Dr Subašić: Trudiću se da Dom zdravlja dovedem do nivoa koji institucija tog ranga i značaja zaslužuje

Gošća emisije “Sunčanom stranom ulice” Radio Bara bila je direktorica Doma zdravlja Bar, doktorka Božika Subašić. U razgovoru sa Vjerom Knežević Vučićević objasnila je kako tokom ljetnje sezone funkcioniše barska ustanova primarne zdravstvene zaštite, sa kojim poteškoćama menadžment i zaposleni nastoje izaći na kraj, a govorila je i o organizaciji rada uslovljene pandemijom koronavirusa.

RB/BI: Doktorka, na početku čestitke povodom imenovanja na odgovornu i zahtjevnu funkciju. Dom zdravlja je Vaša dugogodišnja kuća ali, ipak, ovaj angažman je nešto potpuno drugačije u odnosu na doskorašnji. Kako se snalazite?

Dr Subašić: Ja sam u Baru od 1984. godine. Radni odnos sam zasnovala u Domu zdravlja i evo, do današnjeg dana sam tu. Radila sam kao ljekar, potom izabrani ljekar, bila dugogodišnja predsjednica Sindikata Doma zdravlja, a pred kraj karijere, kao što su mnogi mediji najavili, dobila sam priliku da krunišem svoju karijeru. Za sada sam na funkciji v.d. direktora, a za kasnije, vidjećemo… Čast mi je, poslije toliko godina biti direktor, ali mogu Vam reći da mi je prihvatljivo i sa zadovoljstvom mogu svakog dana reći “doviđenja”, ukoliko se bude pojavio neko drugi raspoložen za tu funkciju. Poželjela bih mu srećan nastavak rada i sreću.

RB/BI: Ljeto je doba kada je obim posla višestruko povećan. Kako proteče ova sezona, rade li turističke ambulante?

Dr Subašić: Ova sezona, kao i sve dosadašnje, protiče bez većih problema, a u skladu sa mogućnostima, uslovima… To uveliko zavisi od raspoloživog broja ljekara, kao i ostalih izvršilaca- sestara, nemedicinskog kadra… Trudimo se da posao što bolje organizujemo, kako bi pacijenti iz Bara i turisti bili zadovoljni. Turističke ambulante nijesmo organizovali iz razloga što su pandemija, ali i previranja u kompletnom sistemu, pa tako i zdravstvu, dovela do toga da imamo manjak kadra. Ipak, uspjeli smo da se organizujemo. Ljekari zaposleni u našoj ustanovi imaju povećan obim posla zbog priliva turista. Rad sa gostima je organizovan na način što sestre na šalterima primaju turiste, upućuju ih do ordinacije, a ljekar nastoji da ih u što kraćem vremenu primi i obavi pregled, jer oni medicinsku uslugu plaćaju. 

RB/BI: Uspijevate li da izađete na kraj sa virusnim oboljenjima koja karakterišu svaku ljetnju sezonu?

Dr Subašić: Da. Iako smo navikli na visoke temperature, okolnosti koje u zdravstvenom smislu “vuku” neke druge obaveze, kako na zdravstvenom, tako i organizacionom nivou, uslovljavaju povećan obim posla. Iako je protekla dva ljeta u fokusu bila pandemija koronavirusa, svjesni smo da su infekcije (pogotovo crijevne) i virusi koji su vezani za digestivni sistem koje prate svaku sezonu, itekako prisutni. Računajući da će i tokom ovog ljeta biti uobičajeno veliki broj infekcija tog tipa, Covid ambulantu samo dislocirali na lokaciju iza Doma zdravlja. Na taj način smo za pacijente koji nemaju simptome Covid infekcije obezbijedili veći broj ordinacija i bolje organizovali rad.

RB/BI: Na koji način je organizovano zakazivanje pregleda kod izabranog ljekara? Jedna od najčešćih pritužbi pacijenata je da se na telefonski broj za tu svrhu ili niko ne javlja ili je stalno zauzet?

Dr Subašić: Tačno je da se pacijenti žale. I meni se dešavalo da pozovem taj broj, a da mi se niko ne javi. Shvatljivo je da to iziritira pacijenta koji je bolestan i želi da zakaže termin za pregled. Ranije su postojale dvije telefonske linije, a sada sam, nakon razmišljanja šta po tom pitanju učiniti, uvela još dvije. Računam na odgovornost zaposlenih i u vezi sa tim. Jedan operater je zadužen za zakazivanje termina kod dva ljekara. Ipak, treba biti fer- teško je sestri da se javi na telefon koji uporno zvoni, a pritom ispred šaltera čeka desetak pacijenata. Neko ima kapacitet da tom izazovu odgovori, a neko ne. To smo riješili sa po četiri broja u obije smjene. Spremni smo na sugestije i kritike. Mogu se i meni obratiti, jer ja i sada radim sa pacijentima. Ordiniram poslije podneva i dok ne završim ne idem kući.

RB/BI: Dakle, nijeste odustali od primarnog zanimanja?

Dr Subašić: Nijesam. Kada sam nakon imenovanja za direktora razmišljala o svom angažmanu, shvatila sam da bih se osjećala bezvrijednom ukoliko se ne bavim medicinom. Ja moje pacijente neću ostaviti. I njima je drago zbog toga. Svi su mi čestitali, ali su odmah izrazili i zabrinutost da ću napustiti doktorsku praksu. Dok se ne budem penzionisala radiću kao ljekar.

RB/BI: Raspolaže li Dom zdravlja Bar sa dovoljnim brojem pedijatara?

Dr Subašić: To je uvijek bila bolna tačka naše ustanove. Komotno mogu reći da je to loše vođena kadrovska politika. Ranije smo na sastancima raspravljali da se o tome mora razmišljati na vrijeme. 

RB/BI: Da li Dom zdravlja u ovom momentu ima mlade ljekare koji su na specijalizaciji?

Dr Subašić: Naravno. U periodu kada je Covid uzeo maha, dolazili su na ispomoć, a pomažu nam i sada. U ovom momentu jedna koleginica koja je na specijalizaciji “uskače” po potrebi, a i mladi kolega koji je prije specijalističkih studija bio izabrani ljekar, takođe pomaže po potrebi kolegama u satima kada je najveća gužva. Na pedijatriji je trenutno angažovano četiri ljekatra, a povremeno dolazi i koleginica koja priprema završni ispit iz te oblasti, tako da vjerujem da ćemo odgovoriti potrebama naših najmlađih pacijenata… Kolege koje imaju povećan obim posla volim da maksimalno nagradim, naravno, u zakonskim okvirima. Mogu kazati da je kolektiv jako razuman. Naravno, ima istupanja, kao i svuda, ali mislim da će na kraju svi biti zadovoljni. Vrijedne i odgovorne treba nagraditi.  

RB/BI: Jeste li zadovoljni opremljenošću medicinske ustanove na čijem ste čelu?

Dr Subašić: Uvijek fali opreme – medicinskih aparata ali, u koordinaciji sa pretpostavljenima na odjeljenjima uspijevamo da riješimo probleme. Teškoću u nekim slučajevima predstavljaju i tenderi, jer se za nabavku opreme moraju raspisati, a to nije kratkotrajan proces. U ovom momentu nam je najveći problem nedostatak automobila u voznom parku Doma zdravlja. Iako smo redovno na relacijama Bar -Podgorica, Bar- Risan, vozila nemaju klima uređaje. Spremna sam da u situacijama kada je to neophodno ustupim i lično vozilo da se završi posao za ustanovu kojom rukovodim. Apelujem na sugrađane koji su u prilici da nam pomognu. Namjeravam da obiđem lokalnu upravu, gdje bi porazgovarali na temu na koji način nam oni mogu pomoći, ali i sa uspješnim privrednicima… Medicinske aparate nabavljamo iz sopstvenih sredstava.

RB/BI: Neizbježno je pitanje koje se tiče pandemije. Kakva je trenutno situacija u Baru?

Dr Subašić: Iako je povećan broj testiranja i novootkrivenih slučajeva, raduje to što klinička slika nije teška, niti zabrinjavajuća. Ljekaru treba da se jave pacijenti koji dobiju temperaturu, a oni koji su bili u kontaktu sa oboljelim, tek nakon nekoliko dana izolacije. Preporuka je unošenje dosta tečnosti. Brzih testova nema, a što se tiče PCR testiranja, ono se obavlja od osam do deset sati tokom radne sedmice, a subotom od osam do devet časova. Pratimo situaciju na terenu i spremno ćemo odgovoriti na izazove. U Baru je trenutno 535 aktivnih slučajeva, a što se tiče zdravstvenih radnika, dvoje je pozitivno na koronavirus, a dvoje ih je u izolaciji. Vakcinacija se sprovodi od 15 do 17 časova. Na raspolaganju su Pfizer i Sinofarm vakcina.

RB/BI: Kome se preporučuje da primi treću i eventualno, četvrtu dozu vakcine?

Dr Subašić: Zavisi od komorbiditeta, znači, preporučuje se ljudima koji pate od drugih bolesti, pa njihova klinička slika uslijed obolijevanja od kororone može biti mnogo teža.

RB/BI: Zamoliću Vas za poruku Baranima i njihovim gostima kada je u pitanju očuvanje zdravlja.

Dr Subašić: Svi u tome moramo zajednički učestvovati. Pritom ne mislim samo na Covid infekciju, već i na ostale, stalno prisutne… Trudiću se da Dom zdravlja dovedem do nivoa kojeg on kao institucija od ogromnog značaja za stanovništvio i zaslužuje.

Share.

Comments are closed.