Osnovna škola “Srbija” uspješno baštini tradiciju najstarije obrazovne ustanove na gradskom području Bara. Od osnivanja, daleke 1878. godine, kada je nastava započela na narodnom jeziku, prolazila je kroz različite razvojne faze, do savremenog trenutka, gdje u podnožju Rumije, pod budnim pogledom zidina Starog grada i stogodišnjih maslinjaka, predstavlja oazu znanja, suživota i zdravog dječjeg smijeha.
“Prošle godine obilježili smo znašajan datum – 145 godina od osnivanja prve svjetovne škole, kasnije i poznate starobarske gimnazije, čiju tradiciju nastavljamo”, kazala je gostujući u emisiji Mozaik Radio Bara, direktorka Mirjana Vučević.
“Sada smo u zgradi koja je izgrađena prije 50 godina i koja predstavlja poklon prosvjetnih radnika Republike Srbije. Toga smo se podsjetili i prilikom nedavne posjete novoimenovanog ambasadora Srbije Nebojše Rodića, koji nam je ukazao čast i iskazao spremnost da u ime Ambasade pruži podršku i pomoć u poboljšanju uslova rada, kao i u pokretanju inovacionih projekata i programa”, naglasila je Vučević.
Uspješnost nastavnog procesa umnogome zavisi od uslova i ambijenta, pa se u školi kontinuirano odvijaju raznovrsni projekti na uređenju prostora i poboljšanju opremljenosti.
“Nedavno smo rekonstruisali dio unutrašnjosti. Tako smo prostor od 400m2, maksimalno iskoristili za novu poziciju školske biblioteke, a u okviru nje je i konferencijska sala, za čiju je opremu finansijska sredstva donirao Britanski savjet (British Council). U renoviranom prostoru je i kompjuterski kutak, gdje učenici mogu da borave kada su slobodni, ili da rade domaće zadatke. Paralelno sa ovim radovima, preuređen je i prostor doskorašnje biblioteke, koji se koristi za potrebe produženog boravka”, kazala je.
Direktorka Mirjana Vučević ponosno naglašava, da je produženi boravak u ovoj obrazovnoj ustanovi jedini na području Bara koji je organizovan za cjelokupan uzrast prvog ciklusa. U tom prostoru borave djeca iz prvog, drugog i trećeg razreda.
”Kako učenici iz prvog ciklusa nastavu pohađaju u različitim smjenama, djeci je u omogućeno da u različitim terminima uživaju u komforu, a njihovi roditelji su rasterećeni, jer slobodno vrijeme provode sa stručnim licima, vaspitačima i asistentima za nastavu. Ovakav vid produženog boravka je pogodnost koja našu školu preporučuje budućim učenicima”, navela je Vučević.
Dio školskih prostorija ustupljen je JPU “Vukosava Ivanović Mašanović”.
“To što je i vrtić smješten pod našim krovom, potvrđuje potrebu samoodrživosti škole i obezbjeđuje samostalnost u funkcionisanju njenih polaznika. U tom pravcu osmišljeni su i neki od budućih projekata, poput otvaranja knjižare i mini kuhinje, kako bi djeca mogla da zadovolje sve svoje potrebe u okviru školskog okruženja”, rekla je direktorica škole.
Među najznačajnijim ciljevima u narednom periodu je realizacija projekta Energetske efikasnosti.
“Radovi počinju u junu, a njima će biti obuhvaćena rekonstrukcija ravne ploče škole, fasada, izrada termo izolacije, izvođenje unutrašnjih radova: rekonstrukcija elektro instalacija, vodovoda i kanalizacije, uvođenje video nadzora, sanacija sanitarnih prostorija i zamjena stare bravarije. To je projekat ogromne vrijednosti, koji se realizuje posredstvom Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija i Ministarstva kapitalnih investicija, a finansira se iz budžeta njemačkih banaka”, objasnila je Vučević i izrazila zadovoljstvo što će baš ona biti na poziciji direktora u vrijeme njegove realizacije. “I sama arhitektura škole je privukla buduće izvođače radova, koji rekonstrukciju doživljavaju kao izazov, jer je po njihovim riječima, zgrada izgrađena prije 50 godina, rađena za potrebe 21. vijeka”.
Mirjana Vučević je gostujući u programu Radio Bara, istakla da su se nakon “perioda zatišja”, mnoge stvari pokrenule, pa je u okviru akcije resornog Ministarstva, školama nedavno donirana savremena tehnološka oprema.
”Svaka učionica ima savremeni kompjuter i televizor sa velikim ekranom. Dobili smo i novi, potpuno opremljeni kabinet informatike; biblioteka je obogaćena sa tri laptopa; a učenici starijih razreda mogu da koriste digionicu”, navela je ona.
Istakla je da Ministarstvo prosvjete nauke i inovacija prema školama gaji partnerski odnos, a veliku podršku od ove institucije dobili su i prilikom rekonstrukcije i ugradnje novih kotlova, što je znatno poboljšalo kvalitet grijanja.
Škola “Srbija” ponosna je i na dvorište koje se prostire na površini od 11 000 kvadrata i pretpostavlja se da je među najvećim te vrste u Crnoj Gori.
“Pored ljetnjih učionica, fudbalskog i košarkaškog terena, veliki dio dvorišta čini maslinjak sa stablima koja su stara preko 400 godina. Imamo i stabla srednje starosti, kao i mladih sadnica. Ovogodišnji rod, od oko jedne tone maslina, iskorišćen je za izradu ulja u lokalnoj uljari koja proizvodi ulje ‘Barsko zlato’. Sredstva od berbe maslina su uplaćena na račun škole, a jedan dio ulja koristimo kao poklon dragim gostima. U dvorištu je i preko 40 biljnih vrsta, stabala, koja namjeravamo da imenujemo u saradnji sa jedinicom Zelenila preduzeća Komunalne djelatnosti.
Gajenje, sakupljanje, prerada, plasiranje maslina, dio su naučenog i usvojenog znanja iz perioda kada smo započeli realizaciju projekta Preduzetničko učenje. Naša škola je jedna od osam u Crnoj Gori koje su uvrštene u pilot projekat preduzetništva, a ubrzo je postala i mentor ostalim barskim školama”, objasnila je Vučević.
Škola “Srbija” je pionir i u projektu Eko škola.
”Među prvima smo okićeni Zelenom zastavicom, a najveću zaslugu u tome ima draga koleginica Nina Žugić, koja, iako je već dugo u prosveti i dalje radi sa početničkim elanom. Svijest o ekologiji je i kod nastavnika i kod djece na veoma visokom nivou, a tome doprinosi i 3D štampač, koji smo dobili prošle godine. Služi za recikliranje otpada i izradu raznih predmeta i didaktičkog materijala”, kazala je ona.
Eko ambijent, djelimično narušava otpad iz nabujalog potoka za vrijeme kiša. Potok teče kroz školsko dvorište, pa je neophodno hitno rješavanje ovog problema, uz stručnu i finansijsku podršku resornog Ministarstva, Opštine i Komunalnog preduzeća.
Kada je u pitanju društvena angažovanost, Mirjana Vučević posebno ističe saradnju sa roditeljima koji su prepoznali rad i posvećenost.
“Roditelji sami dolaze i nude pomoć. Među donatorima su porodice Đulamerović, Karađuzović, Pukić i drugi. Roditelji su uključeni u sva školska dešavanja i akcije”, naglašava Vučević.
Izuzetna saradnja ostvarena je i sa Savjetom roditelja i Školskim odborom, koji učestvuju u svim segmentima rada. Poseban doprinos roditelja ogleda se u davanju saglasnosti da škola postane ‘zona bez telefona’, pa smo već dvije godine, jedna od malobrojnih škola, koja je takvom inicijativom oživjela druženje djece, poboljšala njihovu međusobnu komunikaciju i omogućila bolju koncentraciju na času.
Na kraju razgovora, direktorka škole “Srbija” Mirjana Vučević je sa ponosom istakla da veliki problem gotovo svake obrazovne ustanove-vršnjačko nasilje, kod njih nije evidentirano.
Prošle godine je Tim za sprječavanje pojave vršnjačkog nasilja održao preko 60 radionica. Učenike je upoznao sa svim bitnim elementima te pojave, ali treba razlikovati pojam nasilja od pojma svađa, ili nesuglasica. Nije sve nasilje, djeci treba dozvoliti i da se ne slažu oko svega i da se posvađaju, a najvažnije je da im se pruži prilika da se sami i pomire”, zaključila je Vučević.