Da je epidemiološka situacija značajno bolja u odnosu na onu s početka godine, potvrđuje podatak da je posljednja dva dana broj inficiranih koronavirusom u Baru- jednocifren.
„Juče smo imali devet, a prekjuče šest novooboljelih. Manji je i pritisak na službe u Domu zdravlja Bar, pa se broj pregleda u Covid ambulanti smanjio- kreće se između 150 i 160 pacijenata. I broj sugrađana koji se javljaju na testiranje odsjeku za epidemiologiju znatno je manji. Posljednjih dana on je u rasponu od 35 do 40 pacijenata“, saopštila je u telefonskom uključenju u emisiju „Sunčanom stranom ulice“ dr Ljiljana Jovićević, epidemiološkinja u Domu zdravlja Bar.
Vakcinacija se sprovodi kontunuirano. Punkt u tržnom centru „Voli“, gdje se zainteresovani građani mogu vakcinisati u terminu od deset do 14 sati, ponovo je u funkciji. Do sada je dato 19.883 prve, 19.022 druge doze, dok je trećom dozom vakcinisano 6.644 naših sugrađana.
„Dostupna je vakcina proizvođača ‘Pfizer’, ‘Sinofarm’ i vakcina ‘Moderna’ (za koju je potrebno zakazati na punktu u hotelu ‘Princess’). Vakcina ‘Sputnjik’ trenutno nije na raspolaganju“, kazala je dr Jovićević.
Posljednjih sedmica broj Barana zainteresovanih da prime vakcinu je u padu.
„Osim povoljnije epidemiološke situacije, razlog treba potražiti i u tome što smo od početka godine imali veliki broj novoinficiranih, a preporuka je da od obolijevanja do vakcinacije treba da prođe tri do pet mjeseci“, objasnila je dr Jovićević.
Ona je podvukla da je pridržavanje osnovnih mjera i dalje neophodno, podsjećajući da smo u ranijem periodu u više navrata imali stabilizaciju epidemiološke situacije, ali je upravo opuštanje ponovo dovodilo do eskalacije virusa“.
„Nadajući se da je konačno kraj, ipak smo svako opuštanje plaćali naglim skokovima novooboljelih. Građani se ne smiju opustiti, moraju voditi računa o preventivnim mjerama- nositi masku u zatvorenom prostoru, držati distancu i brinuti o higijeni i dezinfekciji ruku“, ponovila je apel iz Epidemiološke službe Doma zdravlja Bar, dr Ljiljana Jovićević.