Okončana realizacija projekta Servis personalne asistencije za slijepa i teže slabovida lica

Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj, u okviru javnih radova kod Zavoda za zapošljavanje Crne Gore, realizovala je od 5. novembra 2021. do 4. marta 2022. godine projekat  “Servis personalne asistencije za slijepa i teže slabovida lica”.

“Jedan od ciljeva projekta je bio povećanje socijalne inkluzije osoba oštećenog vida, kao i njihove samostalnosti, dostojanstva i samopouzdanja. Sve to je doprinijelo i njihovoj mobilnosti, ali i jačoj prisutnosti u zajednici. Svrha ovog projekta je bila omogućiti samostalniji i nezavisniji život i stvaranje jednakih šansi za uključivanje u društvo”, objašnjava predsjednik Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj, Veselin Joketić.

Realizacija ovog projekta, kako navodi, imala je za cilj pružanje specifične personalne asistencije osobama sa smetnjama vida sa teritorije Opštine Bar. Dva personalna asistenta su svakog radnog dana pružala osobama sa invaliditetom pomoć pri kretanju, nabavci osnovnih životnih namirnica, plaćanju komunalija, prevozu u različite svrhe, kao i neophodnu pomoć u informisanju. Uslugama personalne asistencije doprinijeli su socijalizaciji, poboljšanju kvaliteta života i učešću u raznim društvenim aktivnostima za 15 članova.

“Položaj osoba sa smetnjama vida i njihovo ukupno uključenje u životne tokove je dosta loš, a  karakterišu ga zatvorenost i pasivnost, nedovoljna socijalizacija, nedostatak znanja o sopstvenim mogućnostima i pravima, nepoznavanje potencijalnih servisa podrške, nerazvijena svijest o potrebi samostalnog življenja, nedostatak podrške za aktivnim učešćem u životu zajednice, prezaštićenost od strane porodice… Da bi prevazišli ove probleme, jedan broj osoba sa invaliditetom smatra da je rješenje u konstantnom postojanju servisa podrške, a naročito personalne asistencije i veoma su zainteresovani za korišćenje usluga ovakvog servisa, što su i potvrdila naša dosadašnja iskustva”, podvlači Joketić.

Implementacija programa omogućila je da se ova osjetljiva populacija osnaži za samostalno življenje, edukuje o pravima i mogućnostima, upozna sa servisima podrške i njihovim značajem, kao i da doprinese podizanju nivoa samopouzdanja. Za personalne asistente bilo je ovo vrijedno radno iskustvo u pružanju asistencije osobama sa invaliditetom.

Share.

Comments are closed.