VIDEO: Bez štandova i izlagača održana XIX Maslinijada

Na Ljetnjoj pozornici u Starom gradu, u okviru programa obilježavanja Dana opštine, uz neuobičajeno lijepo i toplo novembarsko vrijeme, održana je XIX Maslijanada, prilagođena epidemijskoj situaciji i propisanim zdravstvenim mjerama.

Njen najljepši dio – štandovi, izlagači, druženje i brojni gosti iz susjednih gradova i država, su izostali, ali organizatori (NVO „Maslinijada”, Društvo maslinara “Antivari”, u saradnji sa MZ Stari Bar, Kulturnim centrom, Turistričkom organizacijom, uz podršku Ministarstva poljoprivrede i pod pokroviteljstvom Opštine Bar), željeli su da obezbjede kontinuitet, ali i nagrade vrijedne proizvođače, koji su i ove godine proizveli kvalitetno etra djevičansko ulje, obnovili maslinjake i posvetili im se sa posebnom pažnjom i ljubavlju.

Svih godina medijski sponzor “Maslinijade” je Radio Bar.

Maslina – zaštitnica, maslina – majka, maslina – hraniteljica, zalog je i uslov opstanka svih naroda na podrumijskom prostoru. Bogatstvo je mjereno prema njenom broju, a po izdašnosti roda računali su se datumi i pamtile godine.

Naša Stara maslina na Mirovici i njene savremenice oko Starog Bara, starije su od ijednog pisanog spomenika o Baru i njegovim žiteljima.

Devetnaesta Maslinijada održana je u redukovanom obliku, bez štandova i izlagača, ali uz dobru volju organizatora i domaćina da se zadrži stara tradicija, podstakne maslinarstvo, a Bar ponosi maslinjacima i proizvodima od masline.

Ovu divnu poljoprivrednu, turističku i kulturološku manifestaciju, još daleke 2002. godine osnovala je grupa entuzijasta u Starom Baru, koji su svoju posvećenost maslini i ljubav prema Starom gradu, pretočili u festival, nadaleko poznat, koji je postao i zaštitni znak našeg grada. Jedan od utemeljivača i predsjednik Organizacionog odbora Maslinijade je Suljo Mustafić, koji se izvinio izlagačima i građanima, što ove godine, uvažavajući zdravstvenu situaciju, nijesu mogli u velikom broju prisustvovati, niti maslinari izložiti svoje proizvode.

“Zahvaljujem se Opštini Bar što smo ove godine iznašli način i model da, uprkos otežavajućim okolnostima, organizujemo i obilježimo XIX Maslinijadu. Vjerujem da će iduće godine biti drugačije. Maslina nas i u ovim teškim godinama iza nas, nije ostavila. Maslina je rodila, dala svoj plod, a vrijedni maslinari proizveli su kvalitetno ulje, njegovali, održavali i oplemenili novim zasadima svoja imanja”, kazao je Suljo Mustafić.

Opština Bar je od samog početka uz Maslinijadu. Ona je njen generalni pokrovitelj, ali isto tako, u kontinuitetu, lokalna uprava izdvaja značajna sredstva i subvencionira proizvođače, kako bi na najbolji način valorizovala maslinarstvo i afirmisala njegovu, ne samo poljoprivrednu, već i turističku i kulturološku dimenziju. Da će tako biti i ubuduće, obećao je predsjednik Opštine, Dušan Raičević, na današnjem skromnom i svečanom izdanju Maslinijade.

“Želim da vas pozdravim sa ovog drevnog mjesta na kome počiva vertikala našeg postojanja, gdje se susrijeće istorija našeg grada i na čijim temeljima počiva budućnost i Starog grada i Bara. Odavde, po ko zna koji put, šaljemo jedinstvenu poruku mira, oličenu i u krilatici Maslinade – ‘Maslina je ime Bara’, istakao je na otvaranju Maslinijade čelni čovjek grada, Dušan Raičević, koji je naglasio da su teške i izazovne godine za nama, bile i prilika za nova dostignuća, te da nijesu izostali ni rod, ni kvalitetna proizvodnja ulja, ali i da su privedeni kraju radovi na Kući maslina, kapitalnom objektu za proizvođače i maslinarstvo. 

O kvalitetu ovogodišnjeg ulja i ostalim kategorijama u kojima su dodijeljene nagrade, govorila je mlada Baranka, inženjerka i doktorantkinja maslinarstva, Marija Markoč, koja je bila članica komisija za ocjenjivanje kvaliteta ulja, održavanje maslinjaka i mladih zasada.

“Nakon utvrđivanja propisanog pravila – obavezna proizvodnja najmanje 100 kg maslinovog ulja, izvršene su hemijske analize svih prijavljenih uzoraka, od strane Higijensko-sanitarne službe Doma zdravlja, na osnovu kojih je izdvojeno osam ekstra djevičanskih maslinovih ulja. Sadržaj slobodnih masnih kiselina u uzorcima kretao se od 0,22 % do 0, 71 %, što potvrđuje da se radi o uljima vrhunskog kvaliteta. Nijanse su odlučivale o pobjednicima, i sa ponosom ističemo da se svako od osam ekstra djevičanskih maslinovih ulja može predstaviti na takmičenjima širom svijeta i ostvariti zapažene rezultate. Posebno nas raduje to što smo degustiranjem ulja ocijenili da se svijest proizvođača mijenja, te da se pristupa ranijoj berbi, kojoj prethodi valjana agrotehnika, savremena tehnologija proizvodnje i adekvatan način čuvanja”, kazala je Markoč.

Najbolje ulje, kojima je nagrade uručio predsjednik Opštine, Dušan Raičević, imaju Ibrahim Naro Bećović (70 stabala), Jovica Martinović (600 stabala) i Matija Ćetković (400 starih stabala).

Nagrade za najbolje održavane maslinjake, mladi zasad i najuspješniji rod u 2021. godini, uručio je David Perčobić, mladi maslinar i član Organizacionog odbora Maslinijade.

Dobitnik nagrade za najbolje održavani maslinjak je Đorđije Đoko Pavićević (vlasnik oko 1.000 stabala starih maslina, kome pripada i zahvalnica za nemjerljiv doprinos razvoju i revitalizaciji maslinarstva, ne samo u Baru, već i u Crnoj Gori).

Najbolji mladi zasad, sa 100 stabala ima Saborni hram “Sveti Jovan Vladimir”, koji po ocjeni žirija, može poslužiti kao ogledno imanje za sve mlade maslinare, a za najuspješniji rod nagrađen je Cufo Matezić.

Dodijeljena su i specijalna priznanja, u skladu sa dobrom tradicijom manifestacije.

Nagrada za najbolji mladi zasad, koju dodjeljuju Rajka i Lazo Božović, ove godine pripala je Seljatinu Asanoviću, vlasniku oko 150 mladih maslina u Donjim Murićima.

Rajka i Lazo Božović nagradili su i Olgu Dumezić, vlasnicu 70 stabala u Zupcima, za najbolje revitalizovan i održavan stari maslinjak, a priznanje koje tradicionalno dodjeljuje Fondacija „Miodrag Mili Martinović”, za najbolje održavani maslinjak ove godine pripalo je Sadiji Mustafić, vlasniku oko 160 starih stabala na Kurilu. 

Maslinijada je završena uz zvuke Pljevaljskih tamburaša i koktel sa barskim kulinarskim specijalitetima i proizvodima od masline, na kojem su gosti mogli degustirati nagrađena ulja, priređenog od strane odbora Maslinijade i NVU “Žene Bara”, kojima su se organizatori posebno zahvalili na doprinosu ovogodišnjoj manifestaciji.

Želja svih, koja se očitavala na licima i organizatora i gostiju, bila je da u dobrom zdravlju, radosti i raspoloženju dočekamo jubilarnu, XX Maslinijadu naredne godine.

Poruku je imao i pjesnik, prijatelj i podržavalac maslinara i poljoprivrednih proizvođača, Rajko Joličić:

 ” Svako je drvo

 hvale vrijedno

 daje hlad i plod

 i da se zdravo diše,

 ali, maslina je mnogo više.

 Zasadi mladu maslinu

 da se novi život probudi

 družite se sa maslinarima

 Maslinari su dobri ljudi.”

Share.

Comments are closed.