Petak na Ljetopisu obilježili programi za djecu i omladinu, večeras tragikomedija Život je loto

Petak je na „Barskom ljetopisu“ bio u znaku pratećeg programa. I likovni i filmski segment bili su posvećeni omladinskom i stvaralaštvu za djecu i omladinu. Veče je počelo otvaranjem izložbe radova barskih srednjoškolaca „Zaron“. Radovi za ovu postavku, koja se može obići u Galeriji „Velimir A. Leković“, nastali su tokom trodnevne radionice na temu mora i ekologije, koju su vodili likovna umjetnica Neda Popović i arhitekta Ognjen Banović.

Prema riječima urednice pratećeg programa festivala, Vesne Vujošević Labović, ova je izložba omogućila presjek stanja, ogoljeni pogled na nas same i naše društvo. Odabrani učenici sve tri srednje škole u Baru, koji su toliko kreativni, promišljeni i hrabri u svojim radovima prava su dragocjenost našeg rada, kazala je ona na otvaranju, a učenici potom i potvrdili publici, ne samo radovima koji komuniciraju važne ekološki osviješćene poruke umjetnošću, već i svojim odnosom prema problemu.

Pokušali smo našim radovima da prenesemo što je više poruka moguće. Pokušali smo da ukažemo na važnost ekologije za ljude, na to da je očuvanje prirode bitno za sve nas i da ćemo ako to ne budemo poštovali jako teško nastaviti život na ovoj Planeti, kaže Petar Nonković, jedan od učesnika izložbe. Osim njega u radionici su učestvovali: Nikoleta Đaković, Ina Jovićević, Amina Taranis, Đuzela Albegović, Arijana Brkanović, Milica Spaić, Predrag Masoničić, Petar Krgović, Marija Nikotić, Enesa Sukić, Nemanja Matić, Isidora Radunović, Ivana Mašanović, Jakša Fatić, Ermin Čengić, Savo Bogunović, Aiša Ćatović, Aleksa Okuka, Mirza Lukač, Vasilisa Jovović, Saida Huremović, Rialda Alić, Sandra Smatlik, Bojana Đorđević, Ena Pepić i Sara Marković.

Još neke od njihovih poruka na otvaranju bile su:

Nakon šestomjesečnog iščekivanja, konačno se ukazala prilika da otvorimo našu izložbu. Napokon ćemo vam pokazati radove na kojima smo radili uz puno zabave i stvorili puno lijepih uspomena.

Pokušali smo da od materijala koje čovjek odbacuje u prirodu, u more napravimo radove koji su refleksija onoga kako mi tinejdžeri vidimo to more. 

Od stakla, kesa, boca i raznih papirića koji polako prekrivaju dno i površinu mora napravili smo radove koji imaju zadatak da objelodane ekološko stanje naših voda.

Možda vas ove slike koje vidite neće promijeniti. Možda im nećete dati vrijednost, jer nisu na platnu ili u kamenu. Možda ćete vidjeti samo neko smeće. Nama su definitivno više od toga. Nadam se da ćete uživati kao što sam ja uživao dok sam ih radio.

Ova radionica je mimo likovnog poprimila i karakter edukativnog. Na trodnevnoj radionici sam naučila kako da svoju maštu i kreativnost prenesem na papir. Takođe, postavljala sam sebi pitanja zašto nemamo reciklažnih centara i zašto ne recikliramo otpad.

Važno mi je da kažem kako sam tokom trajanja radionice upoznala mnogo divnih ljudi, čija se interesovanja poklapaju sa mojima i da sam kroz komunikaciju sa njima lakše uspjela da dođem do željenih kreativnih rješenja. Voljela bih da sa ovim nastavimo i ubuduće.

Nakon otvaranja izložbe, publika je veče nastavila na Ljetnjoj pozornici Doma kulture, na kojoj su projektovani animirani filmovi našeg oskarovca Dušana Vukotića: „Surogat“ (Oskar za najbolji crtani film 1962. godine), „Koncert za mašinsku pušku“, „Krava na mjesecu“ i „Igra“.

***

Predstava „Život je loto“, koju je režirala Bojana Lazić biće odigrana na „Barskom ljetopisu“ u subotu, 12. septembra u Starom Baru, sa početkom u 21h. Po tekstu Vladimira Đurđevića, a u izvođenju Monike Romić, ova monodrama govori o događajima i nizu nevjerovatnih situacija kroz koje je glavna junakinja prošla u samo jednom danu.

„Život je loto“, žanrovski okarakterisana kao urnebesna tragikomedija, finim i nenametljivim instrumentima, kroz priču jedne žene, bavi se prije svega, pogledom na društvo u kome živimo, odnosom prema novcu, odnosom prema ljudima koji imaju ili nemaju novac. Da li se mijenjamo u odnosu na nekog ko je iznenada dobio novac ili moć, i na kraju: šta je sreća i da li i kako možemo uticati na nju?

Kroz interakciju sa publikom i kroz rušenje četvrtog zida, prisutni na kraju demokratskim principima glasanja odlučuju kako će se predstava završiti.

Interaktivna tragikomedija „Život je loto“ je imala učešće na brojnim festivalima u Makedoniji, Albaniji, Beogradu, Bosni i Hercegovini, Zagrebu, Rijeci, Novom Sadu, Trebinju, a osvojila je i nekoliko nagrada među kojima se izdvajaju nagrada „Javnost“ za najbolju transformaciju i interakciju sa publikom na Internacionalnom festivalu monodrame u Makedoniji i nagrada za najbolju žensku ulogu na Internacionalnom festivalu monodrame „Albamono“ u Albaniji.

Karte za predstavu su u prodaji i mogu se rezervisati putem broja telefona 068/278-760.

Share.

Comments are closed.