Kliker centar Bar organizuje besplatne radionice na temu programiranja, robotike i 3D štampe za djecu uzrasta od sedam do 16 godina, u periodu od 15. do 20. septembra.
Radionice su promotivni, probni časovi na kojima djeca imaju priliku da se upoznaju sa programiranjem, odnosno robotikom ili 3D modelovanjem i da na osnovu stečenog iskustva sa roditeljima odluče o upisu na četvoromjesečne kurseve Kliker centra.
„Kliker centar Bar je školica koja radi po franšizi Kliker IT centra za djecu – Kliker Tech doo iz Beograda i organizuje kurseve koji predstavljaju inovativan i interaktivan način učenja osnova kompjuterskog programiranja, robotike i digitalne kreativnosti. Kliker franšiza posluje na 30 lokacija širom regiona i razne programe edukacije je do sada prošlo preko 14.000 djece“, objašnjava saradnica na projektu, Vesna Markoč.
Programi kurseva su osmišljeni, navodi naša sagovornica, tako da stimulišu kreativnost i interesovanje za rješavanje problema i za osnovne principe programiranja kroz stvaranje vizuelnih, interaktivnih i multimedijalnih aplikacija (igrice, animacije, mobilne aplikacije, sajtovi). Akcenat se stavlja na razvijanju algoritamskog razmišljanja i rješavanju problema, kao i na razvijanju logičkog zaključivanja. Dakle, precizna je Markoč, benefiti nisu samo upoznavanje sa tehnologijom i savladavanje IT vještina, već i razvoj logike i primjena principa razmišljanja i učenje kako pristupiti problemu u bilo kojoj sferi.
„Kliker programe edukacije prati pažljivo osmišljena literatura i plan rada, dok se nastava izvodi u malim grupama do najviše osam polaznika. Djeca savladavaju gradivo na veoma zabavan i interaktivan način, tako da kroz zanimljiv sadržaj usvajaju principe programiranja.
Do sada je kroz jedan realizovan ciklus kurseve programiranja pohađalo 86-oro djece iz Bara. S obzirom na veoma lijepa iskustva u radu sa djecom, odlučili smo da ponudimo i dodatne programe kurseva. Različiti kursevi su predviđeni za različite uzraste djeteta, a najbolji efekat se postiže kada dijete krene još od II razreda osnovne škole, pa u starijim razredima unaprjeđuje znanja sa naprednijim kursevima“, kaže Markoč.
Kada su započinjali, bili su, iskrena je ona, skeptični koliko će roditelji imati senzibilnosti da djecu usmjere na IT vještine, s obzirom da nismo sredina koja ima tehničke škole i fakultete, inovacione centre.
„Međutim, prijatno nas je iznenadila činjenica da određeni broj roditelja prepoznaje značaj STEM vještina i uopšte daje prioritet edukaciji u ovoj oblasti. Smatramo da je veoma bitno djecu pripremiti za konstruktivno korištenje informacionih tehnologija, jer su one neizbježan imperativ i sadašnjosti i budućnosti. Pored toga, usmjeravajući djecu na informacione tehnologije, roditelji im od najranijeg doba ‘otvaraju vrata’ za dalje usavršavanje u tom pravcu i opredjeljenje za neke od najplaćenijih profesija“, decidna je Markoč.
Zainteresovani roditelji se mogu prijaviti na broj telefona 069/379-258.