Prvih deset mjeseci ove godine karakteriše pad kriminaliteta u Baru u odnosu na uporedni period prošle godine. Procenat rasvijetljenosti je preko 80% na mjesečnom nivou. Dali smo maksimum, iskoristili sve raspoložive resurse i nerijetko koristili pomoć kolega iz Podgorice – saopštio je na sastanku organizovanom sa predstavnicima medija načelnik Centra bezbjednosti Bar, Veselin Magovčević.
On je poručio da “ova služba i postoji kako bi stala na put krivičnim djelima, a u slučajevima kada se ona dogode – da ih rasvijetli do kraja”. Iako statistički podaci navode da je zabilježen porast broj pojedinih krivičnih dijela, realna slika nije takva. To se posebno odnosi kada je u pitanju problematika vezano za narkotike.
“Kada je linija droga u pitanju, iako bilježimo povećanje krivičnih djela iz te oblasti, to u praksi znači sa su službenici CB Bar dali pun doprinos, jer su otkrili više tih krivičnih djela, sankcionisali veći broj onih koji konzumiraju opijate i, naravno, procesuirali lica koja se bave uličnom prodajom i distribucijom psihoaktivnih supstanci”, kazao je Magovčević.
Krivična djela u svim oblastima, objašnjava prvi čovjek barske policije “ne možemo u potpunosti suzbiti, niti ustvrditi da se ona neće dešavati”.
“Uniformisana policija CB Bar ima velikih problema, posebno tokom ljetnje turističke sezone, kada je obim posla značajno povećan. U ovoj godini bilježimo povećanje prekršaja po javnom redu i miru. Veliku pažnju u tom segmentu smo posvetili problematici prosjačenja. Procesuirali smo značajno više lica u odnosu na proteklu godinu. Bitno je što nijedan događaj iz te oblasti nije izazvao veće uznemirenje. Ljetnje mjesece su i ove godine karakterisale svađe, fizički kontakti najčešće dva lica (porodica, komšije, svađe u ugostiteljskim objektima)”, naveo je Magovčević.
Tokom prvih deset mjeseci oduzeto je više od 95 komada oružja. Česte pretrese objekata policija radi upravo sa ciljem da se suzbije moguća zloupotreba oružja od strane onih koji ga imaju u ilegalnom posjedu.
“I u radu saobraćane policije bilježimo dobre rezultate. Iako smo imali više smrtno stradalih lica u odnosu na prošlu godinu (za cijelu prošlu godinu bilo je troje poginulih, dok se tokom prvih deset mjeseci ove godine taj broj popeo na šest) saobraćajna policija ulaže maksimalne napore da bezbjednost bude na zadovoljavajućem nivou. Obeshrabruje činjenica da tokom ove godine imamo 16% više procesuiranih lica po pitanju vožnje pod dejstvom alkohola u odnosu na uporedni period, pri čemu je 25% više lica lišenih slobode koji su u krvi imali više od jednog promila alkohola”, kaže Magovčević i upozorava da je na nivou države u uporednom periodu devet i po hiljada lica više sankcionisano po pitanju alkohola nego lani.
“To zabrinjava i nas kao instituciju, a trebalo bi da uznemiri i upozori čitavo društvo”, smatra načelnik barske policije. Osim toga, dosta je detektovanih i slučajeva porodičnog nasilja. Učestalije prijavljivanje porodičnog nasilja ohrabruje, jer kako podsjeća Magovčević, “niko nije rođen da bi trpio nasilje bilo kog tipa i loše stvari koje mu, svjedoci smo, mogu desiti čak i od članova uže ili šire porodice”.
“Dobro je da se svijest o tome mijenja, da nasilje sve više prijavljuju supružnici oba pola, ali zabrinjava da bilježimo porast tog djela i povratnike, pri čemu sankcije dosta često ne daju zadovoljavajući efekat. U Baru smo, nažalost, bili svjedoci i ekstremnog slučaja vršnjačkog naslija kada je prije desetak dana ispred Srednje stručne škole maloljetno lice iz Nikšića napalo hladnim oružjem učenika škole. Učenik je, na sreću, dobro prošao, oporavlja se. U svijetlu tog događaja, napominjem da policijac ne može konstantno da bude u školi. Naš službenik može da dođe po pozivu, da mu članovi kolektiva, pedagog, psiholog, socijalni radnik skrene pažnju na eventualno devijantno ponašanje. Nužno je da se uključi šira zajednica, jer ćemo, kroz razgovor, davanje smjernica možda preduprijediti neka teža dešavanja”, sugeriše Magovčević. Veliki uticaj mogu, smatra on, da imaju i mediji, ali i građani koji će policijskim službenicima ukazati na sve nepravilnosti i nepoštovanje zakona koje primijete u svojim zajednicama.
Osvrnuvši se na slučaj koji je 20. avgusta uznemirio građane, kada je maskirano lice ušlo u ugostiteljski objekat “Savoia”, Magovčević je kazao da je on uspješno riješen, dobio je “tužilački” epilog s podizanjem krivične prijave, identifikacijom počinilaca, te lišenjem slobode većeg dijela počinilaca.
“Sijenku na taj, bacio je događaj od 1. novembra kada je ispred ‘Savoie’ ubijen Jovan Klisić i ranjen Velizar Gardašević. To djelo ćemo nositi na leđima i rješavati… Iskreno se nadam da ćemo po pitanju otkrivanja počinilaca i njihovog procesuiranja uskoro imati dobre vijesti. U tom pravcu radimo punim kapacitetima, konstanstno. Na njegovom rješavanju angažovani su pripadnici CB Bar i Sektora protiv organizovanog kriminala i korupcije iz Podgorice. Ovaj događaj nosim i kao lični pečat dok sam na poziciji načelnika CB Bar”, kazao je Magovčević, uz obećanje da će policijski službenici dati puni doprinos da bezbjednosna situacija u Baru bude na zadovoljavajućem nivou i poručio: “Svjedoci smo dešavanja i odnosa, ne samo regionalno, nego i kontinentalno između određenih kriminalnih grupa. Uradićemo sve da preduprijedimo nemile događaje a, ako se dese, procesuriamo počinioce”.
Rukovodilac stanice kriminalističke policije Ilija Vasović saopštio je da je u CB Bar sa pripadajućim odjeljenjem u Ulcinju za proteklih deset mjeseci registrovao 584 krivičnih djela, što je u odnosu na isti prošlogodišnji period, kada je taj broj bio 652, smanjenje za 10,4%. U oblasti opšteg kriminaliteta registrovano je 476 krivičnih djela, u oblasti privrednog 108.
“U oblasti krvnih delikata registrovano je 26 krivičnih djela (za 54,8% manje), po nepoznatom izvršiocu registrovano je 12 krivičnih djela (od kojih su sva rasvijetljena). Kada je riječ o imovinskim deliktima registrovana su 172 krivična djela (po nepoznatom izvršiocu 168, od kojih je riješeno 151, tako da je procenat rasvijetljenosti 89,8%). Podnešeno je 156 krivičnih prijava protiv 129 lica i riješeno osam krivičnih djela iz prethodnog perioda”, saopštio je Vasović. Objasnio je da su u proteklom periodu dominirala djela vezano za ljetnju turističku sezonu kada su učestale krađe po plažama, obijanje putničkih motornih vozila u zaleđu, a posebnu pažnju javnosti izazvale su krađe zvona sa vjerskih objekata, koje su riješene.
“Pod okriljem sektora Privredni kriminalitet podnijeto je 108 krivičnih prijava protiv 96 fizičkih i dva pravna lica. Porast stope kriminalnih radnji u ovoj oblasti treba tražiti i u našem progresivnom djelovanju. Predano radimo i na otkrivanju ‘divlje gradnje’, posebno u priobalnom dijelu, ali i kontroli privrednih subjekata u vezi sa provjerom poslovanja i eventualnom utajom poreza. Zabilježili smo i više slučajeva krijumčarenja ljudi i ilegalne trgovine koja su rezultirala podnošenjem krivične prijave. Pretresli smo 125 stanova i drugih objekata na području opštine Bar, oduzeli 47 vozila, 23 pištolja, pet pušaka. Na razgovor smo primili 21 građanina, dok smo kontrolisali 2.878 bezbjednosno interesantnih lica (što predstavlja zbirnu cifru). Protiv te kategorije podnijeli smo 17 krivičnih i 20 prekršajnih prijava, dok smo 14 lica lišili slobode”, navodi Vasović.
Na području opštine Bar je za deset mjeseci ove godine registrovano 311 slučajeva narušavanja javnog reda i mira, što je za 24,4% više u odnosu na uporedni period.
“U izvještajnom periodu zabilježili smo 420 prekršaja, pri čemu je najviše bilo fizičkih napada- 131. Slijede vrijeđanje i drsko ponašanje, prijetnja napadom, ometanje u radu i omalovažavanje policijskih službenika, prosjačenje… Najveći broj ovih prekršaja registrovan je tokom ljetnjih mjeseci”, saopštio je komandir stanice policije, Predrag Bušković. Registrovano je ukupno 56 krivičnih djela. Smanjen je broj nasilničkog ponašanja i nanošenja lakih tjelesnih povreda u odnosu na prošlu godinu. Privremeno je oduzeto 95 komada raznog oružja, dok su u 122 slučaja zaplijenili razne vrste opojnih droga.
“Na putevima na području nadležnosti CB Bar dogodilo se 608 saobraćajnih nezgoda ili 5,30% manje u odnosu na prethodnu godinu. Privremeno je oduzeto 1.560 vozačkih dozvola u Baru i Ulcinju ili preko 25% više u odnosu na pošlu godinu”, kazao je Bušković. Svaki deseti kontrolisani učesnik u saobraćaju u ovoj godini je bio pod dejstvom alkohola.
“Naša interesna grupa su lica koja se bave kriminalom, ali se tokom opsežnih akcija nekada desi da kontrolišemo i one građane koji sa kriminalom nemaju dodirnih tačaka”, objašnjava načelnik Centra bezbjednosti Bar. Ono što je važno je da, zaključio je Magovčević, službenici tom prilikom ne urade ništa mimo zakonskih okvira i što nije u skladu sa kodeksom policijske etike.