Dr Vojinović: Situacija donekle bolja, ali ne testirajte izdržljivost kadra i potencijale zdravstvenih ustanova

U Covid centru Barske bolnice hospitalizovano je 53 pacijenta, od kojih je 51 dokazano pozitivno na Sars Cov-2 virus, dok se za dva pacijenta čekaju rezultati PCR testiranja. Kako je gostujući u programu Radio Bara saopštio pomoćnik direktora te zdravstvene ustanove, epidemiolog Zoran Vojinović, juče je u ambulanti pregledano 30 Covid bolesnika, od kojih je petoro (16%) zadržano na bolničkom liječenju, dok su tri pacijenta otpuštena kućama.

RB/BI: U kakvom su stanju pacijenti koji se liječe u Covid centru Opšte bolnice, jesu li stabilnih životnih parametara?

Dr Vojinović: Od trenutno hospitalizovanih, 36 pacijenata (68%) imaju nešto težu kliničku sliku i nalaze se na nekom vidu kiseoničke terapije. U Jedinici intenzivnog liječenja smješteno je 12 pacijenata i oni su u ovom trenutku životno ugroženi. Na neinvanzivnoj mehaničkoj ventilaciji (CPAP) se nalazi tri, dok na invanzivnoj mehaničkoj ventilaciji (respiratoru) nemamo nijednog pacijenta.

RB/BI: Koliko prosječno pregleda ljekari obave tokom dana?

Dr Vojinović: Juče je bilo 30 pregleda, što je niži broj u odnosu na kraj avgusta i početak septembra, pa možemo biti nešto zadovoljniji u vezi sa epidemiološkom situacijom u našem gradu.

RB/BI: Da li smještajni kapaciteti bolnice zadovoljavaju trenutne potrebe?

Dr Vojinović: Za Covid pacijente trenutno smo odvojili tačno 100 postelja, pa je tako zauzetost 53 procenta. Imamo dovoljno kadra, kao i medicinske opreme i ljekova… Ipak, iznova apelujem na građane da nikako ne testiraju izdržljivost i potencijale kadra i zdravstvenih ustanova uopšte.

RB/BI: Jeste li zadovoljni brojem imunizovanih Barana- koliko ih je primilo prvu, a koliko drugu dozu vakcine?

Dr Vojinović: Do ovog trenutka (12 sati i 30 minuta) prvu dozu primilo je 16.565, što je na procijenjeni broj stanovnika (prema podacima od sredine juna 2020. godine) 37,5% građana. Drugu dozu je primilo  14.729 punoljetnih građana, što znači da je revakcinisano 33,4 % stanovništva. Iskorišćeno je ukupno 31.303 doze raspoloživih vakcina.  Želio bih pritom da ukažem da procenat od nepunih 40% nije na zavidnom nivou i njime se baš i ne možemo pohvaliti. Apelujem na građanstvo da se vakciniše dok traje nešto povoljnija epidemiološka situacija i da ne čekaju novembar, za kada imamo najave da će ona ponovo biti “dinamična” kod nas.

RB/BI: Koliko još procenata nedostaje da bismo dostigli kolektivni imunitet?

Dr Vojinović: S obzirom da je potrebno 80 do 85% stanovništva ili da je vakcinisano ili da je preboljelo, lako je izračunati da nam do postizanja kolektivnog imuniteta fali još nekih 15-20% imunizovanih građana.

RB/BI: Kolika je stopa kumulativne incidencije u Baru?

Dr Vojinović: Tokom posljednje dvije sedmice imamo 412 aktivnih slučajeva, što preračunato na procijenjeni broj stanovnika iznosi 935 aktivnih slučajeva na 100 hiljada stanovnika. To je zaista, zaista visok broj.

RB/BI: Zamoliću Vas da napravite usporedbu- koliki je procenat vakcinisanih u odnosu na nevakcinisane koji su hospitalizovani u Barskoj bolnici? 

Dr Vojinović: I u trenutku dok nijesmo imali vakcine, bili smo svjesni i otvoreno smo govorili građanima da ni vakcina nije 100% efikasno sredstvo i da ako je primite nije realno očekivati da će sjutradan biti zaštićeni od infekcije koronavirusom. Efikasnost vakcine, pogotovo kineske (Sinofarm), je 80 procenata, što znači da će od stotinu vakcinisanih, njih 80 razviti imunitet, dok sa čak 20 to neće biti slučaj. Pri tome i oni koji ga razviju, ne znači da ne mogu biti pozitivni i oboljeti od koronavirusa. Izvjesno je, ipak, da vas vakcina štiti od teže kliničke slike i smrtnog ishoda. U prilog tome svjedoče podaci u našem gradu, kao i na nivou države, da je čak 85% hospitalizovanih pacijenata nevakcinisano, dok ih je među vakcinisanima svega 15%. Kada govorimo o pacijentima kod kojih je došlo do smrtnog ishoda usljed komplikacija izazvanih koronavirusom, 90% ih je nevakcinisano, dok je među preminulima deset procenata imunizovanih građana i to, uglavnom, starije životne dobi.

RB/BI: Znači, nijesu tačne tvrdnje da u posljednje vrijeme i vakcinisani dobiju težu kliničku sliku i da se njihovo obolijevanje od Covid- a ponekad završi smrtnim ishodom?

Dr Vojinović: To se dešava, ali, kao što sam kazao, u mnogo manjem procentu. Nijesmo imali slučaj, barem kod nas u Barskoj bolnici, da je vakcinisana osoba mlađa od 60 godina umrla. Iako vakcina štiti od teže kliničke slike i smrtnog ishoda, ne možete očekivati kod osobe od 85 godina adekvatan imuni odgovor u svim slučajevima.

RB/BI: Kako funkcioniše saradnja sa kolegama iz Kliničkog centra koji vam posljednjih mjeseci dolaze na ispomoć?

Dr Vojinović: Kolege iz Podgorice dolaze po potrebi i učestvuju sa nama u radu. Za svaki vid konsultacije ili dogovora u vezi sa transportom za Podgoricu, dostupni su nam u telefonskoj komunikaciji 24 sata dnevno. Osim toga, do 14 časova imamo i mogućnost komunikacije posredstvom tele- medicine, video bima, možemo prikazati pacijenta, diskutovati… Moram naglasiti da mi u Baru ne možemo svojom voljom odlučivati o transportu bolesnika u Klinički centar. To organizujemo tek kada dobijemo “zeleno svijetlo” iz Podgorice. S tim u vezi apelovao bih na sugrađane da i tu imaju razumijevanja prema nama.

RB/BI: Kakva je situacija među Vašim kolegama u Opštoj bolnici, ima li zaraženih?

Dr Vojinović: Trenutno nemamo nijednog doktora koji je pozitivan, niti ih ima u samoizolaciji. Među zaposlenima inficiran je jedan medicinski tehničar i jedan nemedicinski radnik.

RB/BI: Koliko je zaposlenih u Opštoj bolnici Bar je vakcinisano protiv koronavirusa?

Dr Vojinović: Oko 70% zdravstvenih radnika u našoj medicinskoj ustanovi je vakcinisano.

RB/BI: Doktore Vojinoviću, od početka pandemije naše razgovore završavamo porukom koju u ime struke upućujete Baranima. Vjerujem da ćete se složiti da ni ovoga puta ne mijenjamo tu praksu.

Dr Vojinović: Slažem se da ne mijenjamo praksu, a ja neću promijeniti ni poruku, jer ne možemo izmisliti nešto drugo. Dakle, to su mjere koje podrazumijevaju higijenu ruku, nošenje maske, distancu, uz specifičnu mjeru prevencije- vakcinaciju.  

Share.

Comments are closed.