Sinestezija, odličan debi plesni album barsko-bečićkog benda Dijagnoza

Bečićko-barski muzički duet “Dijagnoza” oglasio se, nakon niza singlova, i prvim albumom pod nazivom “Sinestezija”. “Dijagnozu” čine Ilija Milić iz Bara (odgovoran za liriku, idejni sadržaj) i Andrej Čurakov iz Ekaterinburga, posljednje tri godine nastanjen u Bečićima (muzika, glas, snimanje, aranžmani).

Iako se najčešće njihova muzika karakteriše kao indie-pop-rock, u suštini to je plesna muzika bazirana najčešće na elektronici, što je globalni opšte prihvaćeni trend diljem zemaljske kugle. Funkcionisanje niza kanala na internetu koji služe za kačenje objavljenog materijala učinilo je da muzički svijet postane “globalno selo” u kome je sve svima dostupno, te su se na ovu činjenicu oslonili i u duetu “Dijagnoza”, očekujući povratnu reakciju od ljubitelja sličnog zvuka sa svih meridijana.

A ona bi svakako trebala da bude povoljna, jer ponuđeni materijal od sedam pjesama uz jedan remiks donosi pregršt zanimljivih melodija i zaraznih aranžmanskih rješenja. Ponegdje se ponuđeno znalački oslanja na new-wave i rasplesanu elektroniku osamdesetih (“Promjene”, “Nema refrena”), uz duvačke pasaže i beat groove koji vraća u sjećanje dah presijavajućih šljaštećih kugli iz primorskih diskoteka na Jadranu (barski “13. jul”, recimo), a katkad se radi o gotovo meditativnim cjelinama koje uljuljkuju slušaoca u slatku primorsku nirvanu (“Limbo”, “Komete i zvezde”).

Dvojac “Dijagnoza” je, s obzirom da je i remix pjesme napravljen, očigledno najviše tipovao na uvodni singl “Boca”, ali se kao posebno prijatna za slušanje, naročito tokom tercirajućih repetitivnih vokalnih dionica izdvaja numera “Java ili san”.

Riječju, radi se o albumu vrlo ugodnom za slušanje, u pozadini dok radite nešto po kući ili kancelariji ili uvaljeni u ležaljku dok pirka maestral s mora. Prava je šteta što materijal nije rađen u skupom studiju na odgovarajućoj opremi kakvu moderna elektronika i plesna muzika zahtijeva, jer bi ovo mogao biti regionalno bitan nosač zvuka. Ovako, ostaće kuriozitet dopadljivog, lijepog zvuka u moru prosječnosti koje nam se nudi. Valja svakako napomenuti i to da je u slučaju “Sinestezije” mix i mastering albuma znalački odradio Baranin Andrija Krivokapić, čime je ljestvica kvaliteta podignuta bar za stepenicu više.

Kako članovi projekta ističu, njihovu saradnju su otvorili singlovi “Pijem lozu” u novembru 2020. i “Daj mi bas” iz aprila prošle godine, a aprila ove godine objavili su na kanalu Youtube premijerno i album “Sinestezija”.

“Motivacija za ovaj projekat bila je u tome da približimo ljudima neku novu vrstu, drugačije shvatanje muzike, da se može raditi i u kućnom studiju, da se ne mora imati skupa oprema da bi se stvarala i predstavljala autorska muzika. Sve radimo sami, koristeći te mogućnosti, koji imamo. Album se zove ‘Sinestezija’ jer je to neurološka osobina u kojoj se osjećaji iz jednog čulnog organa javljaju i u drugom. Na primer, sinesteti mogu da vide mirise, ukus ili teksturu muzike i vide slova ili brojeve u bojama.

Pjesme sa albuma često sadrže zvukove koji nisu muzički, kao što su zvuk jarbola koji se ljulja, režanje pasa ili noćni zrikavci. Ovim sam pokušao da ‘navučem’ određenu atmosferu, da prenesem ono što sam podsvjesno osećao pri stvaranju pesama. Generalno, dijagnoza ovog albuma je sljedeća: plesna sinestezija sa primjesama melanholije i promjena raspoloženja. Osim što smo krunisali naš umjetnički projekat, krunisali smo i i prijateljstvo koje traje već šest godina. Od nas možete da očekujete u narednom periodu još dosta materijala u različitim muzičkim pravcima“, ističe za Bar Info i Radio Bar Mladen Čurakov, čija žena Anastasija Pavlova potpisuje spotove za pjesme “Pijem Lozu”, “Daj Mi Bas”, “Boca” i “Limbo”.

Muzika “Dijagnoze” zasad najbrži put do slušalaca nalazi na kanalu Youtube, a dostupna je i na svim streaming platformama (iTunes, Spotify, YouTube Music, Soundcloud, Yandex Music, Tiktok, Deezer, Amazon).

Share.

Comments are closed.