DPS: Nikolić -Joanikije se Boga ne boji, ali se Vučiću ulaguje
Rasprava dojučerašnjih istomišljenika u trouglu Daka Davidović – Vladika Joanikije – Aleksandar Vučić, uoči lokalnih izbora u Nikšiću u koji su sva trojica veoma, svako na svoj način, involvirani, ne bi nas se ticala, da nije začinjena opasnim lažima sračunatim da se u krajnjem naudi Crnoj Gori, u kojima prednjači niko drugi do onaj koji misli da će mu ta nečasna uloga omogućiti da zasjedne na tron Svetog Petra Cetinjskog. Kako ktitor Davidović od kojeg se godinama nije odvajao, nije u mogućnosti, Vučić je izglednija prilika da pripomogne. Osjetio je to Joanikije u uzaludnoj trci za srpskog patrijarha. Pa je potrčao brže bolje da zaštiti Vučića od Davidovića s kojim je često englenisao u luksuznom beogradskom hotelu, pa i onda kad je ovog posljednjeg neko htio da ubije iz njima znanih razloga.
U toj odbrani Vučića, zlosrećni vladika srpski iz Crne Gore, procjenjujući da možda nije dovoljno što se ogradio od Dake, za svaki slučaj optuži “tadašnje vlasti Crne Gore da su naručile pomenuti atentat“. Podsjetimo, ta radnja, kao i mnoge druge sa istim akterima, odvijala se, dje bi drugo, nego u Beogradu.
Izbori u Nikšiću će proći, ali će na Joanikiju, koji se Boga ne boji, ali itekako boji Vučića , ostati ljaga dovijeka.
Što bi rekao onaj Andrićev junak – svijet je pun gada, i krštenoga i nekrštenoga- kaže se u saopštenju koje potpisuje Miloš Nikolić, portparol i poslanik DPS-a u Skupštini Crne Gore
SD: Mugoša -Ljekova fali, epidemiološka situacija alarmantna
Nedostatak ljekova protiv zgrušavanja krvi koji se često propisuju trudnicama, a i nekih drugih za koje su građani isticali da su ih morali kupovati iako bi trebalo da ih dobijaju u javnim zdravstvenim ustanovama, je još jedan pokazatelj alarmantnosti epidemiološke situacije koji nas dodatno upozorava na neophodnost poštovanja mjera, ističe poslanik SD-a Boris Mugoša.
“Na nedavno održavnom skupštinskom odboru za zdravstvo, na kojem su bili prisutni predstavnici resora zdravstva, ukazao sam na problem nedostatka ljekova. Takođe, problematizovao sam i privremeno finansiranje u dijelu nabavke ljekova i medicinskih stedstava, jer je te nabavke gotovo nemoguće adekvatno planirati na mjesečnom nivou, posebno u periodu korone i u okviru 1/12 prošlogodišnjeg budžeta, i završiti svu neophodnu tendersku proceduru za njihovu nabavku. Tada mi je odgovoreno da ne nedostaju ljekovi. Medjutim, praksa je pokazala drugačije”, navodi poslanik Mugoša.
On ističe da je sve ovo dodatno upozorenje da se moraju poštovati mjere, iako je nažalost politika po ko zna koji put pobijedila struku kod predlaganja najnovijih epidemioloških mjer,a uz činjenicu da je javnost ostala uskraćena za brojna objašnjenja jer novinari nijesu mogli da postavljaju pitanja.
“Zato često ističem da odgovornost za epidemiološku situaciju dominantno snose političari, mnogo manju građani, a najmanju ili gotovo nikakvu brojni zdravstveni radnici koji su, kako i tvrde rukovodioci zdravstvenih ustanova, na izmaku snage.”, navodi Mugoša.
“Uz sve navedeno, prilikom poštovanja mjera moramo uvijek imati na umu i sve one građane koji odustaju da idu na potrebne preglede zbog straha od korone, kao i na one koji moraju da čekaju na neophodne preglede”, zaključuje poslanik Socijaldemokrata.
DPS: Papović – Sto dana katastrofe
Vlada Crne Gore koja je formirana 4. decembra 2020. godine napunila je 100 dana vladavine, a nije usvojila tematski i normativni program rada, niti je usvojila državni budžet. Bez ova dva dokumenta ne može se voditi smislena politika. Nema javno utvrđenih ciljeva u unutrašnjoj i spoljnoj politici, pa Vlada ne obavlja glavnu ustavnu dužnost i nema elementarnu transparentnost. Zato se politika Vlade svodi na voluntarizam i improvizaciju. Država i građani žive u neizvjesnosti i nesigurnosti od danas do sjutra.
Predsjednik Vlade je nedorastao i neprimjeren funkciji koju obavlja. O tome najbolje svjedoči banalan događaj iz njegovog kabineta. Iako je profesor Mašinskog fakulteta, pokazao je da ne razlikuje klima uređaj od rezača papira. Zato je čista iluzija očekivanje da će se razumjeti u državnu politiku. Teško je naći primjer da Vladom rukovodi čovjek koji je javno priznao da država koju predstavlja, da se on pitao, ne bi postojala. Ponaša se kao vjerski fundamentalista i fatalista. Važniji su mu pogrebni rituali od državnih poslova i od zakona. Njegova servilnost prema Srpskoj pravoslavnoj crkvi i vlastima Srbije je unizila državne interese i ugled, dok njegov srpski kleronacionalizam direktno ugrožava svakog građanina drugačije nacije i vjere. Spoljnopolitičkim gafovima državu dovodi u skandalozne i bizarne situacije. Gotovo svaki njegov javni nastup je trivijalan i groteskan. Potpredsjednik Vlade se, takođe, pokazao nedoraslim za ovu funkciju. Nezrelim ponašanjem i promašenim odlukama je degradirao ANB i Upravu policije. Miješanjem u poslove tužilaštva i sudova direktno je uticao na slabljenje pravosuđa. Konferencije za medije su mu kao direktan prenos Staljinovih suđenja, a vladavina prava se pretvorila u njegovo lično osvetništvo. Prijeti progonom i hapšenjem svakome ko je protiv njegove politike. Postao je primjer za bahatost i arogantnost.
Ministarstvo ekonomije i Ministarstvo kapitalnih investicija nijesu predstavili ni jedan kapitalni projekat niti su u stanju da završe započete projekte. Nema planova kako će se upravljati: turizmom, poljoprivredom i energetikom. Saobraćaj je pred kolapsom, jer je ugašena aviokompanija, a pomorskim i željezničkim kompanijama prijeti sličan scenario. Finansije se oslanjaju na skupi i tajno uzeti kredit koji je s kamatom vrijedan 890 miliona eura. Nema plana kako će se javne finansije održati do kraja godine. Ministarstvo zdravlja je dopustilo da se razbukti epidemija COVID-19 pa su stope zaraženih, hospitalizovanih i umrlih u Crnoj Gori među najvišima u svijetu. Ministarka i njen tim se prevenstveno bave progonom nepodobnih sa upravljačkih mjesta u zdravstvenim ustanovama, a vakcine protiv koronavirusa ocjenjuju se političkim kriterijumom. U spoljnoj politici se, načelno, nastavlja integracija u Evropsku uniju i poštuje se članstvo u NATO, ali potezi Vlade govore da se spoljnopolitički prioriteti mijenjaju i da se Crna Gora pretvara u rusku guberniju i provinciju „srpskog sveta“. Pored toga, ministar ne može da preboli prethodni status II sekretara pa se sveti čistkom ambasadora. Ministarstvo odbrane je vojsku, koja je bila pouzdan učesnik u NATO misijama, pretvorilo u poligon za mešetarenje ruskih obavještajaca.
U javnom sektoru se sprovodi surovi revanšizam prema svima koji su pripadnici prethodne vlasti i prema onima koji kritikuju sadašnju Vladu i parlamentarnu većinu. Vodi se rat protiv prethodne administracije, a nova vlast se poigrava dostojanstvom i egzistencijom službenika i namještenika. U državnoj upravi, javnim ustanovama i preduzećima se preko noći, na elektronskim sjednicama Vlade, postavljaju mnogi koji nemaju adekvatno znanje niti su odani državi. To je posljedica najgore kadrovske trgovine i kamataškog ucjenjivanja između tri vladajuće koalicije u Skupštini. Četvorostruka ministarka uništava crnogorsku: kulturu, nauku, prosvjetu i sport. Upravni organi Univerziteta se mijenjaju po partijskom ključu. Uz to, v.d. rektora je otvoreni protivnik crnogorske državnosti i nacionalnosti. Brutalnim kršenjem zakona stopirana je isplata naknade istaknutnim kulturnim stvaraocima i obustavljeno je finansiranje Fakulteta za crnogorski jezik i književnost na Cetinju. Najavljeno je uvođenje vjeronauke u državne škole. Uspjesi reprezentacija Crne Gore u kolektivnim sportovima, kao i uspjesi klubova i pojedinaca se gotovo ignorišu. Ministarstvo pravde, ljudskih i manjinskih prava je obavilo glavni zadatak. Usvojen je Zakon o slobodi vjeroispovijesti koji je uradila SPC. Crnogorske crkve i manastiri, koji su istovremeno dio kulturne baštine, pripremaju se za prelazak u faktičko vlasništvo države Srbije. Ministar pravde, ljudskih i manjinskih prava je, kao čin ruganja državi i Crnogorcima, episkopu budimljansko-nikšićkom lično isporučio primjerak „Službenog lista“ u kome je objavljen ovaj zakon.
Paradoks je da Vladu Crne Gore čine oni koji vode anticrnogorsku politiku, jer države Crne Gore ne bi bilo, ne samo da se pitao premijer, nego i da su se pitali svi ministri. Osim toga, ova Vlada je i u nacionalnom pogledu anticrnogorska, jer toleriše i podstiče brutalne napade na svaku oblast crnogorskog identiteta. Crnogorcima se prijeti asimilacijom i getoizacijom. Isto se postupa prema: Bošnjacima, Muslimanima, Albancima i Hrvatima, a ovakva politika ne može biti dobra ni za Srbe. Crna Gora, koja je na Zapadnom Balkanu bila uzorna po viševjerskom i višenacionalnom skladu, za samo 100 dana je dovedena do međunacionalnih i međuvjerskih tenzija. O tome svjedoče brojni incidenti od Pljevalja i Berana do Tuzi, Cetinja i Nikšića. Umjesto antifašizma promovišu se srednjovjekovni klerikalizam i četnička ideologija. Uz to, Vlada je rigidnim odnosom prema opoziciji raspirila političku mržnju i strasti.
Vlada je startovala kao namjesnički režim, a nakon 100 dana već je došla u niži rang. Sada je kao okupaciona uprava koja prezire državu kojom vlada. Crnom Gorom vlada kao porobljenom kolonijom, a prema resursima države Vlada se odnosi kao da je riječ o neprijateljskoj imovini. Prema SPC i režimu Aleksandra Vučića postavila se sluganski. Vlast Srbije je objavila „bitku za Nikšić“ što je, u suštini, objava političkog rata Crnoj Gori. Svaka suverena i dostojanstvena Vlada bi odmah, odlučno i adekvatno, odgovorila političkim i diplomatskim sredstvima. Premijer i ministri ne štite samostalnost i suverenost Crne Gore, već Vučiću svesrdno asistiraju u rušenju crnogorske države.
Sto dana rada ove Vlade je isto što i godina katastrofe. Svaki njen naredni dan koštaće skuplje. Zato je prioritet svih državotvornih, evropskih i građanskih snaga da se ova Vlada jakim političkim djelovanjem sruši što prije. Nemamo ni rezervnu državu ni rezervne živote, stoji u saopštenju Dragutina Papovića, poslanika DPS-a u Skupštini Crne Gore
URA: Konatar – Vlada za 100 dana najviše uradila u borbi protiv korupcije i kriminala
U prvih 100 dana rada Vlada Crne Gore je najbolje rezultate ostvarila na polju borbe protiv korupcije i kriminala, ocijenio je to danas poslanik koalicije “Crno na bijelo”, Miloš Konatar.
On je kazao da vjeruje da nas poslije promjena na čelu Uprave policije očekuju još bolji rezultati, jer, kako kaže, Crna Gora mora biti država sa nultom stopom tolerancije na korupciju i kriminal.
“Nova Vlada Crne Gore je svoj mandat počela u nikad težim okolnostima. U situaciji nezapamćene zdravstvene i ekonomske krize u svijetu, uz praznu državnu kasu opljačkanu pod režimom DPS-a država Crna Gora je praktično bila na ivici bankrota. Pravovremenim zaduženjem na međunarodnom tržištu obveznica omogućena je stabilnost javnih finansija. Ovom intervencijom Crna Gora nije bankrotirala pa zato sva kuknjava koalicije DPS-SDP jer će nova Vlada redovno isplaćivati plate i penzije i servisirati javni dug koji je za vrijeme njihove vlasti došao na 3,8 milijarde eura ili 80% BDP-a”, kaže Konatar.
On ukazuje i da najveći izazov Vlade svakako predstavlja borba sa pandemijom koronavirusa u Crnoj Gori i održivost zdravstvenog sistema.
“Svakako, odgovornost moraju pokazati svi u Crnoj Gori, od Vlade do građana jer ovu bitku možemo dobiti samo zajedno. Takođe, Vladu i sve nas očekuje borba za očuvanje svakog radnog mjesta u Crnoj Gori, pomoć privredi i preduzetnicima i na kraju borba za oporavak naše ekonomije. Vlada je tu pokazala dobru namjeru i pozitivnu aktivnost sa paketom subvencija privredi, a tek se očukuju mjere koje će omogućiti bolju turističku sezonu, ali i priliku za pokretanje ciklusa domaćih i stranih investicija”, naglašava Konatar.
“Ipak, ono oko čega se svi moramo složiti jeste da je u ovih prvih 100 dana rada Vlada pokazala najviše u borbi protiv korupcije i kriminala. Uopšte, najvidljivije promjene u tranziciji vlasti upravo su u sektoru bezbjednosti. Najbolji dokaz za to su bile neophodne smjene kompletnog vrha Uprave policije. Dakle, odlaskom pojedinih partijskih vojnika DPS-a iz vrha Policije konačno se stvaraju uslovi za beskompromisnu borbu protiv korupcije i kriminala. Ta borba je već počela, jer je nova Vlada u 100 dana uradila više nego prošla Vlada DPS-a u četvorogodišnjem mandate”, dodaje on.
Konatar ističe i da je za borbu protiv korupcije i kriminala osnovni preduslov politička volja.
“Godinama je EU u svojim izvještajima o napretku kritikovala Vlade DPSa zbog nedostatka rezultata u borbi protiv korupcije. Nova Vlada i Dritan Abazović kao koordinator borbe protiv korupcije i kriminala su već pokazali političku spremnost za bespoštednu borbu, ali i konkretne rezultate. Formiran je Nacionalni savjet za borbu protiv korupcije na visokom nivou, konačno je pokrenuto rješavanje afera “Abu Dabi fond”, “Uprave za nekretnine”, “Morsko dobro” pa do poslednje višemilionske prevare sa sistemima za nadzor granica u MUP-u. Dakle, Crna Gora je konačno krenula u borbu protiv korupcije i kriminala”, kategoričan je Konatar.
Na kraju dodaje i da “ako se po jutru dan poznaje, tek nas čekaju još bolji rezultati u borbi protiv korupcije i kriminala”.
Socijaldemokrate predlažu dodatne mjere: Da tokom 2022. minimalna zarada ne bude niža od 300 eura uz smanjenje opterećenja poslodavaca
Poslanici Socijaldemokrata predložiće dva zaključka povodom najavljenog usvajanja izmjena Zakona o radu, kojima se predviđa povećanje minimalne zarade. Prvi zaključkom SD predviđa da Skupština zaduži Vladu da, u saradnji sa socijalnim partnerima, do kraja maja 2021. godine predloži izmjenu zakonske regulative u cilju smanjenja fiskalnog opterećenja troškova rada. U drugom zaključku, predlaže se da Skupština zaduži Vladu da intenzivira razgovore sa socijalnim partnerima, kako bi se stvorile pretpostavke da se tokom 2022. godini utvrdi minimalna zarada u iznosu koji neće biti niži od 300 eura.
Naime, izmjenama Zakona o radu predviđeno je povećanje minimalne zarade.
Socijaldemokrate smatraju da je neophodno povećati minimalnu zaradu, koja je i sa predloženim povećanjem među nižim u regionu, ali isto tako je potrebno obezbijediti da se usljed takve mjere ne dovede potencijalno u pitanje opstanak određenog broja postojećih radnih mjesta i proširi “sivo tržište”. Ovo iz razloga kompleksnosti trenutnog ambijenta u kojem posluje većina poslodavaca u Crnoj Gori, kao i zbog činjenice da je poresko (fiskalno) opterećenje troškova rada najveće u regionu. “Zato smo i predvidjeli da Skupština donese zaključak kojim zadužuje Vladu da, u saradnji sa socijalnim partnerima, do kraja maja 2021. godine predloži izmjenu zakonske regulative u cilju smanjenja fiskalnog opterećenja troškova rada, kako bi Skupština navedene zakone izglasala do početka primjene novog iznosa minimalne zarade (1. jula 2021. godine).”, ističu u SD-u.
Takođe, u Socijaldemokratama smatraju da je potrebno da Vlada intenzivira razgovore sa socijalnim partnerima, kako bi se stvorile realne pretpostavke za daljim povećanjem minimalne zarade. “Zbog toga je predložen zaključak da Vlada nastavi razgovore sa socijalnim partnerima, kako bi se došlo do dogovora da se tokom sljedeće godine utvrdi neto iznos minimalne zarade koji neće niti niži od 300 eura.”, navode u SD-u.
Socijaldemokrate podsjećaju javnost da su podnijeli i amandmane na predložene izmjene Zakona o radu, kojim su predložili da minimalna zarada ne može biti niža od 50 odsto prosječne, što bi trenutno iznosilo nešto preko 260 eura. Predlog predstavnika parlamentarne većine je povećanja minimalne zarade na 250 eura. U toj partiji smatraju da je sistemski ispravnije i povoljnije za zaposlene da se donja granica minimalne zarade ne određuje u apsolutnom iznosu, kao što je predložila parlamentarna većina, nego u procentualnom jer u slučaju da prosječna zarada raste logično je da raste i minimalna zarada. Takođe, amandmanom poslanika SD-a je predviđena i zaštitna mjera za zaposlene u slučaju da dođe do pada prosječne zarade, što bi za posljedicu moglo da dovede do smanjenja minimalne zarade. “To smo predložili na način da u slučaju pada prosječne zarade, neto iznos minimalne zarade ne može biti manji od 260 eura”, navode Socijaldemokrate.
LP: Popović- 100 dana apokaliptične Vlade i pola godine nevidljive Skupštine
Navršava se 100 dana rada nove i prve “ekspertsko – demokratske i apostolske” Vlade koju je Crna Gora imala. U predhodnom periodu Vlada je veoma temeljno i “ekspertski” radila na usložnjavanju, i onako, složenog zdravstvenog, ekonomskog i društvenog ambijentra. Poseban doprinos vladini “eksperti” su pružili u resorima ekonomije i zdravlja i to im tako dobro ide da su u prvih par dana vladavine uspjeli da nas zaduže skoro milijardu eura, nezakonito kupe dva aviona, da ugase nacionalnu avio-kompaniju i našu jedinu vezu sa svjetskim centrima. Postali smo slučaj koji će se izučavati na fakultetima kao primjer kako jedna država, između ostalog, od statusa jedine korona free destinacije,prije pola godine, postade država u kojoj je vlada izgubila potpuno kontrolu nad epidemijom korona virusom. I tako dok su ekonomija i zdravlje građana u slobodnom padu, Vlada je u uzletu i veoma aktivno i iskusno radi na zaoštravanju podjela u državi,kako bi uz pomoć stranih pomagača ostvarili njihove ciljeve na lokalnim izborima u Nikšiću i tek tada zatvorili državu. Manjak iskustva i znanja kulminirao je katastrofalnim brojem umrlih i zaraženih u Crnoj Gori, apokaliptičnim stanjem u kome naša država nije bila od 2. svjetskog rata ali je zato ego i taština vidljivih i nevidljivih članova Vlade na maksimumu. Dok građani umiru, epidemija se potpuno otrgla kontroli, ekonomija pred kolapsom, a Vlada na tragikomičan način pokušava da pripremi budžet za tekuću godinu kao i plan rada, koji su zakonski morali biti usvojeni do 31.12.2020.Poseban problem je neprimjetnost rada Skupštine Crne Gore koja je bukvalno za šest mjeseci rada uspjela,istina nelegalno usvojiti samo jedan akt naložen od SPC, Zakon o slobodi vjeroispovijesti za razliku od ranijih Saziva Parlamenta koji su godišnje usvajali i stotinjak akata.
Kako dalje pod ovakvim okolnostima? Ono što bi morao biti fokus Vladi i svima u ekonomskom sektoru je na koji način održati i ojačati tri strateške grane razvoja države. Turizam, energetika i poljoprivreda kao magistrali pravci dostizanja ekonomski bogatije države zahtijevaju permanentno ulaganje i prilagođavanje ekonomskim kretanjima na globalnom nivou. I to upravo jer je Crna Gora kao mala ekonomija visoko zavisna od spoljnjih uticaja.
Nova Vlada je ukidanjem ministarstva turizma dodatno zakomplikovala situaciju u turističkom sektoru i napravila veliku grešku svođenjem jedne od 3 ključne strateške grane na 3 direktorata u Ministarstvu ekonomskog razvoja. Podrška turističkoj privredi u državama regiona i EU koje se, poput Crne Gore, oslanjaju na turizam značajno je izdašnija i sistemski pripremljena. Neophodno je hitno i u dogovoru sa ljudima iz turističkog sektora preuzeti aktivnosti kako bi se na održiv način podržala ova privredna grana u pripremi turističke sezone. Ovdje se u prvom redu misli na podršku u domenu fiskalne i monetarne politike koja bi obuhvatila obustave plaćanja dospjelih poreza i doprinosa kao i podršku u plaćanju zaostalih poreza i doprinosa, pomoć u dobijanju kreditnih garancija preduzećima koja su primorana da se zadužuju, reprogramiranje postojećih kredita, podršku u promotivnim aktivnostima. Postaviti kriterijume koji će biti garancija i podsticaj turistima da mogu bezbjedno boraviti u našoj državi poput dobre epidemiološke situacije, visokih standarda zdravstvenog sistema, dnevnog izvještavanja turista o epidemiji, uvođenje posebnih sigurnosnih pravila za boravak u državi.
Slike prepunih bolnica, kojim nas mediji opravdano zasipaju, su destimulativne za potencijalne turiste i posjetioce jer im šalju poruku da država ne samo da ne može da zaštiti sopstvene građane već neće moći ni njima da pruži bezbjednost ako se odluče da dođu. Teško je privlačnost destinacije i njenu poznatost graditi na igri rizika i sloganu “dođite i rizikujte da budete zaraženi nekim od desetina varijacija COVID 19”.Po svemu sudeći ostaćemo u turističkoj igri upravo po sloganu “mi smo lideri u broju hospitalizovanih i preminulih u svijetu”.
Davanje bilo kakvih predviđanja u ovom trenutku izgleda kao da gledate u kristalnu kuglu. Nove mutacije virusa, poteškoće u nabavi vakcina, rasprave o evropskom digitalnom pasošu i postojeća upozorenja o putovanju onemogućavaju tačne prognoze.
Crnogorskoj turističkoj privredi ostaje da se nada da će proces vakcinacije nekim čudom konačno krenuti u smjeru koji će dovesti do imunizacije najvećeg dijela populacije što bi potencijalnim gostima sa tradicionalnih emitivnih tržišta bio podsticaj da u značajnijem broju posjete našu državu. Marketing i upravljanje destinacijom jedna je od glavnih briga našoj vladi iako je možda već kasno za makar i djelimičan uspjeh turističke godine vrijedi pokušati sačuvati strateški važnu ekonomsku granu. Izražena sezonalnost crnogorskog turizma koliko god bila loša za ovaj sektor, u ovoj godini se možda i pokaže kao dobra. Možda bude spasonosna ukoliko se završi cjelokupni proces pripreme privrede za sezonu i postupak imunizacije cjelokupnog stanovništva, što se sad zbog totalne nesposobnosti Vlade čini nemogućim.Treba podsjetiti da je nekadašnja Jugoslavija za vrijeme epidemije velikih boginja 1972.g.za desetak dana vakcinisala gotovo 20 miliona stanovnika,kao što to sada rade evropske države a Crna Gora I pored raspoloživih vakcina i odbijenih donacija, gotovo da i nije započela imunizaciju stanovništva
Naredne sezone mogu biti naša šansa za restartovanje turizma na održiviji, inkluzivniji i otporniji način,šanse da se to ostvari sa ovakvom strukturom Vlade su nažalost nepostojeće, stoji u saopštenju koje potpisuje Andrija Popović, predsjednik i poslanik Liberalne partije