Na pet lokacija u Baru besplatan internet i informativni sadržaji za turiste

Bar je kroz projekat Biznis start-up centra “Window2Bar” dobio odlike pametne turističke destinacije. Na pet atraktivnih lokacija za turiste postavljena je bikon tehnologija koja omogućava besplatan internet i informativni sadržaj o kulturno-istorijskim znamenitostima grada.

Svijetleće reklame u obliku svetionika sa natpisom free wi-fi, koje su krajem prethodne sedmice postavljene na stubovima ulične rasvjete na 5 lokacija u Baru, upućivaće turiste na to da se na svojim mobilnim telefonima mogu besplatno povezati na internet, bez “skidanja” bilo kakve aplikacije. Sve što treba da urade da bi pristupili besplatnom internetu podrazumijeva da sklope jednostavnu slagalicu koja predstavlja fotografije kulturnih obilježja koja se nalaze u njihovoj neposrednoj blizini, odnosno u blizini znaka za besplatan wifi. Pri tome prvo otvara web stranica window2bar sa tekstovima o kulturnim znamenitostima i sa banerima lokalnih privrednika koji se nalaze u njihovoj blizini i predstavljaju ponudu koja bi turiste mogla privući. Besplatan internet je postavljen na dvije lokacije na barskom šetalištu. Prvi je  u neposrednoj blizini oznake „I love Bar“, na početku šetališta, drugi kod Galerije Dvorca kralja Nikole, zatim treći kod Crvene zgrade, odnosno „Barskog Trikonhosa“, četvrti u centru grada, preko puta restorana „Mornar“, odnosno u blizini spomenika sv.J ovana Vladimira, zaštitnika grada a peti u Starom Baru, preko puta objekta „Društva maslinara“.

Ovaj koncept predstavlja davanje psihološkog iskustva, odnosno davanje gejmerske pozadine – turističkom iskustvu i samo je jedan vid inovativnog turističkog proizvoda, odnosno usluge i jedan vid gejmifikacije u turizmu-ističu iz BSC Bar.

Projekat „Window2Bar“ sprovodi nevladina fondacija Biznis start-up centar Bar od marta prošle i privodi projektne aktivnosti kraju do septembra ove godine. Ovaj projekat je podržan kroz Program IPA II Multi Annual Action Programme for Montenegro of Employment, Education and Social policies (2015-2017), saopštili sui z BSC Bar.

Uslovi konkursa su, između ostalog, podrazumijevali da se na projektu angažuju istraživači koji su doktoranti i koji će kroz istraživanje tokom projekta obogatiti svoje iskustvo i ujedno doprinijeti istraživački utemeljenoj implementaciji projektnih aktivnosti. Pored navedenog, projektom je planirano angažovanje stručnjaka iz oblasti turizma i informacionih tehnologija koji su vodili mentorski posao za mlade istraživače. U ovom smislu, pripremljena je metodologija i sprovedeno je istraživanje sa turistima i stejkholderima u turizmu i na osnovu ovog istraživanja odabran je vid gejmifikacije koji će se koristiti, lokacije na kojima će se postaviti, a odrađen je i elaborat tehničke izvodljivosti postavljanja tehnologije. Istraživanje je odrađeno posebno sa privrednicima u turizmu (40 anketiranih), i posebno sa turistima (111 anketiranih). Rezultati istraživanja sa turistima nam pokazuju da se u destinaciju Bar dolazi uglavnom sa prijateljima i poznanicima, procentualno 41.4%. Turisti u najvećem broju dolaze u individualnoj organizaciji (64%) i na destinaciji se zadržavaju duže od 4 dana. Na osnovu istraživanja i iskustva uključenih stručnjaka  u sklopu projekta je pripremljena i studija “Razvoj inovativnog turističkog proizvoda korišćenjem bikon tehnologije i koncepta gejmifikacije”.

Takođe, projekat je predvidio veliku uključenost zainteresovanih strana u turizmu, privrednika i institucija iz ove branše, pa se ova saradnja i razmjena iskustva realizovala kroz brojne sastanke, kao i tokom seminara „Inovacije u turizmu“ i radionice na temu „Primjene pametnih tehnologija u turizmu“. Onlajn seminar je bio posebno organizovan za lokalne privrednike i predstavnike institucija, a posebno za turiste i bio je veoma posjećen od strane obije grupacije. Predavač na seminaru bio je stručnjak u ovoj oblasti iz Slovenije, pa su i brojni turisti iz Slovenije pratili onlajn događaj. Radionica je organizovana nešto kasnije, kada su već neki rezultati projekta postali vidljivi, tako da je bila veoma korisna u prezentovanju i primijenjenog inovativnog rješenja u opštni Bar, ali i drugih inovativnih servisa koji su popularni na drugim turističkim destinacijama.

Uspješna saradnja sa Turističkom organizacijom, Kulturnim centrom, Opštinom Bar i brojnim relevantnim privrednicima u oblasti turizma formalizovana je i sklopljenim Memorandumima o saradnji koji se odnose na pitanja postavljanje tehnologije i promociju  privrednika putem izradjene web stranice. Svakako, da lokalne institucije i privrednici nisu imali sluha za naš projekat, finalni rezultat, postavljanje bikona se ne bi mogao realizovati. U ovom kontekstu moramo pomenuti predstavnike Kulturnog centra, Marine AD, predstavnike Društva maslinara, zatim predstavnike restorana „Gurman“ i restorana „Mornar“ koji su nam omogućili postavljanje opreme u njihovim objektima, napajanje na struju i priključak na internet kako bi oprema mogla funkcionisati.

Projekat je do ovog momenta zaista uspješno realizovan, a nadamo se da će se takav trend i nastaviti, te da nećemo stati sa predlaganjem inovativnih ideja oblikovanih u buduće projekte prijedloge, ističu iz BSC Bar.

Share.

Comments are closed.