Dr Plavšić: Štiteći zdravlje životinja, štitimo zdravlje ljudi

„Zarazne bolesti ne poznaju granice i ne postoji nijedna država koja to pitanje može da riješi samostalno. Neophodna je prekogranična saradnja, na čemu Svjetska organizacija za zdravlje životinja (WOAH) posvećeno radi tokom svog stogodišnjeg trajanja“, poručeno je sa radnog sastanka na temu Primjena standarda WOAH u cilju olakšavanja međunarodne trgovine, čiji je domaćin bila Crna Gora, a koji je tokom protekla tri dana održan u hotelu „Sato“ u Sutomoru. Skup je otvorio Vladimir Đaković, direktor Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove.

Predstavnici četrdesetak od ukupno pedeset tri evropske i centralnoazijske države, članice WOAH, razmjenjivali su iskustva u vezi sa primjenom standarda za očuvanje zdravlja i dobrobit kako domaćih, tako i divljih životinja u smislu olakšavanja trgovine živim životinjama i proizvodima životinjskog porijekla. 

Prema riječima dr Budimira Plavšića, regionalnog direktora WOAH za Evropu, sastanak je okupio visoke profesionalce, ali i mlade, nove snage u ovoj oblasti, koji su u veoma prijatnoj radnoj atmosferi imali priliku da govore o konkretnim iskustvima rada na analizi rizika na uvoz potencijalne zarazne bolesti i njihovoj kontroli.

„Cilj naših redovnih okupljanja je očuvanje zdravlja životinja, ali i očuvanje zdravlja ljudi, jer je većina bolesti zajednička i za jedne i za druge. Čak dvije trećine bolesti su identične, a kad su u pitanju mesojedi, taj procenat ide i do 80 posto. Štiteći zdravlje životinja, štitimo zdravlje ljudi i zdravu životnu sredinu“ istakao je dr Plavšić, dodajući da su radionice koje organizuju njihov mali doprinos javnom zdravlju, zdravlju građana, odnosno, potrošača koji konzumiraju proizvode životinjskog porijekla.

„Zajednički moramo definisati minimalne standarde na način da oni ne ugrožavaju biznis, ruralni i posebno razvoj prehrambene industrije. Sve je pitanje ekonomskog opstanka, ali i razvoja kompanija, a to važi i za Crnu Goru koja, bez obzira na veličinu i brojnost populacije, ima kvalitetne proizvode koje plasira u Evropu i svijet. Razumijevanje i poštovanje standarda je neophodno, a njihovo  stalno unaprjeđenje pomaže kako industrijama, tako i vladama svih država članica“, zaključio je dr Budimir Plavšić, osvrnuvši se i na problem kju groznice koja mjesecima pogađa stočne farme u nekim djelovima Crne Gore.

„Crnogorska javnost je veoma zainteresovana za ovaj problem, a radi se o bolesti koja je prisutna svuda u svijetu kod velikog broja domaćih i divljih životinja. Crna Gora upravo prolazi kroz taj izazov, a da bi građani razumjeli o čemu se radi, neophodne su rigorozne veterinarske mjere koje su uobičajene, a veterinarske i službe za javno zdravlje u Crnoj Gori su to veoma profesionalno obavile. Građani, što je sasvim prirodno, pokazuju zainteresovanost i strepnju za životinje, ali treba sići na nivo profesionalizma i dati prostor odgovarajućim službama, a na građanima je da prate njihova uputstva i savjete“, poručuje dr Plavšić uz napomenu da neke mjere nisu popularne, ali su neophodne i treba ih razumjeti uz, podcrtao je „kompenzaciju štete“.

„Mora se nastaviti u tom smjeru, kju groznica će veoma brzo biti prošlost, a država će pri suočavanju sa nekim novim, budućim izazovima izaći jača i spremnija“, smatra dr Budimir Plavšić.

Svjetska organizacija za zaštitu životinja (WOAH) bivša Kancelarija za međunarodnu epizootiju (OIE) je međuvladina organizacija osnovana 1924. godine, čiji je cilj da osigura transparentnost u globalnoj situaciji sa bolestima životinja, prikuplja, analizira i širi veterinarske naučne informacije, podstakne međunarodnu solidarnost u kontroli bolesti životinja, zaštiti svjetsku trgovinu objavljivanjem zdravstvenih standarda međunarodne trgovine, promoviše i poboljšava veterinarske usluge, pravni okvir i resurse nacionalnih veterinarskih službi, obezbijedi bolju garanciju za hranu životinjskog porijekla i da promoviše dobrobit životinja naučno zasnovanim pristupom.

Share.

Comments are closed.