Gošća emisije “Sunčanom stranom ulice” na talasima Radio Bara bila je doktorka Ljiljana Jovićević, epidemiološkinja u Domu zdravlja Bar.
RB/BI: U kom rasponu se u Baru kreće broj novoinficiranih na dnevnom nivou i koliko je aktivnih slučajeva?
Dr Jovićević: Možemo konstatovati da se od početka februara broj novooboljelih smanjuje, odnosno da epidemiološka krivulja pada, posebno u posljednja dva dana, kada je bio ispod 50- prekjuče 37, a juče 23 registrovana slučaja. Tokom proteklih 15 dana, prosjek novoinficiranih se kretao oko 60, što je značajno manje u odnosu na početak januara, kada je dostizao i 250 dnevno.
RB/BI: Koliko naših sugrađana se na dnevnom nivou testira u Domu zdravlja?
Dr Jovićević: Što se tiče testiranja PCR dijagnostikom, broj testiranih se smanjuje. Značajan broj sugrađana se testira zbog odlaska na put ili nastavka liječenja, pa se na dnevnom nivou on kreće oko 50-60. Kada je riječ o testiranju brzim antigenskim testom, koji se obavlja u COVID ambulanti, broj je konstantan, kreće se od 70 do 80, a pojedinih dana je dostizao i stotinu.
RB/BI: Podsjetimo koji su simptomi Omikrona, koliko traje period inkubacije? Ovaj soj je i dalje u Crnoj Gori dominantniji.
Dr Jovićević: Tako je. Na svu sreću, u odnosu na ranije sojeve, klinička slika je blaža. Za Omikron soj je karakteristično da uglavnom prolazi bez ozbiljnijih komplikacija, pa infekcija mahom prođe sa blagim kliničkim simptomima u vidu malaksalosti, curenja nosa, blažeg kašlja, vrlo rijetko sa upalama pluća. Htjela bih da istaknem da je i dalje najugroženija starija populacija, lica koja imaju pridružene hronične bolesti, pa je time i dalje bitno da se vodi računa o preventivnim mjerama i da se spriječi pojava infekcije kod tih kategorija. Što se ostalih, novih sojeva tiče, koji se pojavljuju u cirkulaciji, Institut za javno zdravlje (IJZ) je objavio da je 10. februara laboratorija IJZ potvrdila pojavu novog soja, nazvanog Omicron ba-2 ili Stealth omicron, kod četiri osobe. Međutim, ono što je i Svjetska zdravstvena organizacija ocijenila je da novi soj ne treba da izaziva dodatnu zabrinutost, jer nije dokazano da izaziva ozbiljniju kliničku sliku, pa tako ni potrebu za hospitalizacijom.
RB/BI: Kada se ipak, treba javiti doktoru, koje simptome nikako ne smijemo zanemariti?
Dr Jovićević: Ukoliko se simptomi prolongiraju, kada se pojavi visoka temperatura, intenzivan kašalj, otežano, plitko disanje, neophodno je da se pacijent javi u Covid ambulantu, gdje će biti pregledan, ordinirana mu terapija i upućen na potrebne pretrage.
RB/BI: Koje su najčešće, a koje pak, najdugoročnije posljedice poslije preležanog COVID-19 virusa?
Dr Jovićević: Mnogi pacijenti se nakon preležanog koronavirusa žale na tzv. postkovid sindrom, koji se najčešće manifestuje prolongiranim osjećajem malaksalosti, brzog zamaranja… To su tegobe koje se, uz kontrolu i nadzor ljekara, vremenom povuku.
RB/BI: Uveliko je počelo drugo polugodište. Koliko djece je prema evidenciji Doma zdravlja inficirano koronavirusom?
Dr Jovićević: Bilo je očekivano da broj oboljele djece poraste. Međutim, od naše pedijatrijske službe dobijamo podatke da on nije značajno povećan. Kada govorimo o situaciji na nivou Crne Gore, djeca čine svega sedam posto zaraženih. Nadamo se da će se taj trend nastaviti i dalje.
RB/BI: Kako protiče imunizacija, jeste li zadovoljni interesovanjem Barana? Podsjetimo, u našem gradu ona je organizovana na dva punkta- u hotelu “Princess“ i tržnom centru„Voli“.
Dr Jovićević: Punkt u “Voliju” radi od osam do 14 časova, osim nedjeljom. Do deset sati ekipa se nalazi na terenu, a građani se na vakcinaciju mogu javiti od deset sati. U “Princess”-u punkt radi svakodnevno od osam do 20 sati. Građanima su dostupne vakcine Pfizer, Sinofarm, Moderna, a ruska je dostupna za građane koji su primili prvu dozu. Svi zainteresovani mogu pozvati broj 068/394-124. Podvlačim da, pored ostalih preventivnih, vakcina predstavlja najefikasniju mjeru prevencije, pa apelujem na građane da se u što većoj mjeri prijave za vakcinaciju. To se posebno odnosi na one koji do sada nijesu dobili nijednu dozu… Prvu dozu vakcine je primilo 19.343 građanina, drugu 18.958, dok je trećom dozom vakcinisan 6.501 Baranin. Ukupno je dato 44.802 doze.
RB/BI: Već dvije godine potenciramo da treba biti odgovoran, poštovati mjere, vakcinisati se… Zamoliću Vas za preporuke osobama koje su preležale COVID-19? Šta da rade, kako da se ponašaju, da bi oporavak bio što brži i učinkovitiji?
Dr Jovićević: Kod građana koji su preležali COVID-19, svakako je preporuka da i dalje poštuju preventivne mjere i rade na jačanju imuniteta- da uključe fizičku aktivnost, vode računa o zdravoj ishrani, unose dovoljno tečnosti, odmaraju se… Sve to će doprinijeti bržem oporavku.