Pejović: Komunalne djelatnosti uspješno odolijevaju brojnim poslovnim izazovima

DOO Komunalne djelatnosti obavlja širok dijapazon poslova, a sa direktorom ovog društva Stevom Pejovićem razgovarali smo o najvećim problemima sa kojima se susrijeću radnici – gomilanju i odvoženju otpada, lutajućom stokom, ali i radu pauk-službe i zelenih ostrva.

RB/BI: U Baru je ove godine, naročito tokom sezone, boravio veliki broj turista. To je značilo i više posla za radnike Komunalnog. Koliko ste, u prosjeku, na dnevnom (ili nedjeljnom) nivou iznosili otpada? Koliko je to više u poređenju sa onim van sezone?

Pejović: DOO Komunalne djelatnosti Bar je obavljajući djelatnost sakupljanja, transporta i deponovanja otpada za vrijeme turističke sezone u prosjeku odvozilo 120 tona otpada. Ove količine su 100% ili duplo veće od količina koje se sakupljaju i odvoze u periodu van sezone.

RB/BI: Kakav je sistem rada tokom ljetnjih mjeseci?

Pejović: DOO Komunalne djelatnosti Bar je za vrijeme trajanja turističke sezone organizovalo obavljanje djelatnosti u dvije smjene sa početkom od šest do 24 časa. Iz razloga povećanog ili dupliranog obima poslova, značaja turističke sezone za ukupnu privredu naše opštine, i kvaliteta usluga koje pružamo, a utiču na ukupnu turističku ponudu, posao je organizovan na ovaj način.

RB/BI: Koliko je ekipa angažovano za čišćenje ulica i odnošenje otpada tokom sezone? Da li zapošljavate sezonske radnike?

Pejović: Kao što je poznato, opština Bar je prostor koji svojom dužinom u priobalju zahvata najduži prostor zone morskog dobra tj. priobalnog dijela gdje se organizuje i odvija najveći broj aktivnosti u dijelu turističke ponude (plaže, hoteli, odmarališrta, apartmani, ugostiteljski objekti…). Sa druge strane, za obavljanje djelatnosti iz domena našeg Društva vrlo je zahtjevan i prostor koji se nalazi pored Skadarskog jezera, gdje se takođe na prostoru Virpazara, priobalnog dijela prema Ostrosu i samog Ostrosa, odvija značajan dio turističke ponude. Za sve ove aktivnosti potrebno je bilo, pored tehničkih sredstava, angažovati i fizičku radnu snagu, tako da smo sve resurse stavili u funkciju i obezbijedili jedan dio sezonske radne snage. Obezbjeđivanje sezonske radne snage je u posljednjih nekoliko godina problem sa kojim se suočavaju sva preduzeća koja obavljaju poslove održavanja čistoće. Sa postojećim brojem izvršilaca koji su u stalnom radnom odnosu i angažovanom sezonskom radnom snagom, uspjeli smo da poslove čistoće odradimo u kontinuitetu i sa prepoznatljivim kvalitetom našeg rada.

RB/BI: Sa koliko kamiona za odvoz otpada raspolažete?

Pejović: Na poslovima sakupljanja i transporta otpada za vrijeme trajanja turističke sezone angažovaano je šest vozila autosmećara za pražnjenje kontejnera l,lm3 -1 smjena, četiri vozila autosmećara za pražnjenje kontejnera 1,1 m3 – II smjena, dva vozila autopodizač za pražnjenje kontejnera 5-7 m3, jedno vozilo za pražnjenje polupodzemnih kontejnera -1 i II smjena, četiri vozila za sakupljanje i odvoz kabastog otpada I dva vozila za pražnjenje kanti 120 litara.

RB/BI: Da li ste zadovoljni naplatom koju ostvarujete za odvoženje otpada?

Pejović: Naplata po ovom osnovu je dio poslova na kojima smo u kontinuitetu angažovani i ta aktivnost je izuzetno značajna iz razloga što od naplaćenih sredstava moramo nadomjestiti troškove koji nastaju obavljanjem naše djelatnosti. Sprovodimo i aktivnosti da putem opomena i na način putem prinudne naplate potraživanja obezbijedimo sredstava koja su nam neophodna. Značajan broj korisnika, prije svega fizičkih lica, svoje obaveze za naše izvršene usluge ne izmiruje blagovremeno.

RB/BI: Na kojim lokacijama se otpad najviše distribuira?

Pejović: Najveći obim poslova za vrijeme sezone je u priobalnom dijelu na prostoru Sutomora i Čanja, u centru grada, kao i u dijelu prigradskih naselja, Velikom pijesku i na prostoru Virpazara.

RB/BI: I pored toga što Vaše ekipe redovno odnose otpad, neminovno je njegovo gomilanje tokom dana. Kako se nosite sa ovim problemom?

Pejović: Obaveze korisnika naših usluga su da na propisan način i u propisano vrijeme vrše odlaganje otpada što je i određeno opštinskom Odlukom. Međutim, suočeni smo sa problemom nepoštovanja ove Odluke i iz tih i takvih razloga dnevno moramo otklanjati posledice nesavjesnog i neodgovomog ponašanja. Svi ovi poslovi nameću dodatno angažovanje, a time proizvode i dodatne troškove.

RB/BI: Odnedavno naš grad posjeduje i zelena ostrva. Jeste li zadovoljni dosadašnjim rezultatima ili možda smatrate da je građanima potrebna dodatna edukacija?

Pejović: Zelena ostrva, kao mjesto na kojima građani mogu i trebaju da odlože otpad koji može biti predmet dalje obrade tj. reciklaže, je osmišljeni projekat i potreba u cilju očuvanja ekologije i stvaranja novih vrijednosti. Značajan broj građana je prepoznao pravu svrhu zelenih ostrva i dao pun doprinos. Nažalost, veliki je i broj onih koji nisu uvažili napore i aktivnosti u opštem i zajedničkom cilju, pa ta mjesta koriste za nepropisno odlaganje raznih vrsta otpada na i pored ovog prostora, kome nije mjesto na zelenim ostrvima. Svakako da je potrebno nastaviti sa edukacijom građana.

RB/BI: U gradu je odskora aktivna i pauk-služba. Po kojem principu ona funkcioniše i koja su to najkritičnija mjesta?

Pejović: DOO Komunalne djelatnosti obavlja poslove podizanja i premještanja nepropisno parkiranih automobila vozilom “pauk”. Ove poslove obavlja po nalogu Komunalne policije koja identifikuje i daje nalog. Mjesta na kojima je najizraženiji problem nepropisnog parkiranja vozila su centar grada, priobalni pojas i saobraćajnice u prigradskim naseljima Šušanj, Sutomore, Čanj…

RB/BI: U gradu imamo problem i sa lutajućom stokom. U centru sa kravama, a na Spičanskom polju sa konjima. Šta ste preduzeli i šta planirate da preduzmete po tom pitanju?

Pejović: Ovaj problem je izražen već dugi niz godina. Donošenje Odluke o izgradnji prihvatilišta za odbjegle i nezbrinute životinje (koja je u izradi) je jedino i pravo rješenje za ovaj problem. Završetkom projekta stvoriće se uslovi da se i ovi poslovi mogu riješiti trajno i da problema sa odbjeglim životinjama više neće biti. Problem stvaraju vlasnici životinja koji se na neodgovoran način odnose i prema životinjama, pa time na javnim površinama možemo zateći lutajuću stoku.

RB/BI: Koji su planovi za naredni period?

Pejović: Očekujemo da će i u narednom periodu na prostoru naše opštine boraviti značajan broj turista i posjetilaca. Naše Društvo će u kontinuitetu sprovoditi sve aktivnosti iz domena djelatnosti koje obavljamo i na taj način ćemo dati doprinos kvalitetu turističke ponude Bara.

Share.

Comments are closed.