U Virpazaru održano predavanje o postupanju za vrijeme vanrednih situacija

Povodom 1. marta, Dana zaštite i spašavanja, u OŠ “Jovan Tomašević” u Virpazaru, mr Pera Pavlica Dragišić načelnica područne jedinice Direktorata za zaštitu i spašavanje održala je predavanje o smanjenju rizika od katastrofa.

Uz bogato ilustrovanu prezentaciju sa značajnim brojem informacija, fotografija i video materijala, zaposleni i učenici su upoznati sa dominantnim rizicima na području naše opštine, s akcentom na poplave, požar i zemljotres, sa najčešćim nesrećama i nepogodama posljednjih decenija, značajem preventivnih aktivnosti i obučavanja za takve situacije. Naglasak u predavanju dat je na postupanje prilikom velikih nesreća i nepogoda, a posebno je obrađeno postupanje prije, u toku i nakon zemljotresa.

Kako je istaknuto, glavni cilj predmetne aktivnosti bilo je:

-Podizanje javne svijesti učenika i zaposlenih o značaju obrazovanja o riziku od katastrofa i postupanju u vanrednim situacijama;

-Podizanje svijesti i naglašavanje odgovornosti nastavnog i vannastavnog osoblja u smanjenju rizika od katastrofa i izgradnji otpornije škole;

-Edukacija učenika o sistemu zaštite i spašavanja, koja uključuje upoznavanje sa rizicima, preventivne mjere, postupke u toku i poslije nastanka vanredne situacije, s naglaskom na dominantni rizik-zemljotres;

-Izvođenje vježbe evakuacije, kao jedne od najznačajnijih preventivnih aktivnosti, u narednom periodu i najmanje jednom godišnje;

-Osposobljavanje škole da samostalno ubuduće organizuje i izvodi određene preventivne radnje i mjere u cilju smanjenja rizika od zemljotresa.

“Učenici su pokazali veliki nivo zainteresovanosti za predmetnu problematiku i aktivno su učestvovali u praktičnom dijelu obuke. Na predavanjima učenicima su kroz praktične primjere date smjernice kako da reaguju u određenim vanrednim situacijama. Mada se većina vanrednih situacija ne može spriječiti, učenicima su data uputstva i savjeti o aktivnostima koje treba da preduzmu prije nastanka, tokom trajanja i nakon završetka vanredne situacije kako bi umanjili štetne posljedice”, kazala je mr Pera Pavlica Dragišić.

Direktorka škole Jadranka Milić izrazila je zadovoljstvo što je i njihova škola prošla kroz realizaciju predmetne edukacije i naglasila spremnost za sve vidove saradnje na temu smanjenja rizika od katastrofa.

Zaposleno osoblje i učenici škole iskazali su visok nivo zainteresovanosti za oblast zaštite i spašavanja i prezentovane teme. Takođe su pokazali visok nivo samosvijesti i ozbiljnosti pri izvođenju vježbe evakuacije.

“Zahvalni smo vam za ovu edukaciju. Vjerujem, kada bi zaista bio zemljotres da bi se mnogo bolje snašli nego prije svega što smo naučili. Najvažnije je zauzimanje ‘fetus položaja’, smireno napuštanje prostorije i izbjegavanje panike!”, kazao je Jovan Pobor, učenik VIII razreda.

“Bilo je jako interesantno, posebno obuka za postupanje u slučaju zemljotresa. Do sada nikada nismo imali priliku čuti o ovoj temi i primjeniti znanje u praksi”, objasnila je Itana Pejanović, učenica III razreda.

U realizaciji ovih edukativnih aktivnosti učestvovali su direktorka škola Jadranka Pešić, cjelokupna Uprava škole i svi zaposleni. Edukaciji su prisustvovali i predsjednica Savjeta roditelja Darinka Branković, kao i zaposleni i djeca iz Vrtića „Sunce“, koji radi u okviru škole. Na predavanju su bili prisutni i svi službenici MUP-a-Direktorat za zaštitu i spašavanje-Područna jedinica Bar.

Share.

Comments are closed.