Predsjednik Opštine Bar Dušan Raičević i predsjednica nevladine fondacije “I ja imam pravo da budem mama”, Žana Mihaljević potpisali su danas Memorandum o saradnji u cilju pružanju podrške za borbu protiv neplodnosti, obezbjeđivanjem raznih vidova pomoći parovima kojima je neophodna medicinski potpomognuta oplodnja u cilju liječenja steriliteta. Za ovu namjenu Opština je u ovogodišnjem Budžetu predvidjela 10.000 eura.
Predsjednik Opštine Dušan Raičević kazao je da je ovo “još jedan vid podrške bračnim parovima, kroz finansijska sredstva za vantjelesnu oplodnju, koji podstiče rađanje djece”.
“Vaša inicijativa je naišla na punu podršku Opštine Bar i kroz obezbijeđena finansijska sredstva, siguran sam da ćemo zajednički uspjeti da pružimo još jedan vid podrške svim bračnim parovima koji su ostvarili zakonska prava (shodno trenutnim zakonskim rješenjima u Crnoj Gori) da pružimo još jednu šansu da se kroz medicinski potpomognutu oplodnju, ostvare kao roditelji. Time se ostvaruje i ono što je cilj savremenog društva- da podstiče rađenje djece. S tim u vezi, izborićemo se i sa situacijom koju do sada nijesmo imali u našem gradu- kroz podatke MONSTAT-a u deset mjeseci prošle godine identifikovan je negativni prirodni priraštaj. Želim da vjerujem da je to zbog još uvijek prisutne COVID situacije, ali sa ovim doprinosom ćemo se itekako izboriti i sa ovom problematikom”, istakao je Raičević.
Mihaljević je, zahvaljujući na dobrodošlici, objasnila da fondacija djeluje na poboljšanju usluga liječenja, te da je jedan od ciljeva saradnja sa lokalnim zajednicama.
“Želim da Vam zahvalim što ste nam izašli u susret, pomogli ne samo finansijski, već i svojom podrškom. Opština Bar je taj problem prepoznala, pružila podršku i pomoć. Hvala Vam na tome u ime Fondacije i u ime parova koji su stanovnici ove opštine”, kazala je Mihaljević.
Mihaljević je istakla da problem sa začećem ima 15% ljudi u Evropi i istakla da je “jedno dijete više radost porodice, ali i zajednice. Grad pomaže podsticajima da bi formirali porodicu i imali djecu, a mi smo tu da onima kojima je potrebna medicinski potpomognuta oplodnja pomognemo na najbolji način”.
Raičević je objasnio da je u Baru stvorena mogućnost da bračni parovi koji su iskoristili zakonsko pravo, kroz saradnju sa Fondacijom to pokušaju još jednom.
“Posebna je čast i zadovoljstvo što kao Opština imamo priliku da budemo dio ovog zajedničkog programa i što smo uspjeli da stvorimo pretpostavku bračnim parovima sa naše teritorije da pokušaju još jednom, upravo kroz saradnju sa vašom fondacijom, uz pomoć eminentnih stručnjaka u ovoj ovoj oblasti, da pokušaju još jednom da medicinski potpomognutom oplodnjom dođu do začeća. Opština Bar će i u narednom periodu nastaviti sa odgovornom socijalnom politikom. Još 2018. smo kroz odluku iz oblasti prava socijalne i dječje zaštite definisali jednu posebnu stavku- naknadu za novorođenu djecu. Već narednih dana očekujemo da ćemo kroz izmjene i dipune te odluke definisati možda i veći iznos za ove naknade”, najavio je Raičević, dodajući da se i na taj način pruža podrška roditeljima.
Nevladina Fondacija “I ja imam pravo da budem mama” formirana je u novembru 2020. godine. Zahvaljujući njihovom zalaganju, formiran je Nacionalni registar podataka za liječenje neplodnosti, a biće formirana i Banka genetskog materijala U KC Crne Gore. Uticale su i da se u Zakon o medicinski potpomognutoj oplodnju implementiraju članovi koji se odnose na dozvolu uvoza i izvoza genetskog materijala, a vidni su pomaci i u oblastima liječenja muške neplodnosti i prenatalnih genetskih istraživanja embriona. Ona je podsjetila da Zakon o zdravstvenojzaštiti predviđa četiri pokušaja vantjelesne oplodnje za žene do 45 godina, isto toliko i za žene do 50 godina, četiri postupka za donacije, jedna za liječenje muške neplodnosti – zapravo, kako je objasnila, u Zakon je uveden 21 novi postupak.
Fondacija, objašnjava Mihaljević, detaljno istražiuje gdje se najuspješnije sprovodi vještačka oplodnja, sarađuju sa ljekarima u Pragu, Solunu, BiH, a odličnu saradnju imaju sa svim crnogorskim ljekarima. Ipak, objasnila je da najbolju ponudu imaju od ljekara u Istambulu, da ova usluga tamo košta koliko i u Crnoj Gori, a procenat uspješnosti je preko 68%, te tamo planiraju da šalju parove.
Kada je u pitanju saradnja sa lokalnim upravama, memorandum je potpisan sa opštinama Nikšić, Herceg Novi, Podgorica, Bijelo Polje i Bar.