Gosti emisije Mozaik u programu Radio Bara, ovog četvrtka bili su rukovodilac Narodne biblioteke i čitaonice Sonja Lalević i strip umjetnik Andrija Vujošević, sa kojima smo razgovarali o novoj ulozi biblioteka, aktuelnostima i brojnim programima koji se realizuju u ovoj kući kulture.
Sonja Lalević, rukovodilac Narodne biblioteke i čitaonice osvrnula se na Dan knjige i autorskih prava, koji je u ponedjeljak obilježen akcijom besplatnog upisa novih članova i obnovom članarina korisnicima kojima je članarina istekla.
”Akcija je izazvala veliko interesovanje, imamo više upisanih članova nego prethodnih godina. Nadamo se da to neće ostati samo statistički podadak. Uvijek je evidentna razlika između upisanih i aktivnih članova i očekujemo da će ona biti sve manja”, kazala je Lalević.
Zapažanje da biblioteke gube korisnike zbog pojave elektronskih knjiga, Lalević je istakla da će “knjige u štampanom formatu i biblioteke sigurno još dugo imati svoje korisnike. Elektronske knjige već neko vrijeme imaju poklonike među mlađim i informatički pismenijim korisnicima. Mnogo je onih koji koriste i jedne i druge, zavisno od toga što im je u određenom trenutku dostupnije”.
“Trudimo se da u najkraćem roku obezbijedimo nove naslove za naše korisnike. Sistematski obnavljamo fond za djecu, to nam je prioritet. Na policama je veliki broj novih slikovnica, enciklopedija. Pratimo sve izmjene obaveznih lektira, redovno zamjenjujemo oštećene primjerke. Kupujemo nova izdanja beletristike za djecu, serijala koji su posebno popularni, počeli smo da kupujemo i stripove, a obnovili smo i dječji fond na engleskom jeziku. Tinejdžeri su posebno zainteresovani za djela epske fantastike i stripove”, istakla je Lalević.
“Što se odraslih korisnika tiče, nabavljamo nove naslove renomiranih izdavača: Booka, Geopoetika, Dereta, Štrika knjiga, Kontrast izdavaštvo, stručne knjige Clia, Službenog glasnika, Akademske knjige, Karposa … Svakodnevno se pojavljuju i interesantni manji izdavači koji imaju prepoznatljivo profilisanu izdavačku politiku (Partizanska knjiga, Imprimatur, Radni sto, Treći trg, Sumatra izdavaštvo…). Naravno tu su i tiražni naslovi izuzetno traženih Lagune, Vulkana”, istakla je Sonja Lalević govoreći o bibliotečkom fondu…
“Pored izrade onlajn kataloga sa detaljnim podacima o publikacijama koji su veoma informativni za konkretne upite, trudimo se da novitete u našim fondovima učinimo vidljivijim. Jedan od servisa našeg programa, digitalni repozitorij, pored ostalog, nudi mogućnost prikaza naslovne strane publikacije, tako da je kataloški opis potpuniji”.
“Aplikacija za mobilne telefone mCOBISS omogućava još jedan način pretraživanja kompletne baze. Podaci su personalizovani, korisnik može pratiti svoja zaduženja, provjeriti što je već posuđivao, skenirati kodove na knjigama … Nove knjige su u izložbenim vitrinama na vidnom mjestu za korisnike kojima treba sugestija što da čitaju. Novitete ćemo objavljivati i na Instagram i Facebook stranici biblioteke“.
Sonja Lalević je sa radošću istakla da je zaživio i novi servis.“IZUM (Institut informacijskih znanosti) iz Maribora, koji je kreirao i održava sistem COBISS, čija je Biblioteka punopravna članica, od prije nekoliko dana uveo je novi segment programa. Servis Unpaywall je integrisan u COBISS+ kao specijalna baza podataka koja obuhvata više desetina miliona naučnih članaka otvorenog pristupa iz čitavog svijeta sa linkovima na kompletne tekstove. Sadržaje dobija iz legalnih izvora a dostupni su svim korisnicima”.
“Uloga biblioteke se ubrzano mijenja, više nisu dovoljne tradicionalne usluge, biblioteke sve više postaju socijalni centri. U želji da pratimo trendove savremenog bibliotekarstva, uz sva ograničenja zbog nedostatka prostora, pokenuli smo par programa namijenjenih djeci i mladima. Organizovali smo radionicu kreativnog pisanja za osnovce koju vodi Sonja Živaljević, urednica izdavačke kuće ’Gligorije Dijak’ i školu stripa koju vode strip autori Simon Vukčević i Andrija Vujošević, od jeseni planiramo i školu šaha. Redovno organizujemo gostovanja dječjih pisaca i programe na koje pozivamo djecu iz barskih osnovnih škola” , zaklučila je Lalević.
U skladu sa mijenjanjem uloge biblioteke, još od februara u ovoj ustanovi organizovana je škola stripa i ilustracija. Škola je organizovana u saradnji sa Udruženjem strip autora Crne Gore. Predavači na radionici su strip autori Simon Vučković i Andrija Vujošević, koji je u emisiji Mozaik kazao da je“strip kao medij i kao umjetnost do skorijeg doba imao reputaciju neozbiljnog, ili djetinjastog. Tek krajem prošlog vijeka otkrilo se da je i te kako ozbiljno oruđe, ne samo za pričanje fiktivnih priča, već i u obrazovnoj sferi, jer je crtež u kombinaciji sa tesktom, najbolji prenosilac informacija. Takav format kod djece, kao i kod odraslih u utiče na brže usvajanje znanja iinformacija”.
“Strip radionica u Narodnjoj biblioteci i čitaonici ”Ivo Vučković” u Baru, koju vodim zajedno sa Simonom Vučkovićem, naišla je na jako dobar odziv i veliko interesovanje djece uzrasta od 12 do 16 godina. Polaznicima škole otkrivamo tajne stvaranja stripa, uz obuku o nastajanju ilustracija. Naš zadatak je i da ih ohrabrimo i da ih uputimo kako da ostvare svoje snove i postanu profesionalni strip umjetnici ili autori”.
Andrija Vujošević je osnivač Izdavačke kuće VINTART comics, koja je sufinansirana od strane Ministarstva kulture i medija konkursom Kreativna Crna Gora. Riječ je o prvoj izdavačkoj kući u Crnoj Gori koja se isključivo bavi izdavanjem stripova.
Vujošević je najavio Festival stripa, koji će 10. juna biti priređen u dvorcu Kralja Nikole, na kojem će biti predstavljeni crnogorski strip autori i njihova djela, a čiji je organizator Narodna biblioteka i čitaonica “Ivo Vučković”.