Društvo maslinara Bar je, zajedno sa vlasnicima u kompleksu Džidžarin, pokrenulo novu inicijativu za obnovu i završetak maslinarskog puta koji vodi kroz ovaj izuzetno vrijedan maslinjak.
Ovaj maslinarski put je uz pomoć Ministarstva poljoprivrede, vlasnika maslinjaka i donatora, u organizaciji Društva maslinara Bar, 2016. godine probijen u dužini od dva kilometra, nakon čega su izgrađeni potporni zidovi, te izvršeno nasipanje jalovinom. Put je bio funkcionalan i prohodan za vozila. Nakon izgradnje puta Džidžarin je oživio, maslinari su se vratili maslinjacima i krenuli da ih obrađuju. Stara izuzetno vrijedna stabla masline su ponovo počela da rađaju, a krenula je i ozbiljna primjena svih agrotehničkih mjera kai i pravovremena berba plodova sa stabla.
Međutim, kako nije bilo dovoljno finansijskih sredstava put tada nije završen, nije izvršeno njegovo betoniranje, kao ni izrada drenažnih kanala. Bujične vode su relativno brzo odnijele dio nasipa i relativno brzo put učinile neprohodnim za saobraćaj. Neki maslinari su ponovo odustali od svojih maslinjaka, jer nisu bili u mogućnosti da na leđima prenose sve što je potrebno za primjenu agrotehničkih mjera.
Kako ne bi došlo do ponovnog zapuštanja maslinjaka, kako požar ne bi uništio sve masline kao nedavno u Mrkojevićima i kako bi Džidžarin što bolje turistički valorizovali, Društvo maslinara je zajedno sa vlasnicima maslinjaka u Džidžarinu donijelo odluku da se ponovo pokrene inicijativa za njegov završetak.
„Društvo će se za pomoć obratiti Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Opštini Bar, svim vlasnicima maslinjaka i ljudima dobre volje koji su spremni da pomognu. Nadamo se da niko ne žele da i ove godine u Džidžarinu ostane neubrana polovina ovogodišnjeg roda maslina. Kako Ministarstvu, tako ni Opštini Bar, a još najmanje vlasnicima maslinjaka, nije u interesu da Bar zbog desetak hiljada eura izgubi skoro pola miliona eura. Smatra se da Džidžarin ima više od 10 000 stabala maslina, a ako svaka maslina u prosjeku rađa 30 kg, zaključijemo da se radi o minimum 300 tona maslina od čega se može dobiti minimum 36 tona ulja. Ako bismo ovo vrhunsko ulje prodali po 15 eura po litru, dolazimo do cifre od 540 000 eura.
Sa izgradnjom puta se mora krenuti što prije, kako bi se koliko toliko osposobio za prolaz automobilima za što bolju ovogodinju berbu maslina. Maslinare je obradovala informacija da je predsjednik Opštine Bar sa Upravom za javne radove potpisao ugovor o realizaciji projekata izgradnje lokalne infrastrukture, i maslinari se nadaju da će bar mali dio ovih sredstava biti iskorišten za završetak puta.
Požar u Mrkojevićima, gdje je totalno uništeno više od 750 stabala maslina, nas sve opominje, ali i obavezuje da moramo strogo voditi računa o maslinarskim putevima i dostupnosti protivpožarnim vozilima. Društvo će se, u ime vlasnika maslinjaka, za pomoć obratiti Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Opštini Bar i svima koji su bar simbolično spremni da pomognu, a maslinari će svakako udružiti svoja sredstva i čim prije krenuti sa radovima“, stoji u dopisu Društva maslinara Bar.