Veselin Orlandić: Prioritetna mjera je sezonsko zapošljavanje, napravili smo predselekciju

Jedno od pitanja koje se proteklih sedmica od pojave prvih slučajeva zaraženih koronavirusom u Crnoj Gori najčešće potencira među građanima i izaziva najveću pažnju javnosti je u kojoj mjeri će globalna pošast uticati na zaposlenost. To je bio direktan povod da na talasima Radio Bara, telefonskim putem ugostimo i načelnika Biroa rada Bar, Veselina Orlandića.

RB: Kakva je trenutno situacija u Birou rada Bar, bilježite li porast broja nezaposlenih i koliko je naredba  Nacionalnog koordinacionog tijela o zabrani rada ugostiteljskih objekata, tržnih centara, kladionica, frizerskih i kozmetičkih salona, prevoznika, taksista uticala na to?

ORLANDIĆ: Od kada je 16. marta pandemija proglašena, na evidenciji Biroa rada Bar imamo 221 novoprijavljeno lice. Još tokom marta smo, kao i poslodavci, počeli sa selekcijom sezonskih radnika, ali se niko zbog vanrednih okolnosti nije mogao zaposliti. Broj oglašenih slobodnih radnih mjesta od početka godine do danas je 469, dok je od 16. marta do 23. aprila prijavljeno 27 slobodnih radnih mjesta.v Poređenja radi, do proglašenja pandemije mjesečno je oglašavano po stotinjak slobodnih radnih mjesta. U odnosu na prošlu godinu raspisano je oko 34% manje radnih mjesta. Opština Bar na nivou države ima nižu stopu nezaposlenosti, za sada smo ispod 11%.

RB: Kako ste organizovali rad u vanrednim okolnostima?

ORLANDIĆ: Za naše korisnike otvorili smo novu mail adresu- [email protected]. Prijavljivanje se organizuje elektronskim putem, skenira se lična karta, radna knjižica, a oni koji se prijavljuju po prvi put i diplomu o završenoj školi. Zadovoljni smo kako se nazaposleni snalaze u novim okolnostima. U pitanju su uglavnom informativno pismeni pripadnici mlađe generacije. Ipak, programe koje je Zavod godinama sprovodio, ne možemo realizovati “na daljinu”.

RB: Koliko nezaposlenih u Baru ima pravo na mjesečnu naknadu?

ORLANDIĆ: Prema posljednjoj evidenciji to pravo ima 571 korisnik.  Redovnu novčanu naknadu prima 164 lica sa evidencije, redovnu uvećanu prima šest korisnika, a 59- toro od tog broja čeka penziju (lica koja imaju preko 35 godina radnog staža). Osim novčane naknade na osnovu prestanka radnog odnosa, Zavod za zapošljavanje odobrava i nadoknadu na osnovu osiguranja za nezaposleno lice. Obeshrabrujući podatak je što imamo i 326 lica sa invaliditetom koja primaju novčanu naknadu. Od tog broja je 14 invalida rada.

RB: Vlada poslodavcima za nezaposlene koji se prijave na Zavod u narednih šest mjeseci odobrava subvencije od 70% bruto minimalne zarade, što je, značajan stimulans.

ORLANDIĆ: To je odličan potez na početku. Očekujemo da će Vlada donijeti i druge mjere. Već juče je bilo 20 oglasa za tridesetak novih radnih mjesta.

RB: Koji projekti Zavoda za zapošljavanje su stavljeni “na čekanje”?

ORLANDIĆ: Prioritetna aktivna mjera Zavoda za zapošljavanje Crne Gore je sezonsko zapošljavanje. Napravili smo predselekciju, Rekreaturs je uradio selekciju zainteresovanih lica sa naše evidencije koja traže sezonski posao. Realizovali smo i različite programe obuka- od kurseva jezika do računara, kao i obuke za sezonska zanimanja- kuvare, konobare, recepcionere, sobarice… Svi projekti moraju sačekati da vidimo što će biti sa sezonom.

RB: Na kraju ovog razgovora, uputite poruku sugrađanima…

ORLANDIĆ: Moramo biti disciplinovani i poštovati sve mjere. Što budemo bolji i onoliko koliko budemo poštovali mjere, svima nama će utoliko prije biti bolje. Ostanimo kod kuće.

Share.

Comments are closed.