Zbog višemjesečnog problema kojeg stvara “ogromna količina crne prašine od pretovara rude na RO-RO terminalu A.D. Luka Bar”, u neposrednoj blizini njihovih domova, našoj redakciji se u ime porodica iz naselja Stara ambulanta obratila Tijana Knežević.
Obraćanje prenosimo u cjelosti:
“Izuzetno smo zabrinuti za zdravlje prvenstveno djece, koje ima ima jako puno, a onda i nas odraslih. Obraćali smo se raznim institucijama: Upravi za inspekcijske poslove, Agenciji za zaštitu životne sredine, Centru za eko-toksikoloska ispitivanja, Ekološkoj inspekciji… (Naravno, posjedujem sve mail-ove, i ono što ukratko mogu da kažem je da nas zakon u ovome ne štiti). Ono sto je ekološka inspekcija odgovorila je da oni rade mjerenja kvaliteta vazduha preko Centra za eko-toksikološka ispitivanja i da su sve dnevne srednje vrijednosti suspendovanih cestica (a radi se o olovu, živi i arsenu, koje sadrzi ruda, tj. bakrov koncetrat koji se pretovara na pomenutom terminalu) bile ispod propisane granične vrijednosti. Znači ima ih, ali toliko je dozvoljeno. Interesuje nas, šta to dugoročno znači za nas? Da se nećemo razboljeti za dvije-tri godine već za pet,šest ili sedam godina…? Moram da naglasim da su ovdje najugroženija djeca koja jako puno vremena provode napolju. Ne znam koliko su trešanja pojeli (u neznanju naravno, jer ko još pere trešnje – na trešnju se popneš i jedeš).

Takođe, napisali su da se ‘ovakva vrsta projekta ne nalazi na Listi I niti na Listi II Uredbe o projektima za koje se vrši procjena uticaja na životnu sredinu. Shodno navedenom, za predmetni projekat ne može biti zahtijevano pribavljanje odluke o potrebi izrade Elaborata o procjeni uticaja na životnu sredinu’. Mislim da je suvišno ovo komentarisati.
Obraćali smo se, naravno i Luci Bar, 04. jula 2022., odakl smo dobili odgovor da nas ‘eto, razumiju i da se oni trude da emisiju prašine svedu na minimum’. Ono što ja mogu da vam garantujem je da nikada nismo vidjeli da je išta drugo, osim kiša pokvasila taj terminal gdje se ruda pretovara, da je to uvijek suvo kao barut i da ta prašina konstantno leti svuda okolo. Tim dijelom dnevno prođe stotine kamiona, koji non-stop dižu prašinu, čak i u nekim kratkim periodima dana kada se ne vrši pretovar. I ne da se ne trude da smanje emisiju, nego su u međuvremenu veliku količinu rude istovarili na otvoreni parking, jos bliže nama, vjerovatno zbog povećanja obima posla, nemaju više mjesta u skladištu. I iz skladišta je ta prašina letjela svuda, a možete misliti kako je sada. Terminal za pretovar ovakve vrste rasutih tereta u Luci Bar nalazi se u podnožju brda Volujica i nije nam jasno zašto se obavlja na RO-RO terminalu koji je predviđen za kotrljajući prevoz. Nekoliko godina unazad tu su bili Fiat-ovi automobili za izvoz. Jedini zaključak koji mi možemo da donesemo je da se Luka Bar ‘protegla više nego što je dugačka” i da su se prihvatili posla za koji nemaju ni načina ni kapaciteta da ga obavljaju kako treba, i da pritom ne ugrožavaju zdravlje i živote građana. Sigurni smo da zbog ovoga ispašta pola grada, samo još nisu svjesni o čemu se radi, jer nemaju uvid kao mi.

Mi mjesecima živimo u zatvoru. Cijelo ljeto ne možemo da koristimo terase, a da ih bar dva puta dnevno ne operemo, zajedno sa sve stolicama i stolovima. Na fotografijama možete vidjeti šta svakodnevno spiramo sa terasa i stepeništa. Ono što je isto važno, je da je ova vrsta rude nekako masna i da se jako teško pere, i sa raznih površina i sa garderobe. Nama je sve pocrnjelo, i fasade, i bravarija, robu napolje ne možemo da sušimo, a da ne pominjem voće i povrće koje imamo u dvorištima. Prozori su nam zatvoreni po cijeli dan i noć jer sva ta prašina, naravno, ulazi i u kuće. Nama je normalan život potpuno onemogućen i interesuje nas, ko nas građane štiti u ovakvim situacijama?

Pomenućemo i nesnosnu buku koja je najizraženija tokom noći, ali mislimo da je najmanje bitna pored svega ovoga.
Sve ovo potkrijepljujemo fotografijama, na kojima se vidi emisija prašine, djeca poslije igranja napolju, garderoba posle otkuvavanja, bravarija, terase, ruda na parkingu…

Obratili smo se Javnom servisu- RTCG, ali ta medijska kuća nam nije izašla u susret. Odlučili smo da se obratimo Pobjedi, CDM-u, Anteni M, Nova M televiziji i portalu BARinfo.
Nadamo se da će ovo izaći u javnost i da će se naći neko da nam pomogne da zaštitimo zdravlje i vratimo živote u normalu, jer imamo osjećaj da nikoga nije briga, da nas zakon ne štiti (što smo i vidjeli) i da može da se radi kako je kome volja, a Luka Bar bukvalno vrši nasilje nad nama. Mi necemo odustati”, navodi se u pismu koje je, u ime porodica koje žive u naselju Stara ambulanta, na adresu Radio Bara i Bar Infa uputila Tijana Knežević.

Povodom ovog problema, u ponedjeljak 5. septembra, kontaktirali smo izvršnog direktora Luke Bar AD, Iliju Pješčića, od koga čekamo odgovor.