Održan Hakaton mladih, nagrađene najinovativnije biznis ideje

U organizaciji Opštine Bar, danas je održan Hakaton mladih – “Najbolja preduzetnička ideja” koji je okupio šest timova mladih koji su dobili priliku da iskažu svoju kreativnost, preduzetnički duh i inovativna razmišljanja.

Lokalna uprava sada već tradicionalno organizuje Hakaton u cilju podsticanja timskog duha, razvoja održivih biznis ideja kod mladih, sa posebnim akcentom na oblasti turizma i inovativnih rješenja koja mogu biti primjenljiva u lokalnoj zajednici.

Stručni žiri u sastavu Mihailo Vukić – predsjednik žirija i vlasnik agencije “Allegra”, Božidar Sarić i Vladan Čubranović – privrednici, Jelena Vučeraković – rukovodilac Odjeljenja za preduzetništvo i inovacije u Sekretarijatu za lokalni ekonomski razvoj Opštine Bar i Anita Radulović – predsjednica Savjeta za ekonomski razvoj Opštine Bar,  kroz video filmove i u komunikaciji sa takmičarima sagledao je sve bitne aspekte predstavljenih biznis ideja, njihovu održivost i potencijal za dalji razvoj.

Na kraju takmičenja, odabrana su tri prvoplasirana projekta koja su nagrađena od strane Opštine Bar novčanim nagradama u iznosu od 900, 600 odnosno 300 eura. Zbog kvaliteta prezentovanih ideja, žiri je odlučio da dodijeli i još jedno treće mjesto za koje je nagradu u iznosu od 300 eura obezbijedila agencija “Allegra”, koja je i za četvoroplasiranu i petoplasiranu ekipu opredijelila nagrade u iznosu od 150 eura.

Prvo mjesto dobila je biznis ideja “Delivery Fox” koja predviđa osnivanje prve kuhinje u Baru koja radi tokom cijelog dana i noći i nudi kvalitetnu i toplu hranu, kao lokalni odgovor na potrebe turista za noćnom kuhinjom. Najbolje ocijenjena preduzetnička ideja je djelo Olene Gromove i Taisije Sergejeve.

Odlukom žirija, drugo mjesto je pripalo preduzetničkoj ideji “Bar explore” koju su osmislile Anđela Zindović, Sara Pepđonović, Dunja Stanojević i Andrea Joksimović, a koja predstavlja interaktivnu offline mobilnu aplikaciju koja turistima i lokalnom stanovništvu, na nekoliko svjetskih jezika, nudi personalizovano iskustvo istraživanja Bara.

Treće mjesto dijele ideje “Digitalna platforma i pametni eko punktovi” Andrijane Marković i Milice Soković  i aplikacija “Volonturista” iza koje stoji Stefan Đurišić. “Digitalna platforma i pametni eko punktovi” predviđa sistem koji turistima nude korisne informacije o plažama, čistoći i gužvama u datom momentu, lokalnim vodičima, turama koje vode mladi iz Bara čime će se povećati i zaposlenost mladih, ali i postavljanje pametnih eko punktova, solarnih klupa i  kanti za reciklažu,  dok “Volonturista” podrazumijeva kreiranje aplikacije koja riješava razne probleme sa kojima se suočava lokalna zajednica, na način što će turisti u isto vrijeme biti i volonteri po potrebi.

Pored njih, učešće u takmičenju uzeli su i Luka Gašić, Ilda Beganović, Igor Mihajlović i Olja Đurišić sa svojim projektima “Wanderer AI” aplikacija i “Hologramski vodič – Duh Starog Bara”.

Nagrade i priznanja učesnicima uručio je predsjednik žirija, Mihailo Vukić koji je istakao da je žiri imao težak posao u odabiru najboljih preduzetničkih ideja što svjedoči o velikom potencijalu mladih ljudi u Baru, kojima se ujedno zahvalio na trudu i hrabrosti da osmisle i predstave svoje projekte.

Takmičenje su ispratili i slovenački univerzitetski profesor Andrej Raspov i Antun Vorina, profesor u Višoj strukovnoj školi u Celju, gosti opštine.

Share.

Comments are closed.