U nastavku XVII sjednice, odbornici SO Bar su sa 15 glasova “za”, bez glasova “protiv”, usvojili Izvještaj o podržanom biznis planu, iznosu dodijeljenih sredstava, realizovanom projektu i njegovim efektima za 2022. godinu.
Izvještaj je predstavila Sekretar Sekretarijata za privredu Marina Trceta, koja je objasnila da je praćenje dinamike podržanih biznis planova i kontrolisanje namjenskog korišćenja sredstava vršila Komisija. “Nakon isteka roka za realizaciju biznis plana i dostavljenog konačnog izvještaja korisnika sredstava, Komisija je ustanovila da su korisnici Munevera Međedović (frizerski salon ‘Caka’), Rašo Ličina (bravarska radionica) i DOO ‘Monsinjor’, namjenski utrošili sredstva sa odobrenim biznis planom, u skladu sa obavezom dostavljanja plana o realizaciji. Program podrške biznis planovima za ovu godinu planiiran je u većem iznosu, a za njega će biti izdvojeno 30 000 eura”, najavila je Trceta.
Informaciju o stanju u predškolskom, osnovnom i srednjem obrazovanju u opštini Bar za 2022/2023. godinu, odbornicima je predstavio Goran Simić – sekretar Sekretarijata za sport i mlade. Iako se o informaciji ne glasa, već samo raspravlja, Simić je izrazio zadovoljstvo saradnjom sa Aktivom direktora barskih škola. On je naveo dosta loše stanje školskih zgrada, s obzirom da su stare po više od dvadeset, trideset godina, te da se u međuvremenu nisu gradile nove. “Iako nije u njenoj nadležnosti, Opština Bar redovno iz budžeta izdvaja sredstva za održavanje škola”, rekao je Simić uz podatke o objektima koji su u najlošijem stanju.
Odbornica Vesna Drašković, kao neko ko dolazi iz prosvjetne branše, podvukla je nedostatak prostora, kao jedan od gorućih problema, te da je taj problem sve izraženiji s obzirom na priliv stanovništva. Drašković je kazala da su obrazovne ustanove suočene i sa nedostatkom tehničkih sredstava, “a razlog što kao školstvo ne možemo krenuti naprijed je upravo u tome što nam nastava nije modernizovana”.
Informaciju o stanju u socijalnoj i dječijoj zaštiti u Baru za 2022. godinu, odbornicima je predstavila direktorka Centra za socijalni rad Biljana Pajović. Ona je navela da je za ostvarivanje prava na dječji dodatak za djecu do 18 godina, koje je uvedeno izmjenama i dopunama Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti, predato 5720 zahtjeva. Pajovićeva je govorila i o ostalim materijalnim davanjima iz socijalne zaštite, a iz domena Službe za djecu i mlade, podvukla je da zbog obima posla, zaposleni rade po principu hitne pomoći. “Nije problem samo vršnjačko nasilje, već i samopovređivanje djece, odnosno suicid”, upozorila je Pajović.
Odbornika Branimira Lakićevića je zanimalo zbog čega o ovoj tački dnevnog reda, kao relevantni, nisu govorili i predstavnici opštinskog tima zaduženog za praćenje socijalne situacije.
Iako je predviđeno dnevnim redom, odbornici nisu razmatrali Informaciju o stanju u primarnoj zdravstvenoj zaštiti u opštini za 2022. godinu, jer predstavnika zdravstva nije bilo među prisutnima.
Sedamnaesta sjednica završena je odgovaranjem na postavljena odbornička pitanja.