Okončana peta sjednica SO Bar

U popodnevnom radu sjednice SO Bar, odbornici su jednoglasno usvojili Odluku o saradnji Opštine Bar i Opštine Stari Grad (Sarajevo).

Odluku je obrazložio predsjednik Opštine Dušan Raičević, koji je objasnio da je Opštinsko vijeće Starog grada Sarajeva pokrenulo inicijativu o bratimljenju ova dva grada, te da je o tome usvojilo i zaključak, apostrofirajući saradnju na privrednom, sportskom, turističkom, kulturnom, obrazovnom planu i dr.

“Sve ovo je dovoljan razloga da Skupština opštine Bar donese ovu odluku”, kazao je Raičević.

Odbornik Ammar Borančić je iskazao zadovoljstvo što opština Bar pokazuje kosmopolitski duh i smatra da će ova Odluka donijeti i novu i kvalitetniju saradnju između dva grada, te da na nju gleda i sa sentimentalne strane. I odbornik Naser Kraja je zadovoljan što je u prilici da doprinese razvoju odnosa između dva grada. On je podsjetio da će Bar, nakon usvajanja ove Odluke, imati potpisan sporazum o bratimljenju sa 24 grada. Dr Rada Stanisavljevića raduje potpisivanje sporazuma, ali su ga istovremeno zanimala i pitanja vezana za finansijska sredstva koja se izdvajaju za članstva u međunarodnim asocijacijama i za međunarodnu saradnju.

Završnu riječ o ovoj temi dao je predsjednik Opštine Bar Dušan Raičević koji je kazao da u prethodne dvije godine aktivnost na međunarodnom planu nije bila na uobičajenom nivou, zbog pandemije korona virusa, te da će Skupština o međunarodnim aktivnostima i projektima biti vrlo brzo informisana u izvještaju o radu predsjednika Opštine Bar. Uslijedilo je glasanje, a odbornici su o ovoj tački dnevnog reda bili jednoglasni.

Predlog Odluke o davanju na korišćenje poslovnog prostora na katastarskoj parceli 5005/5 u Baru, preduzeću “Možura”, obrazložio je pomoćnik sekreatara Sekretarijata za imovinu i zastupanje Jovan Vojinović.

“Pravni osnov odluke sadržan je u Zakonu o državnoj imovini i Zakonu o lokalnoj samoupravi, a razlog je što je preduzeće Možura od Opštine Bar zatražilo prostor za administrativni centar. Opština je obezbijedila prostor u prizemlju zgrade u Ulici Rista Lekića, koji će ugovorom biti dat na korišćenje u trajanju od pet godina. Takođe, korisnik prostora se obavezuje da završi neophodne građevinske radove”, kazao je Vojinović.

Uslijedila je rasprava u kojoj su učestvovali odbornici opozicije.

Dr Valentina Minić ne vidi interes građana Bara da se zbog prostora koji se poklanja na korišćenje, uzima novac iz džepova građana Bara, jer bi se njegovim izdavanjem moglo mnogo toga drugog riješiti na socijalnom i društvenom planu. Ona se upitala i zbog čega je neophodno za toliku kvadraturu uvećavati administrativne kapacitete preduzeća “Možura”. Imala je primjedbe i na učešće ostalih opština u finansiranju preduzeća, pitajući se da li i one mogu participirati i učestvovati u rješavanju obezbjeđivanja administrativnog prostora. Odbornica Nela Dabanović smatra da je Odluka o ustupanju prostora bez nadoknade potpuno neracionalna i neekonimčna.

Predsjednik Opštine Dušan Raičević naglasio je da se donosi odluka o ustupanju prostora, a ne o otuđenju. “Ponudili smo svim primorskim opštinama da se saglase i da sredstva svih njih koje odlažu otpad na deponiji Možura budu usmjerena na izgradnju reciklažnog centra. Opština Herceg Novi je to odbila, tako da do realizacije nije došlo. Namjeravali smo ovaj prostor ustupiti predškolskoj ustanovi ‘Vukosava Ivanović Mašanović’, uz obavezu Ministarstva prosvjete da ga prilagode namjeni, ali njima nije odgovarajući”, pojasnio je Raičević.

Odbornika Momčila Lekovića je interesovalo da li mogu doći u situaciju da upotrebu ovog prostora neko počne osporavati, s obzirom da je u zgradi prosvjetnih i zdravstvenih radnika, gdje već postoje sudski sporovi zbog vlasništva. Nakon pojašnjenja od strane predlagača, odbornici su ovu odluku usvojili sa 17 glasova “za” i 10 “protiv”.

Pomoćnik sekretara Sekretarijata za imovinu i zastupanje Jovan Vojinović, obrazložio je i narednu tačku dnevnog reda: Odluku o prodaji građevinskog zemljišta u zahvatu DUP-a ”Sutomore_centar”. “Navedeno zemljište čini urbanističku parcela na kojoj je planirana izgradnja objekta mješovite namjene, sa maksimalno tri etaže. Početna cijena iznosi 205, 97 eura, a utvrdio je međunarodni vještak. Saglasnost za prodaju zemljišta je dala Vlada Crne Gore”, kazao je Vojinović.

I o ovoj temi dnevnog reda odbornike su zanimala pojašnjenja, a o tome su diskutovali dr Valentina Minić, Milan Nešković i Omer Vukić. Odluka je usvojena sa 18 glasova “za”, 3 “protiv” i 4 “uzdržana”.

Predlog Odluke o proglašavanju kategorije, granica, statusa i režima zaštite u spomeniku prirode “Park muzeja na Topolici” u Baru odbornicima je obrazložio VD sekretara Sekretarijata za stambeno komunalne poslove Andro Drecun: “Park Dvorca kralja Nikole je 1968. godine zaštićen kao spomenik prirode i za nas ima neprocjenjivu vrijednost. Predloženo je da upravljanje parkom bude u ingerenciji preduzeća Komunalne djelatnosti, a projekat  o revitalizaciji prihvatilo je i Ministarstvo ekologije i prostornog planiranja”.

Studiju revizije zaštićenog područja Park muzeja na Topolici, predstavila je Milka Rajković Mitrović koja je govorila o kategorizaciji, zakonskim i planskim osnovama za proglašenje zaštićenog područja na teritoriji Park muzeja na Topolici i navela da je glavni razlog zbog kojeg se ovo područje stavlja pod  zaštitu vrijednost njegovog biodiverziteta, a posebno onih vrsta i staništa koja su značajna za zaštitu.

O ovoj tački dnevnog reda diskutovale su odbornice Valentina Minić koja je uz pohvale planu sugerisala da se skrati rok za izradu projekta, Milan Nešković je iznio primjedbu što studijom nisu obuhvaćeni park oko Doma kulture i galerije, a Aleksandar  Radulović je istakao da je stavljanje parka pod režim korišćenja (određivanje satnice  i sl.) opravdan.

Nakon izlaganja Rajković Mitrović, Andro Drecun je odbornicima zahvalio na povjerenju za izradu projekta i pojasnio da je sadašnji u stvari revizija projekta iz 1968. godine, te da je zato tretiran samo prostor u Dvorcu kralja Nikole, a ne i okolni park što, naglasio je “ne znači da se ne može podići nivo održavanja i preostalog dijela”.

I ovu odluku odbornici SO Bar su jednoglasno usvojili.

Posljednja tačka dnevnog reda, bila je Odluka o izmjeni statuta DOO Lovstvo Bar koja je izglasana sa 17 glasova “za” i četiri “uzdržana”.

Peta sjednica SO Bar završena je postavljanjem odborničkih pitanja.

Share.

Comments are closed.