Dan ŠOMO Petar II Petrović Njegoš posvećen profesorima Božidaru Rakonjcu i Vatroslavu Simiću

Tradicionalnim koncertom učenika, barska Muzička škola obilježila je 9. jun, dan kada je 1990. godine izdvojena kao organizaciona jedinica iz Kulturnog centra i postala samostalna ustanova. Dodatno svečanim, ovogodišnje obilježavanje Dana škole, učinio je svojevrstan omaž jednom od njenih osnivača i prvom direktoru Božidaru Rakonjcu, kao i profesoru Vatroslavu Simiću, koji se ove godine opraštaju od đaka i kolega.

I ovu godišnjicu  prestižna umjetnička škola dočekuje sa ponosom, jer su za njom sjajni rezultati na 47. Muzičkom festivalu mladih Crne Gore i brojnim internacionalnim takmičenjima.

Tragovi muzike u Baru datiraju još iz prve decenije prošlog vijeka, ali uprkos težnjama grada koji je bio preteča u mnogo čemu, predugo se čekalo na osnivanje ustanove osnovnog muzičkog obrazovanja. Tek 1983. godine,  oformljena je, u okviru Kulturnog centra Bar, Škola za  muzičko obrazovanje, a jedan njenih osnivača i prvi upravnik,  bio je uvaženi profesor Božidar Rakonjac, koji je, potvrdilo se, postavio na čvrste temelje i trasirao više nego uspješan put.

Prof Rakonjac završio je Muzičku akademiju u Sarajevu. Radio je u Muzičkoj školi u Sarajevu, kao rukovodilac novoosnovanog odjeljenja u Fojnici, zatim kao osnivač i prvi rukovodilac škole u Kolašinu, i negdje na sve to se nadovezalo i njegovo učešće u oformljenju  Muzičke škole u Baru, što znači da se vizionarski i prometejski borio i zalagao za umjetnost koja oplemenjuje čovjeka i društvo. Radio je na osamostaljenju škole i na njegovu inicijativu, ona se 1990. godine transformisala u JU Muzička škola, a njegov predlog bio je i da nosi ime genijalnog državnika i pjesnika  Petra II Petrovića Njegoša. Iste godine, uz podršku Ministarstva prosvjete, u školi su uvedeni gotovo svi odsjeci – gudački, duvački, žičani i odsjek za instrumente sa dirkama. Na poziciji direktora, prof Rakonjac bio je sve do 2002. godine.Time se njegova misionarska uloga u razvijanju muzičke umjetnosti nije završila – tokom angažmana u Baru, u saradnji sa Ministarstvom prosvjete i SO Ulcinj, radio je i na otvaranju i kao prvi rukovodilac odjeljenja Muzičke škole u Ulcinju, koje je 2001. preraslo u samostalnu ustanovu. Radio je i na osnivanju odsjeka za gitaru u Muzičkoj školi u Bijelom Polju, gdje je i kao prvi profesor gitare, izvodio nastavu.Kao učenik, student i pedagog učestvovao je na mnogim domaćim i internacionalnim takmičenjima u raznim disciplinama, na kojima je, sa svojim učenicima, osvojio niz zlatnih, srebrnih i bronzanih lira, priznanja, povelja i zahvalnica… Ime profesora Božidara Rakonjca zapisano je i u knjizi znamenitih ličnosti “ Ko je ko u Crnoj Gori”.

Veliki broj njegovih učenika danas su uspješni dirigenti, profesori, solisti širom svijeta, a mnogi od njih  čine čvrsti stub  priznate i poznate  Muzičke škole “ Petar II Petrović Njegoš”.

Još jedan poznati i uvaženi profesor od kojeg se oprostila Muzička škola zbog odlaska u penziju, je Vatroslav Simić.

Simić je diplomirao  violinu na Akademiji za glazbu u Ljubljani. Predavao je u Školi za muzičke talente u Ćupriji,  a kao gostujući profesor na Konzervatoriju u Španiji. Od 1998. godine, profesor Simić je radio u barskoj školi, a kao gostujući profesor i u Muzičkim školama u Tivtu, Kotoru, Ulcinju i Školi za muzičke talente “ Andre Navara” u Podgorici.

Stručan pedagoški rad i posvećenost, takođe su potvrđeni velikim brojem domaćih i međunarodnih nagrada koje je profesor Simić sa svojim učenicima osvajao na domaćim i međunarodnim takmičenjima.

Direktorica Muzičke škole, Danka Popović, uz prigodne poklone, oprostila se od dvojice profesora naglašavajući da brojni uspjesi škole ne bi bili mogući bez vrijednih učenika , posvećenih i požrtvovanih profesora.

“ Dan škole, 9. jun, prilika je da se podsjetimo, pohvalimo I kritički sagledamo period iza nas. Naša škola ima čime da se diči i pohvali, jer naše hodnike krase diplome, nagrade i priznanja generacija učenika koji svjedoče da  uloženi rad, trud i ljubav uvijek pronađu put do uspjeha. Sve, do sada postignuto, obavezuje nas da nastavimo na isti način i ljestvicu uspjeha i dobrih rezultata pomjeramo naviše. Upisom u našu školu, djeca, sa svojim roditeljima, postaju članovi velike muzičke porodice, i zajedno sa nama, profesorima i svim zaposlenima, dijelimo sve borbe, teškoće i pobjede”, kazala je direktorica Danka Popović.  

Ona je  uručila zahvalnice profesorima , koji su u prethodnoj školskoj godini na internacionalnim takmičenjima i 47. Festivalu mladih Crne Gore, sa svojim učenicima postigli sjajne rezultate i nastavili dobru i uspješnu tradiciju ove obrazovne ustanove…

Zahvalnice su dobili: profesorica Jelena Dobrković (čiji su briljantni učenici Minja Banović, Elena Mićunović, Zoe Buntić, Katarina Kukić, Anđela Nikolić, Valentina Lukić, Nikolina Lukšić, Sergej Savić, Novak Savić i Lana Milanović ), profesorica  Suzana Pepđonović (učenici u njenoj klasi Anja Babić, Nadežda Vučeraković, Helena Purlija, Ksenija Đurić i Nađa Knežević), profesorica Bojana Pejanović (učenice  Nađa Kosović i Hana Đuričković), mr Aleksandra Vojvodić Jovović ( učenice Milica Adamović i Monja Durutović), profesorica Tamara Stijepović ( učenice Mia Drača, Ekaterina Čakrizova, Sofija Kibin i Sofija Eleneva), profesorica Marijana Kankaraš ( učenice – Emilija Jovović, Seada Rašketić i Darija Đurišić), profesorica Renata Perazić ( čiji je odličan učenik Đurađ Ostojić), profesorica Nikoleta Strugar (u čijoj klasi su Ana Tkač i Nikolina Gvozdenović), profesor Aleksandar Basarab ( učenik Adnan Krajina), pofesor Igor Novak ( učenica Lenka Ćetković), profesorica Milena Perović ( učenica Kira Kolomijec) i  profesorica Ana Vukazić u čijoj klasi je, takođe, višestruko nagrađivana Katarina Radosavović.

Pohvaljeni su i profesori i učenici koji su se takmičili, a nisu osvojili nagrade.

Prestižnu titulu đaka generacije u prethodnoj školskoj godini, kojima je direktorica uručila diplome su Nikolina Gvozdenović, u klasi profesorice Nikolete Strugar i Nađa Kosović, solo pjevanje u klasi profesorice Bojane Pejanović.

Svečanost povodom Dana Muzičke škole i koncert posvećen odlazećim profesorima, koji je započeo školski hor izvođenjem crnogorske himne, pod rukovodstvom profesora – dirigenta, mr Mira Kruščića, završen je impresivnom slikom i muzikom – pojavom na sceni orkestra malenih harmonikaša, pod dirigentskim vođstvom profesora Aleksandra Basaraba.

Barska Muzička škola “ Petar II Petrović Njegoš” naredne godine dostojno i ponosito dočekuje i jubilej – četiri decenije postojanja.

Share.

Comments are closed.