Gošća emisije “Sunčanom stranom ulice” Radio Bara bila je direktorica Škole za osnovno muzičko obrazovanje “Petar II Petrović Njegoš”, Danka Popović.
RB/BI: Prije svega, moram Vam, kao rukovoditeljki škole, čestitati na izvanrednim uspjesima koje su učenici postigli proteklih mjeseci. Nije bilo takmičenja sa kojeg se nisu vratili sa po nekoliko najsjajnijih odličja. Pohvalite nam se, koji su to i čiji uspjesi ostavili najsnažniji pečat?
Popović: Iskreno, najviše sam ponosna na profesoricu Jelenu Dobrković, zato što je sa svojim učenicima ostvarila zaista nevjerovatne rezultate u Njujorku i Barseloni. Želim da pomenem i profesora Aleksandra Basaraba koji je na Muzičkom festivalu uzeo prvu nagradu sa orkestrom. S obzirom da u Crnoj Gori ima 14 muzičkih škola, bili smo prezadovoljni, prvenstveno jer smo uspjeli da okupimo toliko djece u orkestar, a onda i da ostvarimo najbolje rezultate. Ove godine su se profesori pokazali u najboljem svijetlu. Pomenuću i profesoricu solo pjevanja Aleksandru Vojvodić Jovović, kao i Bojanu Pejanović, Tamaru Stijepović, Suzanu Pepđonović, Marijanu Pantović, Anu Vukazić, Nikoletu Strugar…

RB/BI: Osim velikog rada i odricanja, kako đaka, tako i profesora, koji su preduslov da se uopšte i ode na takmičenja visokog ranga, potrebno je sva ta putovanja i organizovati. Kako se snalazite ti poduhvati nisu jednostavni, a ni jeftini?
Popović: Jako mi je žao što značaj muzičkog obrazovanja i demonstracija talenta i predanog rada kod nas još uvijek nisu prepoznatljivi u mjeri u kojoj zaslužuju. I dalje smo pretežno bazirani na učešće na takmičenjima koja se održavaju u Crnoj Gori, a dalja putovanja finansiraju profesori i roditelji. Škola se trudi da im pomogne makar u smislu priprema posredstvom učešća u brojnim projektima.

RB/BI: Koliko učenika je ove godine upisano u barsku Muzičku školu
Popović: Ove godine je upisano 85-oro djece. Žao mi je što nismo imali mogućnosti da primimo još učenika, jer je bilo baš dosta zainteresovanih. Pretpostavljam da je to tako zbog ogromnog broja nagrada, koncerata, projekata. Značajna nam je i podrška vaše medijske kuće, koja nas u kontinuiteu promoviše. Ipak, kod nas dijete zainteresovano za upis, mora da prođe prijemni ispit na kojem komisija pokuša da odabere najbolje.
RB/BI: Kakvu su planovi za naredni period, koji će nastupi obilježiti prvo polugodište?
Popović: Glavni cilj Aktiva direktora je da svi sarađujemo i dogovaramo se u vezi sa projektima. Posljednjih godina veoma je popularan projekat “Vivum”, za koji uvijek imamo podršku UNICEF-a. Svaka škola u Crnoj Gori ima po jednog predstavnika – najboljeg učenika. Učešće u tom projektu nam je finansijski najlagodije. Prošle godine izvanredan utisak je ostavio hor koji je brojao više od 250 djece, kao i orkestar koji je nastupao na Cetinju, a brojao je 200 učenika. Pokušavamo da Baranima približimo klasiku, jer većina njih, osim što nije u prilici da posjeti Muzički centar, nema tu naviku.

RB/BI: Raspolažete li sa dovoljno nastavnog kadra?
Popović: Za sada da, iako bi valjalo da zaposlimo još kolega.
RB/BI: Imate li problema sa prostornim kapacitetima?
Popović: Prostorni kapaciteti zadovoljavaju potrebe. Kod nas je veliki broj individualnih časova, pa nam je, ipak, veći problem nedostajanje još stručnog kadra.
RB/BI: Ima li Muzička škola na raspolaganju dovoljno instrumenata kako bi djeca čiji roditelji nisu u mogućnosti da ih kupe, mogla da razvijaju svoj talenat?
Popović: Školskih instrumenata imamo dovoljno, ali uvijek može bolje i više. Najviše bih voljela da imamo “Yamahin” klavir, čime bi, pored Zavičajnog muzeja koji ima predivnu salu, bilo omogućeno da i u našem prostoru organizujemo gostovanja poznatih muzičara koji nastupaju na Barskom ljetopisu, ali i ostalim manifestacijama u gradu.
RB/BI: Koliko odsjeka broji barska Muzička škola?
Popović: Imamo devetogodišnje (klavir, flauta, truba, violina, violončelo, harmonika i gitara) i trogodišnje (solo pjevanje) školovanje.

RB/BI: S obzirom da kadar ŠOMO “Petar II Petrović Njegoš” ne sarađuje isključivo sa djecom, već i sa njihovim roditeljima, kakvu biste poruku uputili roditeljima koji žele ili čija se djeca već muzički obrazuju?
Popović: Prva preporuka je da nam dođu u posjetu, da isprate koncerte i projekte koje organizujemo, jer će tako potpuno drugačije doživjeti našu ustanovu. Svako dijete koje pohađa časove u muzičkoj školi, bilo više ili manje talentovano je posebno, specifično na divan način.