Lučka kapetanija Bar, u čijoj ingerenciji je inspekcija sigurnosti pomorske plovidbe od granice sa Albanijom do Platamuna, Skadarsko i druga jezera u kontinentalnom dijelu, kao i rijeka Tara, ulaže ogromne napore da zajedno sa Plovnom jedinicom Uprave policije, UPSUL- om i Rendžerskom službom NP, omogući sigurnu i bezbjednu plovidbu. Uzrok nekoliko nesreća na Skadarskom jezeru, dominantno je ljudski faktor. Na moru, i ove sezone, najviše problema prave skuteri, kazao je, u razgovoru za Radio Bar i Bar info, inspektor Lučke kapetanije Bar, Obrad Đoković.
“Ogroman je prostor koji kontrolišemo- od ušća rijeke Bojane do Platamuna, Skadarsko jezero, Rijeku Crnojevića, Krupačko, Pivsko, Plavsko, Biogradsko, Crno i Slano jezero, kao i rijeku Taru. Aktivnosti na vodi je sve više, i uprkos ograničenim resursima, trudimo se da ispratimo sva dešavanja i sankcionišemo prekršioce. Činjenica da je uzrok nesreća najčešće ljudski faktor, ukazuje da moramo probuditi svijest kod ljudi da prije nego što sjednu da upravljaju plovilom, moraju ispoštovati sve zakonske obaveze (plovni objekti moraju proći tehnički pregled, biti registrovani, a lica koja upravljaju njima dobiti sertifikat o osposobljenosti za vožnju). Dovoljno je reći da je u večernjim satima zabranjena plovidba Skadarskim jezerom, a da su se neke od poslednjih nesreća upravo dogodile tada. Plovila nisu posjedovala svjetlosnu signalizaciju i razvila su veoma veliku brzinu, što su bili i osnovni razlozi za nesreću” , istakao je inspektor Đoković, koji je naveo da je broj plovila i na moru i na jezeru iz sezone u sezonu sve veći, a Lučka kapetanija raspolaže sa samo jednim čamcem i nedovoljnim brojem inspektora.
“Samo na Virpazaru, registrovano je 609 čamaca, Baru 619, Budvi 566, a u Ulcinju 439. Srećna okolnost je odlična saradnja sa UPSUL-om, Plovnom jedinicom Uprave policije, a na Skadarskom jezeru koristimo resurse Rendžerske službe Nacionalnog parka, kako bi sve probleme sveli na minimum i uspostavili kakav-takav red u vodnom saobraćaju. Uporedo radimo na boljoj tehničkoj opremljenosti – kroz IPA fond dobili smo jedno novo plovilo koje će biti u funkciji od naredne sezone, a planirano je unapređenje zakonske regulative, nova sistematizacija radnih mjesta i prijem još pet inspektora, koji su, definitivno, neophodni. Sve to neće iskorijeniti problematiku, ukoliko akteri saobraćaja na vodi i sami ne daju doprinos sigurnoj i bezbjednoj plovidbi, prouče zakonske regule i pridržavaju ih se. Na primjer, Zakon o sigurnosti pomorske plovidbe propisuje da plovni objekat mora biti udaljen 150 metara od obale, a ako je prostor ograđen 50 metara od bova. Takođe, uz tehničku ispravnost plovila, koje mora biti registrovano i pokriveno osiguranjem za treća lica, osposobljenost onoga koji njime upravlja, naravno, nije dozvoljeno, kao ni u slučaju drumskog saobraćaja, upravljanje pod dejstvom alkohola ili psihoaktivnih supstanci. S obzirom da više zakona reguliše ovu oblast, da je problematika veoma složena, pripremamo specijalizovanu brošuru, kao jednu vrstu vodiča, sa najvažnijim preporukama za sigurnu plovidbu, koja će biti dodijeljena svima prilikom registracije i dodjele dozvola za stavljanje određenog plovila u saobraćajni promet”, najavio je inspektor Đoković, koji je naveo da su ovoga ljeta na moru, kao i prethodnih godina, najveći problem skuteri, prvenstveno na Velikoj plaži u Ulcinju i rijeci Bojani, gdje je patrola sastavljena od službenika Lučke kapetanije, Uprave policije i UPSUL-a, samo jednog popodneva podnijela osam prekršajnih naloga.
Uz bolju tehničku opremljenost – veći broj patrolnih čamaca, kao i brojčano jači inspektorski kadar, neophodno je pooštriti kaznenu politiku, jer su sadašnje novčane kazne niske i neefikasne – za fizička lica od 200 do nekoliko stotina eura, a za privredne subjekte 2.000 eura, uz razne povlastice prilikom plaćanja, što je, smatra inspektor Đoković, stimulativno za prekršioce.