Tokom narednih dana, od 13. do 16. aprila, u Ulici maršala Tita biće održan treći “Street in art”.
“Ovogodišnji, treći po redu ’Street in art’ koncipiran je kao multimedijalni. Pored likovnog sadržaja, koji je dominirao tokom prethodnih, u svojoj realizaciji imaće i drugih umjetničkih iskaza. Prostor kojim je ovaj događaj obuhvaćen biće znatno širi nego prethodni. Namjeravamo da ulici i prostoru na kome su se do sada okupljali likovni stvaraoci, damo nove sadržaje. Predviđeno je da ostavimo neke trajne instalacije, koje će oživjeti prostor prve imenovane ulice u gradu Baru“, kazao je za Radio Bar i Bar info jedan od organizatora manifestacije, profesor Neđeljko Đurović.
Prva ovogodišnja manifestacija „Street in art“, pod nazivom „Fenix“, započeće na terasi lokala „Dublin Pub“ u srijedu veče, 13. aprila, isticanjem postavke starih fotografija iz perioda razornog zemljotresa 1979. godine, koju je pripremio Miodrag Tanjo Masoničić. Iste večeri, sa početkom u 21.00 prisutni će biti u prilici da odgledaju dokumentarni film „Sjećanja“, koji je urađen pod pokroviteljstvom Opštine Bar, u produkciji „Bubulja“, a u čijem nastanku su učestvovali Dejan Senić, Silvija Vukelić i Miodrag Tanjo Masoničić.
Narednog dana, 14. aprila, u istom terminu biće emitovan prvi dokumentarni film iz serijala „Priče iz kamena“ pod nazivom „Haj Nehaj“ Jovana Jerkova u produkciji „Blue it“ d.o.o. Dokumentarac je dio magistarskog rada iz propratnog predmeta „Multimedijalna umjetnost“ kod profesora mr Nikole Simanića sa Fakulteta vizuelnih umjetnosti, Univerziteta „Mediteran“ iz Podgorice. Video prikaz srednjovjekovnog utvrđenja nadomak Sutomora upotpunjen je tekstom Neđeljka Necka Đurovića i Kristine Tine Jerkov, kojeg je pročitala Silvija Vukelić.
Jovan Jerkov, zadužen za dizajn i medije i autor postera za ovu manifestaciju, naveo je da su „svi zajedno u ovome“: „Jedni drugima pomažemo maksimalno, koliko možemo, pozivamo i nove ljudeda se priključe. To je bitno u ovoj manifestaciji, po tome se razlikujemo od drugih – trudimo se da razbijemo onaj klasičan šablon u manifestacijama, tu potrebu da se daju nagrade i da se ističu pojedini ljudi, koji su zaslužili položaj na pijedestalu. Ali, taj pijedestal smo mi namijenili za mlađe učesnike, za one koji tek dolaze, koji nisu do sada bili u situaciji za to“.
U petak, 15. aprila sa početkom u 15.00h akademski slikar i laureat brojnih međunarodnih priznanja Dalibor Dado Ćetković i nedavna učesnica drugog Svjetskog foruma žena slikara, WAF II, održanog u Hurgadi, Jasmina Ćetković, sa njihovim ateljeom „Dalijas“ i najmlađim polaznicima održaće višesatnu likovnu radionicu.
Za subotu, 16. aprila u 09.00h zakazano je okupljanje za skoro 50 izlagača. Prolaznici najstarije i prvoimenovane ulice u Baru biće u prilici da vide umjetnička djela koja će za ovu priliku dominantno izložiti slikari, zatim vajari, profesionalni fotografi, grafički dizajneri i ostali kreatori vizuelne umjetnosti. Popularni „Śednik“ za učesnike događaja, predstavnike medija i sponzora zakazan je tačno u podne na terasi lokala „Dublin Pub“ i njegov facilitator biće istoričarka umjetnosti Katarina Gazdić Ilić.
Tokom petka 15. i subote, 16. aprila, na fasadi zgrade, koja se nalazi uglu Ulica maršala Tita i Popa Dukljanina, biće iscrtan mural koji je posvećen maslini i na kojem će biti ispisana poruka koja simbolizuje grad Bar.
Spiruts movens manifestacije, slikar iz Bara Vladimir Vlado Iličković ističe da će ovaj, po broju učesnika najmasovniji kulturni događaj u jednom danu, ubuduće biti izvođen kao višednevni događaj. „Street in art“ svoju realizaciju imaće u danima tokom aprila, zbog obilježavanja sjećanja na potres 15. aprila 1979. godine, zatim tokom ljeta, bez određenog datuma, i uvijek će imati svoje zbivanje u novembru zbog početka berbe maslina i 24. novembra – Dana opštine Bar. Proslavljeni slikar ne krije namjeru da će multimedijalni karakter „Street in arta“ dobijati nove forme održavanja, kao i da će biti događaj koji će osvajati nove urbane prostore i gradove.
Iličković je istakao kako je “posebna energija kod umjetnika, bilo koje branše“, dodajući da je od svoje petnaeste godine vezan sa Ulicom marašala Tita, da je odrastao u njoj i proveo dobar dio radnog vijeka: „Sad se vraćam sa jednom drugom snagom, sa nekih četrdeset godina staža u slikarstvu iza sebe. Mi smo, u stvari, kao što je grad Bar krenuo od ruševina, tako krenuli od velikog srca prema umjetnosti, a praznih džepova. Sa tim praznim džepovima, uz podršku vlasnika ’Dublin puba’, koji su nam izašli u susret, oživjeli smo Ulicu maršala Tita“.
Ovogodišnji plakat dizajnirao je akademski slikar i primjenjeni grafičar Jovan Blue Jerkov, dok su sponzori manifestacije lokal „Dublin Pub“, Turistička organizacija Bar, NVO „Radionica“ iz Bara, Pivara „Trebjesa“ AD Nikšić, „Blue it“ d.o.o. i partnerska medijska organizacija „Antivari“.
Sponzor trećeg, kao i prethodna dva „Street in arta“, je „Dublin pub“. Jedan od vlasnika, Radovan Ritchie Orlandić, ističe da on i njegov poslovni partner Milić Šarović smatraju je ova manifestacija „nešto najbolje što je moglo da se desi, ne samo za ulicu, nego i za grad, jer se promovišu prave vrijednosti, koje nisu samo promocija umjetnosti, slikarstva, lokalnih stvaralaca, nego i građanske svijesti o značaju svega toga za lokalnu zajednicu i život grada“: „Bar je to odavno zaslužio, ta ideja se generiše već odavno, o tome se pričalo još dok je Srećko Pavlović držao ovaj lokal. Drago mi je što je na kraju našla svoje vrijeme i neki medij, kroz ’Dublin pub’ u periodu kada smo nas dvojica to preuzeli. Svaki festival je sve uspješniji, očekujemo da će treći biti najbolji do sad“.
Organizatori „Street in arta“ ističu da posebnu zahvalnost iskazuju svim privrednim subjektima iz Ulice maršala Tita: „Njihovo razumijevanje i podrška najbolja su potvrda da smo i dalje srce grada“.