Premijer Zdravko Krivokapić čestitao je Dan novinara Crne Gore:
U danu kada obilježavamo značajan jubilej, 150 godina novinarstva u Crnoj Gori, odajemo posebno priznanje poslenicima javne riječi, koji su bili i ostali, hrabri učesnici i hroničari svih istorijskih vrtloga i bura.
Mediji imaju neosporno važnu ulogu u društvu, kreirajući moć i snažan uticaj na razvoj naše demokratije, liberalizma, emancipacije, inkluzivnosti, pluralizma, kao i na ukupan napredak države.
Ozbiljnost društvenih iskušenja u kojima se nalazimo i naš odgovoran odnos prema tim zbivanjima, obavezuju nas da u svojoj medijskoj sferi prepoznamo medije i novinare koji savjesno obavljaju svoju misiju, ali i one koji zloupotrebljavaju zakonom zagarantovan slobodan medijski prostor. Vlada želi da svaki novinar ponaosob odgovorno nosi slobodu koja mu se jemči i čuva je neukaljanom profesionalnom čašću i etikom.
Obaveza i namjera Vlade je da, sa ostalim društvenim subjektima, aktivno učestvuje u obezbjeđivanju uslova za nesmetano obavljanje novinarske profesije.
U tom smislu, uvijek ćemo imati na umu novinarke i novinare, a naše neponovljive sugrađane i sugrađanke, koji su podnijeli žrtve veće od samoga života i koji su se ugradili u ono što danas možemo nazvati, hrabro, nepotkupljivo, tačno i neprocjenjivo crnogorsko novinarstvo. Naravno da ćemo imati na umu i sve okolnosti pod kojima su se zločini nad novinarima i njihovom riječju dešavali i da ćemo uložiti sve napore da takav društveno – politički i životni kontekst nikada više ne uhvati svoje korijene i zagospodari našim sudbinama.
Uvjeravam sve djelatnike javne riječi da je politika Vlade evropska agenda, te da ćemo predano raditi na unapređenju ambijenta za slobodan i nesmetan rad medija. Sloboda i depolitizacija svih profesija, od kojih danas posebno ističemo novinarsku, jedan je od naših ključnih ciljeva i preduslov zdravog društva. U ime Vlade Crne Gore i u svoje lično ime, svim poslenicima javne riječi čestitam 23. januar, Dan novinara Crne Gore.
***
Predsjednik Skupštine Crne Gore Aleksa Bečić čestitao je 23. januar – Dan novinara Crne Gore:
„Povodom Dana novinara Crne Gore, 23. januara, u ime Skupštine Crne Gore i svoje ime, čestitam svim medijskim poslenicima njihov dan, sa željom da novinarska profesija dostigne nivo ugleda koji uživa u demokratskim i civilizovanim zemljama svijeta.
Još od druge polovine 19. vijeka, novinarstvo je nerazdvojan dio javnog i obrazovnog života Crne Gore, bilježeći i za generacije čuvajući spomen na sva dešavanja burnih epoha kroz koje su zemlja i građani prolazili.
Nakon više od 150 godina svoga postojanja, novinarska profesija u Crnoj Gori suočava se sa brojnim izazovima, od socio-ekonomskih, bezbjednosnih, do – u novom tehnološkom dobu u koje smo stupili – pojavi lažnih informacija. Nažalost, napadi na novinare, među kojima se ističu oni na Oliveru Lakić, kao zločin protiv slobodne riječi koji se završio fatalnim ishodom u slučaju Duška Jovanovića, ali i napadi na imovinu medijskih kuća, bili su snažna karakteristika tranzicione epohe u kojoj živimo. Osim potrebe da se do kraja ispita pozadina pomenutih napada i ubistva i pred lice pravde izvedu njihovi izvršioci i nalogodavci, boriću se da se takvi događaji više ni u naznakama sličnosti ne ponove, već da ostanu u prošlosti.
Kao posljedica prethodno navedenog, erozija medijskih sloboda snažno je pogodila građane kojima su objektivni mediji i provjerene informacije neophodne, a pravo na istinito izvještavanje zagarantovano.
Smatramo da novo doba treba da ojača nastojanja cjelokupne medijske zajednice da se sa izazovima suočava časno i dostojanstveno, njegujući kult istine i pravdoljubivosti kao, ne samo svoj vrhovni cilj, već i sredstvo za postizanje pravovremeno i tačno informisanog građanina i slobodnog društva. Postizanje ovog cilja nemoguće je bez socio-ekonomskog unapređenja života samih novinara, kao osnovnog preduslova njihovog rada, u čemu ćemo im, uvjeren sam, pomoći snaženjem institucija sistema.
Koristim priliku da ohrabrim objektivno i istraživačko novinarstvo, koje je veoma važno za konsolidaciju demokratije kojoj smo posvećeni. Stoga, uvjeren da će novinari u našoj državi u potpunosti uživati sva prava i slobode koja im pripadaju, još jednom čestitam svim medijskim poslenicima Dan novinara Crne Gore“.
***
Potpredsjednik Vlade Crne Gore dr Dritan Abazović čestitao je Dan novinara Crne Gore i 150 godina novinarstva u Crnoj Gori, navodeći da je Crnoj Gori potrebna potpuna primjena, ali i promjena zakonodavnog okvira koji uređuje medije, koja će u potpunosti stati iza domaćih medija i dati im jednake šanse za rad.
Potpredsjednik Abazović je kazao da novinari u Crnoj Gori nemaju mnogo čemu da se raduju povodom Dana novinara, jer rade u zemlji gdje se čak i privatizacioni ugovori klasifikuju kao državna tajna koja može da ugrozi bezbjednost.
Zato je neophodno mijenjati Zakon o medijima, koji je usvojen prošle godine i koji primorava novinare da odaju svoje izvore, uz saradnju sa svim činiocima medijskog polja u Crnoj Gori kako bi se došlo do rješenja na zajedničko zadovoljstvo.
Potpredsjednik Abazović je saopštio da, uprkos tradiciji dugoj vijek i po, crnogorski novinari danas rade u izuzetno teškim uslovima, na koje presudno utiču društveno-političke prilike u zemlji i regionu.
Mediji u današnjoj Crnoj Gori su sveprisutan faktor društvene zbilje koji obavještavaju javnost o svim dešavanjima, edukuju i ukazuju na probleme i društveno-političke anomalije, te kroz to i u značajnoj mjeri kreiraju mišljenje građana, pa je otuda i njihova uloga veoma važna i odgovorna. Sa druge strane, odgovornost i nezahvalnost koju novinarski posao nosi sa sobom najbolje su osjetili novinari u Crnoj Gori u protekle tri decenije. Kroz 30 godina novinarstvo je bilo na meti mnogih paradržavnih i kriminalnih struktura, a rezultat toga su ubistvo glavnog i odgovornog urednika lista ,,Dan”, Duška Jovanovića, pokušaj ubistva novinarke ,,Vijesti” Olivere Lakić, napadi na istraživačkog novinara Tufika Softića, hapšenje istraživačkog novinara Jova Martinovića i niz drugih, svakodnevnih pritisaka i zastrašivanja kroz koje prolaze novinari u Crnoj Gori.
Potpredsjednik Abazović je istakao da treba još mnogo raditi i na polju vlasništva i finansiranja medija, s obzirom na to da su mnoge lokalne stanice bankrotirale, a one koje nisu, podršku su potražile u stranim investitorima. Uporedo sa propašću medija u lokalnom vlasništvu, plodno tlo u Crnoj Gori pronašli su vlasnici regionalnih medija, koji uz minimalne troškove nude programe. Sve to ima za posljedicu da publika u Crnoj Gori gubi značajnu količinu lokalno relevantnog sadržaja.
Sloboda medija predstavlja jasan pokazatelj demokratskog iskoraka jednog društva. Vjerovatno nema boljeg primjera koji je mogao ukazati na problem sa demokratskom razvijenošću, od stanja u medijima i novinarstvu Crne Gore. Zbog toga nam je Evropska komisija u svojim izvještajima jasno ukazivala na probleme slobode izražavanja i neophodnosti reformi i napretka u kontekstu pristupanja Evropskoj uniji. Prethodna vlast te slobode nije mogla obezbijediti, a sadašnja mora i hoće.
Na kraju želim da iskažem nadu da će novinastvo u Crnoj Gori dobiti na svojoj vrijednosti i ulozi u društvu, a kao potpredsjednik Vlade dugujem ogromnu zahvalnost svim odgovornim i savjesnim medijima koji su u ovakvom okruženju radili kako bi društvo bilo bolje i bliže evropskoj zajednici naroda. Čestitam vam – među vama je puno heroja današnjice.