VIDEO: Povodom 88 godina Školskog broda Jadran, otvorena izložba fotografija i eksponata

Povodom obilježavanja 88 godina Školskog broda “Jadran”, sinoć je na platou Dvorca kralja Nikole otvorena izložba fotografija i eksponata koji prate istorijat čuvenog jedrenjaka, od 1933. godine kada je sagrađen u njemačkoj luci Hamburg, do danas.

“Postavka je upriličena kako bi odali počast i zahvalnost brodu koji nas tako dugo i vjerno služi, i koji je postao važnim dijelom naše istorije i pomorske tradicije. Želimo to da predočimo i približimo građanima”, kazao je komandant broda, kapetan korvete Ivan Laković.

Izložbu je otvorio predsjednik Opštine Bar Dušan Raičević, u prisustvu zamjenika načelnika Generalštaba Vojske Crne Gore, pukovnika Željka Radulovića i komandanta Mornarice VCG, kapetana fregate Gorana Đurkovića.

Školski brod “Jadran”,  najčuveniji jedrenjak, uplovio je u luku Tivat 16. jula 1933. godine i od tada postaje simbolom Vojske i duge pomorske tradicije na našim prostorima.

“On je od neprocjenjivog značaja za Mornaricu i Vojsku Crne Gore uopšte, jer su se na njemu obučavale brojne generacije. Gotovo da nema podoficira i oficira, mornaričkog kadra i pomoraca, koji nijesu svoje prve korake u tom poslu i obuku prošli na Školskom brodu ‘Jadran’. Mnogi pomorci na trgovačkim brodovima, takođe, su svoja prva iskustva sticali na ovom jedrenjaku, jer Mornarica i Vojska Crne Gore imaju odličnu saradnju i sa civilnim pomorskim institucijama”, kazao je za Radio Bar i Bar info, komandant ” Jadrana”, kapetan korvete Ivan Laković, koji je podsjetio da je brod za vrijeme svog dugog života imao 24 velika međunarodna krstarenja i nebrojeno onih u teritorijalnom moru.

“Prvi i jedini put do sada, brod je 1938. godine posjetio istočnu obalu Amerike, luke Boston i Njujork. Navigacioni oficir bio je poručnik fregate Milan Spasić, koji je kasnije, posthumno, proglašen za narodnog heroja. Oplovio je gotovo cijeli svijet i ponosno pokazivao svoju jedinstvenost i ljepotu. Brojna krstarenja bila su u svrhu obuke pomorskog kadra, kao i reprezentacije države u međunarodnim lukama”, istakao je komandant Laković.

Predsjednik Opštine Bar, Dušan Raičević, koji je otvorio izložbu, kazao je da je Bar privilegovan što će biti upisan u istorijat Školskog broda “Jadran”.

“Dugo je bitisao u Bokokotorskom zalivu i svojoj matičnoj luci Tivat, a ove godine mi smo privilegovani i zahvaljujemo se Mornarici Vojske Crne Gore što nam je ukazana čast da budemo domaćini obilježavanja 88. rođendana ovog popularnog broda. U stvari, saradnja između Opštine Bar i Mornarice Vojske Crne Gore, započeta je prije dvije godine, kada smo iskazali spremnost da u određenom vremenskom periodu budemo sigurna luka “Jadranu”. Na temelju te dobre saradnje , mi smo u prilici da uživamo u sjajnom i veličanstvenom prizoru, u lučkom akvatoriju, a takođe i brojni turisti koji posjećuju naš grad, jer on mami poglede svih koji prošetaju barskom marinom. Ovdje, u bašti Dvorca kralja Nikole, spajamo najznačajnije elemente kulturno- istorijskog i pomorskog nasljeđa Crne Gore”, kazao je predsjednik Raičević, koji se zahvalio i autoru postavke, Baraninu Goranu Grkoviću, koji, kako je istakao, na sistematičan način prati život i istoriju Školskog broda “Jadran”.

Goran Grković, po struci elektroinženjer, poznati je barski zaljubljenik u slikarstvo i fotografiju. Prvi kontakt sa “Jadranom” imao je 1987. godine kada je služio Vojsku. Tada se, kako je kazao, za Radio Bar i Bar info, zaljubio u prelijepi jedrenjak, i sve do danas traje njegova pasioniranost i posvećenost istraživanju svih ključnih momenata iz njegovog života.

“Prije Vojske, gledao sam ga u raznim časopisima i publikacijama, a kao mornar, služeći Vojsku, vidio sam ga kada je uplovljavao u splitsku luku ‘Lora’. Tada sam napravio prvi njegov crtež olovkom, a od kapetana bojnog broad Fida Stipetića, dobio sam jednu publikaciju nastalu povodom pedesetog rođendana ‘Jadrana’. Tako je počelo druženje koje traje do danas, priča još nije završena, ali trudiću se da je zaokružim, treba mi još veoma malo. Moram da pomenem i kapetana bojnog broda, i nekadašnjeg komandanta Mornarice Vojske Crne Gore, Darka Vukovića, koji mi je dozvolio da ga fotografišem i divnu posadu broda, Sašu i Vučka, jer sam bio uključen i u obilježavanje proslave osamdesetog rođendana Školskog broad”, prisjetio se Grković, koji je autor brojnih fotografija na izložbi, a mnoge je koristio iz arhive Pomorskog muzeja u Kotoru, odnosno glasnika “Jadranska straža”, koji je pomno pratio aktivnosti broda.

“Restaurirao sam brojne stare fotografije, jer meni je hobi slikarstvo, i sve to mi pričinjava veliko zadovoljstvo. Sve te važne momente treba sačuvati, i ja se na isti način bavim i nekim drugim temama, na primjer mojim rodnim gradom, pripremam fotografije Bara iz poslednjih decenija 19. vijeka, a prikupljam i razglednice iz cijele Crne Gore”, objasnio je Grković, koji je naveo da su ključni momenti vezani za školski brod “Jadran”, odluka o njegovoj izgradnji, zatim smatra da veoma mali broj ljudi zna da je prilikom svog prvog isplovljenja imao kontakt sa drugim brodom, ali bez svoje krivice.

On je podsjetio da je 6. septembra 1933. godine predat na korišćenje Mornarici tadašnje Kraljevine, gdje je ostao do 1941. godine, kada su ga zarobili Italijani i skinuli “krstaše” sa njega.

“Služio je kao pontonski most i za vrijeme rata bio uništen. Kada je Italija kapitulirala vraćen je u Crnu Goru i u potpunosti restauriran, nakon čega je povratio svoj izgled i ljepotu”, kazao je Grković.

Izložbu fotografija i eksponata povodom 88 godina Školskog broda  “Jadran” publika može vidjeti i naredna dva dana- 17. i 18. avgusta , od 20 do 22 sata.

Share.

Comments are closed.