Evidentan pad broja gostiju ovoga ljeta, potvrđuje i poznati „barski Njemac“, Mišel Bader, koji duže od dvije decenije živi u Baru, intenzivno radi na promociji Crne Gore, prvenstveno u Njemačkoj (dobio je i počasno državljanstvo Crne Gore), a dugo se bavi i izdavanjem privatnog smještaja. Razgovarali smo o razlozima zbog čega je to tako, iz njegovog ugla, koji pomno prati dešavanja na tržištu. Ono što je zanimljivo, naglašava Bader, jeste da i Hrvatska, koja ima znatno kvalitetniju ponudu, ove godine , takođe, bilježi slabiju posjećenost.
RB/BI: Kakva je ovogodišnja sezona iz Vašeg ugla, kao ugostitelja?
Bader: Sezona je počela mnogo kasnije. Predsezona već nije bila na nivou 2023, a sad izgleda da je i špic mnogo lošiji od prošle godine, makar što se tiče gostiju iz Njemacke. Trenutno, naravno, ima posjetilaca, ali drugi problem jeste to što oni ne troše mnogo novca. Čuo sam od naših partnera na Skadarskom jezeru da oni, takođe, imaju veliki pad turista za krstaranje u odnosu na 2023.godinu.
RB/BI: Zašto mislite da je došlo do pada broja gostiju, što su uzroci?
Bader: Mislim da ima više razloga – već godinama ne radimo adekvatno marketing na njemačkom tržištu. To se vidi jasno na osnovu brojki (njemačkih turista već godinama imamo četiri do pet posto, što znači da tapkamo u mjestu). Veliki problem je da mi, umjesto da olakšavamo dolazak, stalno ga otežavamo. Nemamo adekvatnu avio povezanost, izostale su povoljne avionske linije, čekanje na granici je dugo, posebno dozvola za uvoz drona i ostalih tehničkih stvari, komplikovana je i procedura za kućne ljubimce, prijava, odnosno prebacivanje odovornosti za prijavu na turiste, umjesto na stanodavca. To su samo neki od problema koje imamo. Nemamo jedan veliki problem, ali zato postoji dosta manjih. To sve u svemu vodi do situacije da turisti jednostavno izbjegavaju dolazak u Crnu Goru. Samo pogledajte Albaniju, oni rade potpuno drugačije i veliki broj Njemaca sada ide tamo na odmor.
RB/BI: Ne samo Njemaca, sve više turista iz Srbije, ali i drugih zemalja regiona. posjećuju Albaniju. Kod Vas odmaraju inostrani turisti, uglavnom iz Njemacke. Da li su došli ovoga ljeta, i ako jesu, kakvi su njihovi utisci i eventualne zamjerke?
Bader: Došli su. Ali, kao što sam već rekao, u manjem broju nego prošle godine. Ja uvijek imam dobar kontakt sa mojim gostima, tako pričamo i o problemima. Najviše se žale na saobraćajne gužve i kolone, na to što nema dovoljno parking mjesta, veliki skok cijena za ležaljke i konzumaciju na plažama, a javna higijena je svake godine tema broj jedan. Ovoga ljeta smo imali neprijatnu situaciju tokom krstaranja na jezeru. Kod manastira Kom sada se plaća „ulaznica“ da bi se ušlo u dvorište ovog vjerskog objekta. Bez obzira što na tabli piše „Donacija“, monah forsira goste da moraju da kupe nešto za pet eura, kako bi mogli da uđu u manastir. Na jučerašnjoj turi (31.07.) je bilo šestoro ljudi. Troje nisu htjeli da kupe nešto. Rezultat je bio da su samo troje mogli da vide manastir, ostali su čekali pored vrata. Ovako se pravi katastrofalno loš utisak kod turista. Oni nikad više neće doći kod nas. Nije problem da li neko može nešto da kupi, ima ih dosta koji to redovno rade. Ali, problem je da se ljudi uslovljavaju na taj način, što je nevjerovatno.
RB/BI: Njemačka zajednica, zvanično registrovana (oni koji privremeno ili trajno žive u Baru) broji hiljadu ljudi. Bar i Crna Gora su, ipak, atraktivni za život. Kako ste organizovani i što je predviđeno za ljeto?
Bader: Još uvijek dolaze Njemci da žive ovdje. Ja im pomognem u svemu što mogu (boravak, papirologija). U junu smo imali prvu njemačku žurku, koja je bila veoma uspješna, tako da ćemo je organizovati opet desetog avgusta. Naravno, nisu samo Njemci, dobrodošli, to će biti međunarodna žurka.
RB/BI: Vaša preporuka turističkim poslenicima i institucijama, jer godinama radite na promociji naše destinacije, prvenstveno u Njemačkoj, što mijenjati kako bismo ostvarili bolju posjećenost?
Bader: Treba da vidimo kakav je naš turistički proizvod i što traži današnji gost. Zašto treba da dođe u Crnu Goru, a ne da ode na drugo mjesto. Dok to ne znamo, biće teško da unaprijedimo posjećenost. Ako ne znamo tačno što gost traži, sve je neizvjesno.