VIDEO: Sastanak privrednika Bara sa Upravom za inspekcijske poslove

Udruženje privrednika Bara je iniciralo sastanak sa predstavnicima državne Uprave za inspekcijske poslove, čiji je cilj bilo otklanjanje biznis barijera koje se tiču rada inspekcijskih organa sa akcentom na preventivni inspekcijski nadzor, kako bi, kako su istakli, mogli nesmetano da funkcionišu, a barska i crnogorska privreda išle putem razvoja i konkurentnosti i na međunarodnom tržištu.

Najava inspekcijskih pregleda, pojačana kontrola nelegalnih objekata, pristup i ponašanje inspekcijskih organa, Zakon o strancima, preventivni inspekcijski nadzor, bile su neke od tema kojima su se bavili barski privrednici na sastanku sa predstavnicima državne Uprave za inspekcijske poslove.

“Biznis barijere posebno su izražene tokom turističke sezone. Na to smo ukazivali više puta i upućeni smo na inspekcijske organe. Na ovom sastanku smo od strane Uprave za inspekcijske poslove upućeni na drugih deset različitih inspekcija. To je uvijek problem, preplitanje i pitanje nadležnosti, što sve koči normalan rad. Neki zakoni su promijenjeni prije mjesec, neki prije pola godine. Potrebno je da privrednici na vrijeme budu upoznati sa tim i u mogućnosti da postupe u skladu sa zakonom. Zato je, između ostalog, neophodan preventivni inspekcijski nadzor i brojne druge mjere koje smo predložili, ali ovoga puta nije bilo sluha za to”, kazao je predsjednik Udruženja privrednika Bara Rade Vujačić, koji je istakao da će se Udruženje privrednika i dalje boriti protiv nelojalne konkurencije, sive ekonomije i biznis barijera.

Direktor Uprave za inspekcijske poslove Alija Košuta istakao je da je većina problema koje su iznijeli privrednici u nadležnosti lokalnih inspekcija, te da je to adresa na koju treba da se obrate.

“Usvojeni su novi zakoni, donesena nova zakonska rješenja i očigledno da privrednici ne znaju što je i čija nadležnost. Nova regulativa se posebno odnosi na turističku djelatnost, a privatni smještaj je u nadležnosti lokalnih uprava. Mi, kao državna služba za inspekcijske poslove, kontrolišemo samo rješenja koje izdaje Ministarstvo održivog razvoja i turizma. Privremeni objekti u zoni morskog dobra su, takođe, nadležnost lokalne uprave i lokalne inspekcije. Nadam se da smo na ovom sastanku razriješili neke dileme”, kazao je direktor Uprave za inspekcijske poslove Alija Košuta, koji je istakao da ta služba radi na terenu, na primorju, u skladu sa dinamičkim planom i zakonom.

Nedeljko Lale Čović, vlasnik prehrambene kompanije “Bonesa”, smatra da je sastanak bio koristan, uprkos nesuglasicama  i nedovoljno jasnih ingerencija.

“Rezultat ovog sastanka jeste da smo saznali za što je nadležna Uprava za inspekcijske poslove, za što komunalna i opštinska inspekcija , pa bi naš sljedeći korak trebalo da bude sličan sastanak sa lokalnim inspekcijskim službama”, kazao je Čović.

Aleksandra Šofranac, direktorka Crnogorskog instituta za razvoj poslovnih sistema, naglasila je kako je situacija alarmantna kada je riječ o funkcionisanju privrednog sistema, te da su inspekcije zakonski obavezne da djeluju preventivno.

“Iznijeli smo sve probleme, ali nijesmo dobili kvalitetne slušaoce i odgovore, jer smo za sve za što smo se obratili – upućeni na druge inspekcijske organe. Obratili smo se sa molbom da akcenat bude na preventivnim inspekcijskim mjerama i da inspektor koji dođe u objekat ili firmu, prvenstveno da smjernice što bi privrednici trebalo da urade i kako da otklone eventualnu nepravilnost ili zakonsku neusaglašenost. Međutim, inspekcijski organi, posebno sada u turističkoj sezoni, sprovode samo kaznene, represivne mjere”, kazala je Šofranac, koja je navela da Zakon o inspekcijskom nadzoru, član 6, propisuje da inspektori moraju djelovati preventivno, što dalje implicira, kazala je ona, da bi privrednici mogli da ih tuže.

“Očigledno, inspektori se ne trude da doprinesu boljem radu poslodavaca i privrede, a naš cilj jeste da privredni sistem bude stabilan i konkurentan, te da opstanu crnogorska privreda i ekonomija i na međunarodnom tržištu”, zaključila je Šofranac.

Barski privrednici su potencirali i da ne bi trebalo u ljetnjim mjesecima vršiti pojačanu kontrolu objekata koji rade tokom cijele godine, jer je to suvišno i nepotrebno ometa rad u sezoni. Takođe su predložili da inspektori urade izvještaj i zapisnik na licu mjesta i kada je utvrđeno da poslodavci posluju u potpunosti regularno.

Mnogo dilema, ali i nezadovoljstva kod privrednika izazvala je vijest da ležaljke na plažama ovoga ljeta neće biti naplaćivane poslije 17:00. Pitali su da li je to u skladu sa Zakonom i kojom uredbom je propisano takvo pravilo.

Share.

Comments are closed.