VIDEO: Obilježen jubilej – 20 godina Baletske škole Princeza Ksenija

Baletska škola “Princeza Ksenija”, koja je svoju bajkovitu priču započela u Baru, a nastavila u Podgorici i Nikšiću, obilježila je večeras u svom novom prostoru u našem gradu jubilej – “Dvadeset godina igre”. Nakon što je prije dvije godine bila prinuđena da prestane sa radom, vratila se u Bar sa namjerom da balet ponovo postavi na čvrste temelje. U tome škola ima nesebičnu podršku ambasadora Piusa Fišera, a odnedavno stanovnici grada pod Rumijom i njeni profesori su baletski pedagozi međunarodnog renomea, Elena Petrichenko i Sergey Chumakov.

Iza Baletske škole “Princeza Ksenija” su preko 40 predstava odigranih na sceni CNP, učešće na brojnim državnim svečanostima i manifestacijama, gostovanja i festivali u mnogim zemljama svijeta. Magičan san o baletu u Baru i Crnoj Gori započet je upravo u gradu pod Rumijom, a do ostvarenja svakog sna put je trnovit i težak, te je škola nakratko morala prestati da radi. Danas se otvara ponovo, i istovremeno slavi dvije decenije postojanja, sa profesorima koji su nakon Moskovskog, Ruskog teatra u Berlinu i gostovanja širom svijeta, odabrali Bar za mjesto stanovanja i školu “Princeza Ksenija” za profesionalni angažman.

“Mislim da nije slučajno što smo ovdje. Stigli smo na krilima umjetnosti, baletskih divnih visina i došli da pripremimo jubilej. U školi u Podgorici smo zatekli jednu divnu atmosferu, zaraznu energiju i neopisivo nadahnuće. Sve što smo doživjeli u Podgorici, Nikšiću, i sada u Baru, duboko smo proživjeli i osjetili. Zato smo sada ovdje”, kazala je Elena Petrichenko, a njen partner Sergey Chumakov je istakao da žele da podijele svoje iskustvo i nauče djecu, prvenstveno kako da uče, jer je to, po njegovom mišljenju ključna stvar. Važno je, kaže, i voljeti balet da bi se moglo izdržati u ovoj zahtjevnoj, ali božanstvenoj umjetnosti.

“Trudimo se da i u periodu pandemije, putem zoom aplikacija ili live, pružimo maksimum u radu sa djecom”, kazao je Sergej, a ispričali su nam i kako su počeli njihovi prvi koraci u baletskoj umjetnosti.

Elena je veoma rano, već sa šest godina odlučila da će to biti njen poziv, a slično je bilo i sa Sergejem. Upoznali su se tokom školovanja na Akademiji i od tada su zajedno. Imaju sina Danjku koji je na večerašnjoj svečanosti otpjevao numeru na njemačkom jeziku “Stille Nacht” (“Tiha noć”), uz korepeticiju profesorice Ane Vukazić.

Više stotina djece “prošlo” je kroz školu “Princeza Ksenija”. Među prvim balerinama ove prestižne obrazovne institucije su mlade Baranke Anastasija Lukovac i Lejla Petović, koje sada imaju 22 godine i studentkinje su Pravnog i Fakulteta za psihologiju. Anastasija je petnaest, a Lejla čak osamnaest godina članica ansambla ove baletske ustanove.

“Još kao mala djevojčica sam na televiziji gledala balet i zamolila roditelje da me upišu u školu. Bila sam presrećna što u našem gradu postoji ‘Princeza Ksenija’, kao što sam danas jednako srećna što prisustvujem ovom jubileju. Ovo je nevjerovatan osjećaj, a sjećanja su divna, počev od druženja, poznatih profesora, takmičenja i putovanja, u Italiju više puta, Njemačku, Hrvatsku, Ukrajinu,Bugarsku, Kinu”, kazala je Anastasija Lukovac, a njena drugarica Lejla ističe da im je pohađanje ove škole pomoglo i da razviju disciplinu tijela i duha.

“Sve su to divna iskustva. Između ostalog, Anastasija i ja smo najbolje drugarice upravo zahvaljujući ovoj školi. Posebno mi je interesantan bio nastup u Kini, zbog upoznavanja drugačije zemlje i kulture, a od predstava na mene je najveći utisak ostavila ‘Ćipolino’”, istakla je Lejla.

Gostujući profesori u školi bili su čuveni baletski umjetnici poput Konstantina Kostjukova, Duške Dragićević, Ašken Ataljanc, Marcusa Galantea… pedagozi i koreografi Sonja Divac, Slobodan Nedić, Sonja Lapatanov, Lidija Pilipenko

Proširila se i počela da radi i u Podgorici i Nikšiću, ali je u izazovnim i teškim vremenima, nenaklonjenim umjetnosti, posebno ovoj, jedva opstajala, prvenstveno zahvaljujući donacijama i sporadičnoj podršci, a posljednjih pet godina njen nesebični patron je nekadašnji ambasador Njemačke u Crnoj Gori, Pius Fišer, koji je simbolično presjekao vrpcu i otvorio novu školu u Baru.

“Baletska škola ‘Princeza Ksenija’ zaista je dala doprinos od nacionalnog značaja obrazovanju u Crnoj Gori, i to bez priznanja i institucionalne podrške Vlade Crne Gore, kakvu je zaslužila i koja joj je očajnički bila potrebna. I dalje se nadam da ovo ulaganje u buduće generacije i u formiranje Nacionalnog ansambla neće biti uzaludno”, kazao je ambasador u penziji Pius Fišer, za kojim je bogata diplomatska karijera – Indija, Vatikan, konzulat u Los Anđelesu, Gvineja, Siera Leone, Kambodža i Mongolija.

“Baletska škola ‘Princeza Ksenija’ potvrđuje da izuzetni pojedinci, obdareni vizijom, mijenjaju svijet. To su junački poduhvati, to su beskrajna iskušenja, to su nesamjeriva odricanja, to su herojske žrtve, i to je neuništivi optimizam. Ali, kao u baletu samom, to su: snaga, emocija i strast. Prije dvadeset godina jedna mlada žena posjedovala je upravo to: snagu, emociju i strast. I nezaustavljivu potrebu da u Crnu Goru uvede baletsko obrazovanje najvišeg mogućeg kvaliteta. Ta žena zove se Vanja Pantović”, zapisao je, između ostalog, povodom jubileja za monografiju, reditelj Stanko Crnobrnja.

“Kada sam u januaru ove nevjerovatne 2020. godine privodila kraju posljednje pripreme za obilježavanje našeg velikog jubileja, planiranog za 29. mart na vVelikoj sceni CNP, nisam mogla zamisliti da ćemo svečanost održati na sceni nove škole u Baru. Na sceni, gdje je sve počelo. Večeras svjedočimo jednom od podviga i čudesnog preokreta. Naša škola u Baru bila je bez budžeta, bez prostora od 2018. godine, a ipak je stigla do Pekinga, Ksiana, i stigla ovdje – u novi, sunčani prostor. Zato je ovaj preokret poseban i mnogoznačan. Ovo je pobjeda svjetlosti nad mrakom. Pobjeda odgovornosti prema našoj djeci i omladini, nad svim neodgovornim postupcima sa kojima smo bili suočeni svih ovih dvadeset godina”, kazala je osnivač i direktorka škole, Vanja Pantović, poželjevši učenicima i profesorima “da bude srećna i dugovječna, s anđelima”, Elenom Petrichenko i Sergejem Chumakovim, koji su postali njen zaštitni znak.

Nekadašnja uspješna učenica Baletske škole “Princeza Ksenija”, a sada mlada arhitektica Lara Dabanović, uradila je idejno rješenje prostora za novu školu u Ulici barskih logoraša kojima je večeras odata počast. U svečanom programu učestvovali su i sopran Bojana Pejanović, kao i glumac Slavko Kalezić. Publika, koja je izostala zbog epidemije, moći će da ga pogleda, nakon montaže, na youtube kanalu škole.

Share.

Comments are closed.