Otvorena izložba radova Ljetnje škole mozaika i predstavljeni mladi pisci iz Nikšića i Podgorice

U Starom Baru u ponedjeljak veče otvorena je izložba radova polaznika ljetnje škole mozaika. Škola, koju tradicionalno u okviru “Ljetopisa“, vodi Petar Vujošević, ove godine okupila je oko 40 polaznika različite uzrasne dobi, koji su vještine u ovoj umjetničkoj tehnici sticali od 22. jula, kada je škola ove godine počela sa radom.

Autor i osnivač Ljetnje škole mozaika je Petar Vujošević, magistar slikarstva. Za njenu organizaciju i rad, 2015. godine je dobio Nagradu ULUPUDS-a za najuspješnijeg likovnog pedagoga na 50. Dječjem oktobarskom salonu, održanom u Muzeju primenjenih umetnosti u Beogradu:

„Ovo je sedma škola mozaika i za to treba da zahvalimo Kulturnom centru grada Bara i „Barskom ljetopisu“ jer se u sklopu Pratećeg programa odvija cio niz radionica: Radionica grafike, keramike, neke plažne radionice koje su vrlo uspješne, a između ostalog i ova radionica mozaika. Odziv je bio veliki, svi su marljivo radili ovih 15 dana u velikoj koncentraciji u jednoj veoma finoj atmosferi, tako da je nastao ogroman broj radova koje možete vidjeti. Ono što vi ne vidite je što su ta atmosfera i taj rad donijeli ovdje u čemu smo mi boravili, uživali i učili mnogo jedni od drugih“, istakao je Vujošević na otvaranju izložbe i tom prilikom se zahvalio kako srdačnim radnicima u Starom Baru, tako i ljudima koji se bave obradom kamena i koji su materijal ustupili školi.

Radovi polaznika biće izloženi u Amfiteatru starobarske tvrđave do kraja festivala, 18. avgusta.

* * *

Književni program 32. „Ljetopisa“ nakon brojnih afirmisanih imena pisane riječi koje je ugostio od početka festivala, u ponedjeljak veče bio je domaćin večeri posvećenoj mladim piscima poezije iz Podgorice i Nikšića. Upravo u ova dva grada djeluju dva vrlo plodonosna književna kluba, „Poenta poetika“ – JU „Zahumlje“ iz Nikšića i Forum mladih pisaca KIC-a „Budo Tomović“. Već pola decenije ova dva omladinska poetska kluba aktivno učestvuju u književnim programima ova dva grada, a zahvaljujući festivalima i konkursima njihova poezija čula se širom Crne Gore i regiona.

Moderator večeri Goran Radojičić u uvodnom izlaganju istakao je da je upravo cilj osnivanja oba kluba bila afirmacija poezije kod mladih stvaralaca, te predstavljanje i promocija na crnogorskoj i regionalnoj književnoj sceni:

„Sudeći po uspjesima koje smo postigli od osnivanja pa do danas, može se bez pretjerivanja i nepotrebne skromnosti zaključiti da smo uspjeli, ali da nas ti uspjesi obavezuju na dalji kvalitetan i kreativan rad.“

Deset mladih stvaralaca, neki tek punoljetni, govorilo je svoje stihove i svako ponaosob izmamio je aplauz publike, koja je ovoga puta bila u nešto skromnijem broju, ali čini se istinski naklonjena poeziji.

Jana Radičević je studentkinja germanistike na pragu dvadesetih. Osvojila je drugu nagradu na konkursu Ulaznica 2017 za ciklus pjesama „Megalodon Lantimos“. Jedna je od finalista 33. Festivala mladih pjesnika u Zaječaru, 46. Ratkovićevih večeri poezije u Bijelom Polju i 22. Poetskog konkursa „Desanka Maksimović“ u Valjevu. Kaže da je poeziju zavoljela tokom srednjoškolskih dana, i jedna je od prvih članova kluba Forum mladih pisaca KIC-a „Budo Tomović“:

„U srednjoškolskom periodu sam počela da pišem amaterski i tada se pojavio Forum, tako da od samog početka pratim stanje stvari i kroz taj Forum je od neozbiljnog počelo da ide ka ozbiljnom. Svi smo tu došli sa nekim rukopisima koje pokazujemo samo bliskim osobama, a onda smo dobili priliku da čitamo pred drugim osobama sličnih interesovanja, koji takođe pišu. Tako je sve počelo, bili smo sebi prva kritika, prva publika, nismo se ustručavali da kažemo šta mislimo, uvijek je to bio iskren komentar u cilju da se napreduje. Onda su došli konkursi, slali smo radove, dobijali odgovore koji su bili pozitivni i to nas je tjeralo da idemo dalje.“

Poezija Jane Radičević objavljena je u zbornicima Raspoloženi za ptice, Ili je već neko to isplanirao, Rukopisi 40, Rukopisi 41, Rješenje zagonetke, Bespomoćne riječi, kao i u književnim časopisima SCRIPT, VESNA, ARS i na portalu strane.ba. Za sebe kaže da uzore nema, već da prati savremenu poetsku scenu i puno čita, pa od toga zavisi i ono što će napisati. Za crnogorsku poetsku scenu kaže da je konačno sa Forumom, naklonjena mladima:

„Forum je imao tu sreću da dobije institucionalnu podršku i to nam je vrlo značajno jer smo dobili prostor u kojem se okupljamo dva puta mjesečno i tada razmjenjujemo tekstove, komentare i sugestije.

Mladi pisci tek sada počinju da budu vidljivi zahvaljujući ovim klubovima“, kazala je Radičevićeva koja ističe nastupe na festivalima kao izuzetno važne:

„Reakcije su nam vrlo bitne i svaki festival je prilika da upoznamo ljude iz slične sfere, a posebno kad su festivali iz regiona kada pravimo te mreže, dogovaramo se i planiramo projekte. Nešto novo, eksperimentalno i nešto što će zapravo da zagolica“, bila je za kraj zagonetna ova mlada Podgoričanka koja je nedavno dobila priliku da izda svoju prvu knjigu, za koju kaže da će uskoro biti na policama knjižara.

Pored nje barskoj publici su se predstavili još: Danijela Jokić, Luka Boljević, Miloš Jocović, Nataša Gudelj, Đorđina Baletić, Nikola Ćorac, Lazar Šćekić, Milena Radević i Šćepan Popović.

Share.

Comments are closed.