Ravnopravan pristup zdravstvenoj zaštiti – imperativ u odnosu zajednice prema OSI

Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj organizovala je u Podgorici panel diskusiju na temu “Ravnopravan pristup zdravstvenoj zaštiti“ koja je dio dvanaestomjesečnog projekta “Jednakost u pružanju zdravstvene zaštite i podrške za osobe sa invaliditetom i djecu sa smetnjama u razvoju”. Podržalo ga je Ministarstvo zdravlja kroz program – finansiranje projekata nevladinih organizacija u oblasti Zaštite lica sa invaliditetom u 2023. godini.

Osobe sa invaliditetom suočavaju se sa brojnim preprekama i teškoćama u ostvarivanju zdravstvene zaštite, među kojima su najizraženije arhitektonske, administrastivne i informacione barijere.

Panel diskusiji su prisustvovali, uz članove udruženja osoba sa invaliditetom, ljekari nekoliko zdravstvenih ustanova, predstavnici Fonda za zdravstveno osiguranje Crne Gore i Ministarstva za ljudska i manjinska prava.

Crna Gora je 2009. godine ratifikovala Konvenciju UN koja predviđa jednaka prava za OSI populaciju u svim sferama, bez diskriminacije. U izvještajima Komiteta UN izražava se zabrinutost zbog ograničenog i nejednakog pristupa zdravstvenim uslugama OSI.

Ovaj projekat, kroz čije realizovane aktivnosti je identifikovano ugrožavanje prava u ovoj oblasti, daće značajan doprinos mijenjanju svijesti i dosljednoj primjeni zakonske regulative.

Radovan Nikolić, pomoćnik direktora Sektora za zdravstveno osiguranje u Fondu Crne Gore kazao je na panelu da Ministarstvo zdravlja, Fond za zdravstveno osiguranje i sve nadležne institucije intenzivno rade na rješavanju krucijalnih problema koji opterećuje građane i osiguranike, sa posebnim senzibilitetom prema OSI.

“Kroz izradu situacione analize i Akcionog plana, stekli smo dodatni uvid u aktuelnu problematiku, i veoma posvećeno ćemo raditi na njenom rješavanju”, istakao je Nikolić.

Slavko Vučićević, diplomirani pravnik, predsjednik Udruženja paraplegičara Bara, učesnicima panel diskusije prezentovao je prava osoba sa invaliditetom u procesu ostvarivanja zdravstvene zaštite.

“Konvencija UN nije predvidjela nove norme, već mehanizme za primjenu postojećih. Osnovna načela su poštovanje urođenog dostojanstva, individualna autonomija, samostalnost osoba sa invaliditetom, nediskriminacija, pristupačnost…”, kazao je Vučićević, koji je naglasio da se naša država, prihvatanjem konvencije, obavezala na poštovanje tih prava. Podsjetio je da ista prava jamči Ustav Crne Gore, Zakon o zaštiti zdravlja i Zakon o pravima pacijenata.

Milorad Hajrović, diplomirani pravnik i aktivista u zaštiti ljudskih prava OSI, predstavio je rezultate istraživanja, sprovedenog među OSI populacijom, od 18 do 67 godina, koji su pokazali da je mali pomak napravljen u spoljnoj fizičkoj pristupačnosti zdravstvenim ustanovama, ali ne i kada je riječ o unutrašnjem prostoru i drugim pravima.

Konkretno, Marija Božović, sekretarka Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj, navela je da nedostaju taktilne staze vodilje, oznake na Brajevom pismu, neadekvatan odnos izabranih i ljekara specijalista, koji se, prilikom pregleda obraćaju asistentima, a ne osobi sa invaliditetom. Problem je i dugo čekanje na pregled, smatra Božović, a trebalo bi, kazala je, odrediti ljekare specijaliste za OSI.

Predsjednica NVO “Ekvivalent” Svetlana Cicvarić, koja je partner Organizacije slijepih u ovom projektu, potvrdila je negativna iskustva o kojima je govorila Božović, sa posebnim naglaskom na nepristupačnost.

Andrija Marićević, predsjednik Udruženja lica sa tjelesnim invaliditetom, skrenuo je pažnju na izraženi problem u slučajevima kada se OSI obrate ljekarima za neku zdravstvenu tegobu.

“Sve naše zdravstvene probleme, uobičajeno, doktori povezuju sa osnovnim  invaliditetom i ne posvete dužnu pažnju našim drugim zdravstvenim tegobama, koje nemaju dodirnih tačaka sa invaliditetom. Problem je i plaćanje participacije, kao i pravo na bolovanje koje često ne koriste OSI”, kazao je Marićević, koji je aposrofirao da neka tehnička pomagala nisu funkcionalna.

U panel diskusiji učestvovale su i doktorke Ksenija Zečević iz Doma zdravlja Podgorica, Vilnerina Ramčilović i Biljana Bajić iz Instituta za javmo zdravlje, Biljana Milojko, oftalmolog u Kliničkom centru, koje se  slažu da je neoophodna edukacija ljekara kada je riječ o pristupu i komunikaciji sa OSI. Dr Bajić je potvrdila da će Situaciona analiza OSI u zdravstvenom sistemu detektovati najizraženije probleme i biti osnov za njihovo otklanjanje.

Čedo Lazić, predsjednik Organizacije slijepih za Danilovgrad, Podgoricu i Kolašin se, ukazujući na probleme sa kojima se susreću OSI u zdravstvenoj zaštiti, posebno imajući u vidu odnos i komunikaciju ljekara, zahvalio svim medicinskim radnicima koji se korektno ponašaju, jer je takav vid obraćanja, kako je naglasio, ljekovit i često predstavlja pola puta do ozdravljenja.

Osoba sa oštećenim vidom, Miloš Spaić najavio je da će pokrenuti izmjene Zakona o abortusu, apostofirajući da nije njegov pobornik, ali da bi Zakon trebalo da predvidi odredbu da je dozvoljen, u slučaju da medicinska dokumentacija potvrdi da dijete može biti rođeno sa anomalijama.

Zaključke sa Panel diskusije prezentirao je Veselin Joketić, predsjednik Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj, ujedno i domaćin Panel diskusije, koji je informisao učesnike da će oni biti proslijeđeni Ministarstvu zdravlja, Fondu za zdravstveno osiguranje i medicinskim ustanovama, od kojih se očekuje da ih razmotre i sprovedu u praksi.

Zaključci su:

– Konstantno informisati OSI o pristupu zdravstvenim uslugama i zdravstvenoj zaštiti

– Sprovoditi edukaciju zdravstvenih radnika o ljudskim pravima osoba sa invaliditetom

– Pristupiti uklanjanju arhitektonskih, administrativnih, informacionih i ostalih barijera u zdravstvenim insitucijama i ustanovama, koje onemogućavaju ravnopravan položaj OSI

– Raditi na izmjenama i dopunama Pravilnika o ostvarivanju prava na medicinsko-tehnička pomagala

– Putem medija sprovoditi kampanje na promociji prava OSI na uživanje najviše mogućeg standarda zdravlja bez diskriminacije na osnovu invalidnosti.

Share.

Comments are closed.