OŠ „Jugoslavija“, barska osnovna škola sa najvećim brojem učenika, u potpunosti spremno kreće u realizaciju nastavnog procesa u drugom polugodištu, uz sve prethodno obavljene pripreme.
OŠ „Jugoslavija“ broji 1220 učenika, što je određuje kao najveću barsku osnovnu školu sa kompleksnom organizacijom rada u nastalim okolnostima, uslovljenim pandemijom COVID 19. U ovoj školi u prethodnom periodu obavljene su sve pripreme neophodne za bezbjednu i uspješnu realizaciju nastavnog procesa. Učenici od I do V razreda pohađaće nastavu u školi, podijeljeni u dvije grupe, što je slučaj i sa učenicima završnog, IX razreda. Učenici VI, VII i VIII razreda nastavu pohađaju po kombinovanom modelu- jedne sedmice jedna grupa pohađa nastavu u školi, dok druga grupa pohađa nastavu online, dok se u narednoj sedmici grupe smjenjuju. U prijepodnevnim smjenama nastavu pohađa A i B grupa učenika I, II i IX razreda i A grupa učenika VI, VII i VIII razreda, odnosno B grupa naredne sedmice. U popodnevnim smjenama nastavu pohađa A i B grupa III, IV i V razreda. Direktorica škole, Biljana Vukmanović, obrazložila je ovakvu odluku:
„Od ponuđena dva modela iz dopisa resornog Ministarstva, sa akcentom na prisustvu što većeg broja učenika u školi, odlučili smo da dio učenika u potpunosti vratimo u školske klupe, dok će dio učenika pohađati kombinovani model nastave. U januaru je formirana radna grupa koju su činili predstavnici zaposlenih, predsjednik Sindikata, predsjednica Savjeta roditelja, Uprava škole i Stručna služba. Radna grupa sastala se dva puta. Jednoglasno je odlučeno da učenici nižih razreda, od I do V, kao i do sad, nastavu pohađaju u školi, da se u školu u potpunosti vrate učenici IX razreda, a da učenici VI, VII i VIII razreda nastavu pohađaju kombinovanim modelom (naizmjenično, po grupama, jedne sedmice su školi, jedne kod kuće). U periodu od 07:20 do 10:00 časova, u školi je A grupa I, II, VI, VIII i IX razreda, dok je u periodu od 10:30 do 13:00 sati u školi B grupa I, II i IX razreda i A grupa VII razreda, s tim da je u periodu koji slijedi moguća i eventualna izmjena. III razred sada je u drugoj smjeni, zbog neophodnog rasterećenja prostora i broja učenika u jutarnjim satima”, objasnila je Vukmanović.
Ona je istakla da je prvo i osnovno polazište za ovakvu odluku bilo zdravlje učenika i zaposlenih.
„Polazimo od najvažnije činjenice koju ni u jednom trenutku ne smijemo da zanemarimo- epidemiološka situacija u našem gradu u ovom momentu izuzetno je složena i to, nažalost, traje već duži period. Napraviću samo jednu paradigmu: 01. oktobra, kada je počela školska godina, u Baru je bilo 99 registrovanih oboljelih od COVID-a. Na jučašnji datum, 22. januara, na samom početku drugog polugodišta – ta brojka je 758. Dakle, to je sedam puta više u odnosu na momenat kada smo počinjali, što je zabrinjavajuće. U ovakvim epidemiološkim okolnostima apsolutno nijesmo bili za model uvođenja svih učenika u školu odjednom. Ne smijemo da zaboravimo da sva djeca imaju svoje porodice, isto tako i zaposleni, dok među zaposlenima ima i onih koji su u rizičnoj grupi. Nažalost, svjedoci smo da se granica negativnih ishoda COVID-a pomjerila. Zbog svega navedenog – zdravlje i smanjenje epidemiološkog rizika smo odredili kao prioritet. Drugo polazište je bilo rasterećenje nastavnika. Prva tri mjeseca imali smo nastavnike koji su, iako sa pauzama, ipak imali radne obaveze od jutarnjih do popodnevnih časova, što je iziskivalo ogroman napor jer su izvodili i nastavu u školi i online nastavu od kuće. Pred nama je veoma dug period od pet mjeseci i nekoliko radnih subota. Za sve što predstoji potrebno je, prije svega, zdravlje ali i ogroma energija da bi se nastavni proces u potpunosti realizovao. Treće polazište, jeste svakako interes učenika kroz obezbjeđivanje potpunog i kontinuiranog nastavnog procesa. Ne zaboravimo da pojedini predmetni nastavnici predaju i u po nekoliko odjeljenja, što je svakako velika koncentracija odnosno broj osoba na jednom mjestu, na dnevnom nivou. Odabrani model smanjuje tu brojku, a time i rizik. Dakle, samo ukoliko sačuvamo zdravlje i učenika i zaposlenih, uspjećemo da obezbijedimo kontinuiranu, kvalitetnu nastavu i uspješno privedemo kraju školsku godinu”, procjenjuje direktorica OŠ „Jugoslavija”.
Vremenski period koji nas čeka je, ukazuje ona, zaista dug, gotovo duplo duži od prethodnog. Svako eventualno odsustvo nastavnika iz zdravstvenih razloga iziskuje stručnu zamjenu, koju je u ovim uslovima rada vrlo teško naći. To neminovno uzrokuje manjkavost i nepotpunost, a možda i prekid nastavnog procesa. Takođe, i odsustvo učenika iz zdravstvenih razloga uslovljava kontinuitet u njegovom pohađanju nastave. Težnjom ka očuvanju zdravlja svih, kaže Vukmanović, nastoje da do toga ne dođe.
„Nijesu sporni kapaciteti škole, niti bezbjednost po zdravlje u kabinetima, gdje učenici sjede po propisima. Sporan dio je koncentracija učenika prilikom dolaska u školu, ulaska, izlaska, ali i povratka iz škole, kada ne možemo da ispratimo njihovo kretanje. Stopostotna mogućnost poštovanja svih epidemioloških mjera u svakom trenutku, počev od fizičke distance, sa povratkom svih 1220 učenika u školu u jednom trenutku – čini se nemogućom. Škola ima samo jedan, glavni ulaz, i drugi, vrlo uzak, u zadnjem dijelu ustanove, koji može da se koristi za manji broj učenika. Međutim, onog trenutka kada epidemiološka situacija u Baru bude povoljna – vratićemo sve učenike u školu i početi sa primjenom prvog modela jer imamo prostorne kapacitete. Iskreno se nadam da će do toga doći veoma brzo, a do tada nam jedino preostaje da budemo oprezni, odgovorni i strpljivi. Takođe, želim da istaknem da se satnica i učenika i nastavnika u predmetnoj nastavi u školi završava u 13 časova i rasterećuje i učenike i nastavnike u popodnevnim satima. Nako toga, održava se online 5. i 6. čas za sve”, navodi Vukmanović.
Ona ukazuje da, kada je u pitanju kombinovani model, on je zamišljen tako da nastava za grupu koja je u školi i grupu učenika koja nastavu te sedmice prate onlajn, od kuće, teče istovremeno, odnosno paralelno jer su učenici kod kuće ulogovani na Teams kanal. Naime, za sve kabinete u kojima se odvija nastava za VI, VII i VIII razred za nastavnike su obezbijeđeni laptopovi koji imaju internet konekciju i instaliranu platformu Microsoft Teams. Učenicima koji u određenoj sedmici nastavu prate od kuće, u vrijeme trajanja časova u školi od nastavnika će putem kanala na platformi Microsoft Teams dobijati linkove za nastavu #Učidoma, ali druge brojne priloge koje će pripremati nastavnici. Ovi učenici, osim iste satnice i sadržaja, imaće i iste radne naloge i zadatke, ali i domaće zadatke kao i učenici u školi. Nastavnici će pratiti i njihova postignuća tokom sedmice, a četvrtkom i petkom, takođe putem platforme Microsoft Teams, održavaće se onlajn konsultacije putem video poziva, čime učenici u sedmici kada su kod kuće, ostvaruju direktan video i audio kontakt sa svojim nastavnicima. Od ponedjeljka, potom, nastavljaju sa pohađanjem nastave u školi, čime se takođe stvara određeni kontinuitet i cjelina.
„Na taj način takođe je rasterećen i nastavnik, koji u ovom slučaju ne realizuje čas u školi i čas od kuće, već u učionici istovremeno realizuje i učionički i onlajn čas. Učenici integrisanog odjeljenja, kao i učenici koji nastavu pohađaju po inkluziji, svakodnevno će pohađati nastavu. Ovom prilikom želim da se zahvalim preduzeću „Port of Adria“ i firmi VG „Biroelektronika“ koji su za potrebe realizacije kombinovanog vida nastave u okviru drugog modela školi donirali dva laptopa, dok je ostale obezbijedila škola”, istakla je direktorica škole „Jugoslavija”.
Tokom priprema za početak sačinjene su satnice ulazaka u školu, kao i satnice izlazaka, potom opšti i pojedinačni rasporedi odjeljenja i nastavnika, rasporedi onlajn konsultacija za nastavnike i odjeljenja, smjernice za rad nastavnika i učenika, raspored dežurstava i mjerenja temperature, kao i opšti protokol o poštovanju epidemioloških mjera. Učenicima se prilikom ulaska u školu mjeri temperatura, dok prije ulaska u kabinet dezinfikuju ruke. Sve učenike do kabineta gdje imaju prvi čas, kao i do kapije škole nakon završetka nastave, pratiće nastavnik kod koga imaju prvi odnosno četvrti čas, kako ne bi došlo do kontakata među učenicima. Prilikom ulaska u školu temperatura se mjeri i zaposlenima. Za sada, zbog aktuelne epidemiološke situacije, u školi još uvijek ne rade produženi boravak niti školska kuhinja.
„Svi rasporedi, satnice i smjernice u prethodna dva dana proslijeđene su svim nastavnicima i učenicima, a postoje i u kabinetima, kao i na ulaznim vratima i oglasnoj tabli škole. Takođe, prostor i laptop računar je obezbijeđen i za potrebe onlajn konsultacija nastavnika sa učenicima koji su u toj sedmici kod kuće, a čija je realizacija nakon časova, odnosno prije njih, u jutarnjim satima. Na taj način smo i učenike i nastavnike rasteretili u popodnevnim satima četvrtkom i petkom, za kada su isprva planirane online konsultacije. Istinski smo se potrudili da i učenicima i nastavnicima pružimo maksimalnu podršku koja im je u ovom momentu itekako potrebna, a prije svega ih zaštitimo. Škola je u potpunosti očišćena i dezinfikovana, a unaprijedili smo i higijenske uslove u svim učeničkim toaletima. Sačinjeni su detaljni rasporedi čišćenja i dezinfikovanja kabineta i toaleta i nabavljene maske za individualne potrebe, u slučaju da se zaborave ili pokidaju”, zaključila je direktorica OŠ „Jugoslavija, koja je učenicima i zaposlenima poželjela dobro zdravlje, srećan početak i uspješno drugo polugodište u novoj organizaciji rada.