Koronavirus je sve bliži izazivanju pandemije, ali se epidemije u pojedinim državama mogu spriječiti kombinacijom mjera suzbijanja i ublažavanja, saopštila je Svjetska zdravstvena organizacija (SZO). U Crnoj Gori još nema registrovanih pacijenata zaraženih koronavirusom, a u svijetlu novih informacija o njegovom širenju u zemljama okruženja, obratili smo se nadležnim službama da saznamo na koji način se vrši kontrola ulaska u Bar i preventivna odbrana od širenja bolesti.
Žarko Lukšić, pomoćnik direktora za sigurnost plovidbe u Upravi pomorske sigurnosti i upravljanju lukama kaže da su za dolazak brodova i njihovu kontrolu odgovorni Lučka kapetanija, Sektor granične policije, Carina i Sanitarna inspekcija. Lučki kapetan je taj, kaže on, daje slobodan saobraćaj brodu ili jahti.
“Najave brodova koji dolaze u naše luke se redovno dostavljaju svim nadležnim organima i inspekcijama, tako da u svakom trenutku znamo da li brodovi dolaze iz ugroženih područja pogođenim virusom.
Značajno je da se kompletan pomorski saobraćaj prati preko Pomorsko-operativnog centra – UPSUL, i svako detektovano plovilo se kontaktira i informacije proslijeđuju SGP, MVCF i Lučkim kapetanijama koje iz svoje nadležnosti dalje preduzimaju mjere koje su dobili od Ministarstva zdravlja Crne Gore”, objašnjava Lukšić i dodaje: “Danas je u Ministarstvu saobraćaja i pomorstva održan sastanak sa svim subjektima vezano za koronavirus. UPSUL je, nakon dobijene informacije od ambasadora Crne Gore iz Londona u vezi cirkularnog pisma koje je objavila Svjetska pomorska organizacija (IMO), dostavila svim pomorskim subjektima cirkularno pismo u vezi postupanja u slučaju korona virusa. Takođe su održani sastanci pomorskih vlasti zajedno sa Upravom za inspekcijske poslove – Sanitarna inspekcija”.

Predrag Ratković, načelnik Lučke kapetanije, naveo je da ova služba “u slučaju brodova obavlja poslove kontrole kao i do sada, jer je uobičajena praksa da na njih ide sanitarni inspektor“, ali da je novina to što on sada odlazi i na jahte koje žele da uđu u Luku.
Pojedini mediji juče su objavili informaciju da zbog koronavirusa kruzeri do daljeg neće moći ući u Crnu Goru, te da je odluka donijeta preventivno, kako bi se spriječilo da se na ovaj način prenese u našu državu. Iz agencije “Allegra” su Radio Baru i Bar Infu saopštili da do njih nikakva zvanična odluka nije stizala, ali da se nadaju kako do toga neće doći i da će se život vratiti u normalne tokove.
Italija je prva zemlja svijeta koja je u potpunosti stavljena pod karantin, a Bar sa ovom državom ima direktnu brodsku liniju, koja treba da startuje u maju. Izvršni direktor “Barske plovidbe” Tihomir Mirković je kazao da je potpisan ugovor, po kome će linija ka Bariju startovati 20. maja, ali i da “za sada nema najave promjena i nadamo se da neće ni biti, a ako bude, javnost će biti blagovremeno obaviještena“.

Radio Bar i Bar Info su se za informacije u vezi kontrole kopnene granice obratili Upravi policije, ali do zaključenja teksta nismo dobili odgovor.
Broj ljudi zaraženih koronavirusom u svijetu premašio je 114 hiljada, dok je više od četiri hiljade osoba preminulo.
Iz crnogorskog Instituta za javno zdravlje je CdM-u saopšteno da se trenutno pod zdravstvenim nadzorom nalazi 380 osoba, te da je s obzirom na procjenjeni nivo rizika i trenutna dešavanja u okruženju, gotovo izvjesno da infekcija novim koronavirusom neće zaobići Crnu Goru. Trenutno, u Srbiji su potvrđena četiri slučaja koronavirusa, u Sloveniji je zaraženo 25 osoba, u Hrvatskoj 13, a u Bosni i Hercegovini pet. Susjedna Albanija ima dva registrovana pacijenta zaražena ovom bolešću.