Dragan Stojanović, svjetski šampion u znanju, gost Radio Bara

Gost Radio Bara i Bar infa je jedan od najboljih barskih studenata, koji je ponos, ne samo svog grada, već slobodno možemo ustvrditi, države – Dragan Stojanović, student IV godine Fakulteta organizacionih nauka u Beogradu. Opravdanost ovakve konstatacije dovoljno potvrđuju dvije prestižne nagrade. Prošle godine Stojanović je sa svojim timom osvojio prvo mjesto na Svjetskom takmičenju u znanju, u Londonu, za inovativna naučna rješenja, a ove godine drugu nagradu na Svjetskom takmičenju u Portugalu.

RB/BI: Dragane, „ugrabili“ smo te da napravimo razgovor, jer si trenutno u rodnom gradu povodom novogodišnjih i božićnih praznika. Dobro došao i iskrene čestitke na novoj nagradi. Poslije prošlogodišnjeg oduševljenja i velikog uspjeha, da li ste ti, tvoje kolege, profesori, očekivali da ćete i ove godine trijumfovati, iako nije prvo, ali jeste, takođe, vrijedno drugo mjesto na svjetskom nivou?

DS: Presrećni smo, ne mogu reći da smo bili sigurni da ćemo biti nagrađeni, ali dosta rada je uloženo, kako kroz redovne studije, tako i kroz dodatnu nastavu. Puno nam pomaže naša profesorica dr Vesna Damjanović, koja nam uvijek zadaje nove teme, zadatke, podstiče nas, hvali kada smo dobri, kritikuje ako zakažemo u nečemu, i mi je zovemo apsolutnim „glavnim mentorom“, kako u poslu, studiranju, tako i u životu.

RB/BI: Podsjetiću naše slušaoce i čitaoce da ste prošle godine bili svjetski šampioni u znanju, jer ste kreatori najboljeg inovativnog rješenja na temu – smanjenje štetnih posljedica zagađenja vazduha koje proizvodi tekstilna industrija. Što je bila tema ovogodišnjeg takmičenja i kakvo rješenje je tvoj tim ponudio?

DS: Ove godine je bila veoma interesantna „studija slučaja“, jer je energetika važna oblast kojoj i Evropska unija poklanja veliku pažnju, u smislu njenog racionalnog i adekvatnog korištenja kao kompenzacije za druge izvore energije koji su potencijalni zagađivači. Intencija je, na primjer , da se eliminišu automobili koji proizvode unutrašnje sagorijevanje i u dogledno vrijeme pređe na električni pogon. Od najveće portugalske energetske kompanije dobili smo zadatak kako da se benzinske pumpe prilagode toj budućoj elektrifikaciji, kako da se pune električni automobili, kako će vozači provoditi vrijeme i kako da izgleda to mjesto na koje će dolaziti sa tim ciljem.

RB/BI: Kako ste vi to zamislili, kakvo je bilo vaše rješenje koje je zavrijedilo drugu nagradu?

DS: S obzirom da je za realizaciju naše ideje predviđen period od deset godina, mogli smo da budemo i kreativni i inovativni, u namjeri da bude ukinuto punjenje goriva na benzinskim pumpama i istovremeno instalirani električni punjači, što je budućnost i imperativ. Male zgradice na pumpama koje služe za plaćanje, pretvorili bi u restorane u kojima bi ljudi mogli da sjednu, donesu lap topove, odrade neki posao , čitaju knjigu i korisno provedu vrijeme. Tu je još mnogo elaboracija koje bi nam oduzele puno vremena kada bismo o svemu govorili, ali mogu reći da je žiri bio veoma zadovoljan, a jedina zamjerka bila je to što u našem rješenju nismo tretirali benzinske pumpe na auto putu, i zbog tog propusta dobili smo drugu nagradu.

RB/BI: Ovakvi rezultati su tim prije veći, jer se radi o nauci, uspjesima postignutim u toj grani koja je mladim ljudima sve manje interesantna, a konkurencija je veoma jaka, jer učestvuju studenti sa svih najprestižnijih svjetskih univerziteta – Oksforda, Stenforda, Londonske škole ekonomije, univerziteta iz Kine , Rusije.. Kolika je zainteresovanost za bavljenje naukom i tehnologijom na vašem fakultetu?

DS: Veoma smo zainteresovani, i sav naš angažman uključuje multidisciplinarna znanja, koja stičemo ne samo na fakultetu, dopunskom radu, već i u privatnom životu, takođe raznim usavršavanjima i stalnim traganjima. Naš cilj je vrhunsko znanje i viša vrijednost.

RB/BI: Za sve to stigla je i zaslužena satisfakcija – svi mediji u Srbiji su objavili vijest o nagradi, emitovana je u centralnom dnevniku nacionalne televizije, gostovali ste u brojnim emisijama, prošle godine dobili najviše priznanje u toj zemlji u oblasti obrazovanja, „Svetosavsku nagradu“, bili gosti najviših državnih zvaničnika. Koliko ti sve to znači?

DS: Bili smo kod nekolicine ministara, na prijemu kod stranih ambasada, prilikom otvaranja nove zgrade posjetila nas je i čestitala nam premijerka Ana Brnabić,  dobili niz poslovnih ponuda od prestižnih kompanija. Sve je to veoma važno, prepoznat je naš uspjeh i značaj za zemlju i društvo, što je svakako, dodatni podsticaj.

RB/BI: Da li je bilo sličnih reakcija u tvom gradu i državi?

DS: Ne, nažalost. Koliko mi je poznato, objavili su Vaši mediji – Radio Bar i Bar Info, portal Feral, oprostiće mi ako je još neki medij to učinio, a mani je promaklo, ono što znam nijedna institucija, niti zvaničnik, nisu reagovali, iako smo u prvom timu, kada smo bili svjetski šampioni u nauci, imali, osim mene, još dvojicu studenata iz Crne Gore. Veoma je važno da bude uvažen ogroman trud i rad, ne samo zbog nas, već zbog primjera drugim generacijama, da se zna da se cijeni znanje, a ne neke druge, nažalost , dominantne, degradirajuće vrijednosti. To je važno zbog opšteg progresa.

RB /BI: Kakvi su tvoji dalji planovi?

DS: Pripremamo se za takmičenje u Oslu, biće interesantno vidjeti čime su preokupirani u nordijskim zemljama, koje su napredne u svim oblastima. Imamo podršku ambasade Srbije, naše dijaspore, mi ćemo se potruditi da i ovoga puta pokažemo da i sa Balkana mogu da stignu pozitivni impulsi.

RB/BI: Trenutno si u svom gradu, da li se rado vraćaš Baru?

DS: Da, posebno sada kada je bukvalno haos u Beogradu, od gužvi , trke i dinamike koje nameće veliki grad. Odgovara mi mir mog Bara, druženje sa porodicom, ali jeste i privilegija studirati u Beogradu, provesti dio života tamo, jer kako reče veliki Duško Radović „Sreća je i pobijedio je onaj koji se danas probudio u Beogradu“. Nas je Beograd „zagrlio“ i nagradio zbog ovih sjajnih rezultata.

Share.

Comments are closed.