Nakon dvogodišnje pauze, sinoć je u Sutomoru održano „Spičansko veče“. Ova prepoznatljiva manifestacija započela je defileom barskih mažoretki iz plesnog studija „Habanera“, kojeg je pratio orkestar gradske muzike „Đenovići“.
Posjetioci su imali priliku da probaju autentične kulinarske specijalitete koje su vrijedne domaćice ovog kraja pripremile – stufadu, makarule, priganice, ruštule… Za ovo veče pripremljeno je preko 200 kg mesa.
Program je otvorio potpredsjednik Udruženja „Spičani“, Brano Vukčević, nakon čega je uslijedio spektakularni, desetominutni vatromet.
„Ponovo smo tu da obilježimo veče posvećeno našem Spiču, uz prigodne specijalitete koji su odvajkada pripremale vrijedne spičanke, po receptima prenošenim sa koljena na koljeno i na taj način čuvali od zaborava, a i dan danas su sastavni dio naših kužina“, kazao je Vukčević.
On je iskazao zahvalnost svim privrednicima i građanima „kako Spiča tako i Bara, uz čiju pomoć ova manifestacija dobija na još većem značaju ujedinjenja lokalne zajednice“.
„Samim tim, preostala sredstva koja ne budu utrošena na održavanje večerasnje manifestacije, biće opredjeljena za očuvanje spičanske tradicije i kulture. Posebnu zahvalnost dugujemo Mjesnoj zajednici Spič Sutomore, Opštini Bar i Turističkoj organizaciji Bar, bez čije pomoći teško da bismo uspjeli da ostvarimo sve što smo zamislili. I na kraju, pohvalio bih svoje kolege- članove Udruženja, koji iz godine u godinu daju nesebični doprinos da nam ovo veče svima ostane u predivnom sjećanju i da svake godine željno iščekujemo održavanje Spičanske večeri“, s ponosom je kazao Vukčević.
Spičanskoj večeri prisustvovao je i prvi čovjek Opštine, Dušan Raičević, koji nije krio zadovoljstvo na uspješnoj organizaciji ove manifestacije.
„Koristim ovu priliku da se zahvalim Organizacionom odboru koji je ove godine stao iza svih aktivnosti, Mjesnoj zajednici Spič Sutomore, kao i Turističkoj organizaciji koja, uz pomoć Opštine Bar, organizuje Spičansku noć. Raduje me, prije svega, veliko prisustvo Spičana, ali i gostiju koji još uvijek borave na barskoj rivijeri i čini se da je naša odluka da upravo u septembru organizujemo Spičanku noć, bila više nego opravdana, zbog činjenice da smo i kroz organizaciju ovakvih događaja doprinijeli produženju turističke sezone“, naveo je Raičević.
On je podvukao da podaci kojima raspolažu, a tiču se, prije svega broja turista u avgustu, ulivaju zaista sjajan optimizam da ćemo i u septembru na barskoj rivijeri bilježiti rekordnu posjetu i time moći da zaključimo više nego uspješnu turističku sezonu u našem gradu.
Publika je prvog imala priliku da čuje poznatog crnogorskog izvođača izvorne muzike Zdravka Đuranovića koji se predstavio tradicionalnim pjesmama.
Nakon njega, sjajnom atmosferom okupljene je zagrijala „Akademia bend“, koju je, sasvim spontano, zapratio orkestar iz Đenovića.
„Spičanska noć je izuzetno lijepo i dobro organizovana, a domaćini su jako predusretljivi. Ako se ne varam, ovo je naše treće pojavljivanje, na insistiranje nekoga iz Odbora, jer smo mi, ustvari trebali da pratimo Gulu, ali su za naš samostalni nastup zvali sa više adresa. Došli smo da sviramo, dali smo sve od sebe i bilo nam je mnogo lijepo“, istakao je Božidar Gagović.
Kao i uvijek, ni ovog puta nije izostala odlična komunikacija sa publikom.
„To nikad ne izostane, imamo dva vanserijska vokala Gaja i Mariju, ja se pomalo uključim… dobar je ’feed’ između nas na bini, sviramo i radimo to što najbolje znamo, izaberemo atraktivne pjesme, naročito pred kraj koncerta. Ostaje žal što nismo možda svirali još nekih 20 minuta, ali šta je tu je, drugi put će biti bolje“, naveo je Gagović.
Nakon „Akademie“, uslijedio je dugoočekivani nastup Gorana Pejovića Gule. On je kazao da je u Sutomoru proveo veći dio mladosti i stekao mnogo prijatelja, koje je ovom prilikom pozdravio Šobićevom pjesmom „Sutomore“, a nakon prvih stihova, uslijedila je i bakljada.
„Ovo je prvi nastup ovog ljeta, bilo je planirano da nastupim u Baru u okviru manifestacije ’Ljeto sa zvijezdama’, međutim došlo je do nesporazuma. Lijepo mi je ovdje u Sutomoru, nije kao u ’Azzuru’, nisam navikao da je publika daleko od mene. Saradnja sa ’Akademiom’ je izvanredna, preko 20 godina nastupam sa njima“, kazao je Gula.
Ređale su se čuvene pjesme „Moja dunjo mirisna“, „Pjesme ljubavne“, „Sakrivam sebe u sebi, „U tvojim očima“, „Kada ti jednom loše krene“…
Poznati barski pjevač najavio je i snimanje spota za pjesmu sa novog albuma „Još uvijek si tu“.
„Počeo sam da snimam spot za pjesmu sa posljednjeg albuma. Album je izašao za ’City records’, međutim naišla je korona i pao je u sijenku, ali sada se sa tim spotom vraćam ponovo na scenu“, istakao je.
Zvijezde večeri, „Lexington band“ dočekan je uz ovacije. Frontmen benda, popularni pjevač Bojan Vasković, kazao je da prvi put nastupaju u okviru manifestacije „Spičanska noć“, ali ne i u Sutomoru.
„Ovdje nastupamo više od deset godina i dobro poznajemo publiku, a imamo i dosta prijatelja, tako da se uvijek radujemo druženju u Sutomoru. Večeras kao i uvijek, volimo da ostavimo ’srce na terenu’ i da publika koja je došla, ode sa osmjehom kući. To je najvažnije, zadovoljiti ovaj narod, jer oni zaslužuju i mnogo više od toga, tako da će biti dobre pjesme, emocije i energije, to je ono što mi možemo da ponudimo i što se od nas i očekuje“, kazao je Vasković neposredno pred nastup.
„Lexington band“ je uvijek aktivan.
„Uveliko radimo na našem petom albumu, objavili smo već tri pjesme od početka godine i mogu reći da je to nešto najbolje i najzrelije od nas. Ispred nas je američka turneja, do sredine oktobra smo tamo, a nakon toga ulazimo u studio i pravimo neke nove pjesme“, najavio je popularni pjevač.
Publika je uživala uz najveće hitove „Noć pod zvijezdama“, Pijane usne“, „Cvijeće“, „U srce udaraj“, Ma, sretno“…
Lijepo osmišljen i raznovrstan muzičko-zabavni program bio je obogaćen i etno bazarom, na kojem su predstavljeni razni proizvodi – od domaćih sokova i meda, predmeta od maslinovog drveta, ručno rađenih ogrlica i minđuša, do raznim tehnikama rađenih neobičnih slika.
Radovima se posebno istakao štand Emili Damjanović koja izrađuje mozaike, pretežno od masline.
„Unazad pet godina se bavim mozaikom, a sada sam pokušala da ovu tehniku približim ljudima. Inspiracija mi je maslina, od nje izrađujem mozaik čime želim da prikažem turistima da je to naš zaštitni znak, s obzirom da imamo maslinu na Mirovici, staru preko 2 000 godina. Na taj način sam pokušala da im približim i Bar, da kupe neki suvenir, jer tržište nam je preplavljeno kineskim suvenirima. Jednostavno, htjela sam da pokušam nešto novo. Ljudi su oduševljeni, iznenađeni, gledaju, diraju, to im nije svakidašnje i, naravno, kupuju. Veoma sam zadovoljna prodajom“, uz osmjeh je kazala Damjanović, koja izrađuje još i tradicionalne crnogorske kućice i kule – kotorsku, ulcinjsku, starobarsku.
Naredna „barska“ zabavno-muzička manifestacija, koja će biti održana 11. septembra na Virpazaru, je Festival grožđa.