Nasilje nad starima najnemoralniji čin u zajednici

Povodom 15. Juna, Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad starijima, Opštinska organizacija Crvenog krsta Bar danas je organizovala radionicu posvećenu ovoj temi, na kojoj su učestvovale predstavnice Opštine, Centra za socijalni rad, Tužilaštva, Osnovnog suda u Baru, Bolnice, Doma zdravlja, kao i jedan broj korisnika programa brige o starima CK Bar.

Sa današnjeg skupa poručeno je da ne treba zatvarati oči pred bilo kojom vrstom nasilja, te da treba imati povjerenja u institucije.

Otvarajući radionicu, Zorica Crnčević, sekretar CK Bar, istakla je da je nasilje nad starijima “najnemoralniji čin koji može da postoji u jednom društvu i zajednici”, ali i “najbolje čuvana porodična tajna”. Ona je predstavila programe brige o starijim sugrađanima Crvenog krsta, u koje je uključeno 116 korisnika. Istakla je da Crna Gora “ubrzano stari”, kao i podatak da je, po populaciji, Bar najstariji grad u Crnoj Gori.

Andrijana Raković, psiholog Centra za socijalni rad, kazala je da je nasilje nad starijima problem i u regionu, te za njih nema adekvatne zaštite, poput skloništa i sl. Istakla je da starije osobe mogu biti žrtve nasilja u porodici od strane članova porodice, prijatelja ili osoba koje su plaćene da se staraju od njima. Najčešće su, kako je rekla, ugroženi u svom domu.

Biljana Tvrdišić, socijalni radnik ukazala je na znake da neka osoba trpi nasilje, ističući da je “psihičko nasilje manje vidljivo, ali prisutno”. Osim fizičkog i psihičkog, prisutni su i ekonomsko nasilje, seksualno nasilje i zanemarivanje. Razlozi zašto se nasilje ne prijavljuje su tradicionalna kultura, stid, strah da će biti smješteni u Dom za stare, da im se neće vjerovati ili da neće imati ko da se o njima brine. Ona je kazala da u Centru za socijalni rad za svaku žrvu nasilja prave plan pomoći i istakla da „svi imaju pravo na poštovanje i život u bezbjednom okruženju“.

Dr Branka Purlija, psihijatar u Centru za mentalno zdravlje Doma zdravlja Bar ukazala je kako izgleda i ponaša se zlostavljana osoba. Kazala je i da je jako bitno prijavljivati nasilje, jer je riječ o krivičnom djelu, za koje počinilac mora odgovarati. Takođe, podsjetila je na osnovne moralne vrijednosti i “babu i đeda kao osnov trogeneracijske porodice”.

Alma Hot iz CB Bar ukazala je da se problem nasilja nad starijima tretira kao nasilje u porodici i ukazala da “najčešće njihove povrede prijavi Dom zdravlja ili bolnica”. Potencirala je da CB Bar radi po zaprimljenim prijavama, i apelovala da se nasilje prijavljuje institucijama sistema.

Gordana Planinić, v.d. sekretara Osnovnog suda u Baru kazala je na “krivični zakon ne prepoznaje stara lica kao poseban oblik zaštite, ali prepoznaje nemoćna lica”.

Tanja Spičanović, potpredsjednica opštine, istakla je da ”odgovorno društvo starije osobe doživljava kao resurs”. Primijetila je da postoji dobra sektorska saradnja. “Kada imamo posla sa predrasudama i uvriježenim stavovima, postoji problem, ali kad se govori o ovoj temi moraju se poštovati principi poštovanja ljudskih prava i zaštite.“

Aleksandra Nikezić Grabež, sekretar SO Bar, kazala je da “svako demokratsko društvo i ono koje želi da bude demokratsko, ne smije zanemariti dragocjen potencijal koji predstavljaju stariji”.

Share.

Comments are closed.