upozorava gdje ima prostora za poboljšanje.
“Turistička organizacija nas je kontaktirala i pitala za eventualne sugestije, nadam se da će biti uvažene. Radi se o komunalnoj i putnoj infrastrukturi, i to je neophodno na adekvatan način regulisati, ako želimo da se krećemo u pozitivnom pravcu, kada je riječ o razvoju turizma”, istakao je Zagora.
Izradu Strategije pratilo je niz izazova, a najteži je bio pandemija COVID-a 19.
“Zato se posebno zahvaljujem Institutu i svima koji su putem zoom aplikacija aktivno učestvovali na izradi Strategije, jer bez podrške svih institucija, kako lokalne uprave, tako i državnih ustanova, ugostitelja i građana, ne bi mogli da dobijemo kvalitetni document”, kazao je direktor TO Bar, mr Emil Kukalj, koji je izrazio nadu da će Strategija biti opšte prihvaćena, i od strane javne uprave, kao i turističke privrede, jer će na dobar način definisati buduće pravce i smjernice razvoja opštine Bar.
Finalna verzija Strategije razvoja turizma u opštini Bar 2022 – 2026. biće prezentirana u septembru.